MİLLİ EĞİTİM BAKANI: "EBA ÇÖKTÜ BUNA NİYE SEVİNİLİR?"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk canlı yayınında Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. Selçuk, “EBA çöktü… Buna niye sevinilir, bundan niye mutlu olunur? İnanılmaz şey var.” dedi.

GENEL 24.09.2020, 22:23
MİLLİ EĞİTİM BAKANI: "EBA ÇÖKTÜ BUNA NİYE SEVİNİLİR?"

İşin açığı biz bir salgın döneminde uzaktan eğitimin yapılması konusunda öğreniyoruz. Veli öğreniyor mu öğreniyoruz. Arkadaşlar bizim de bilmediğimiz şeyler var. Eksiğimiz var. Yaşadığımız sorunlar var. Ne yapmaya çalışıyoruz. Bunu halletmeye çalışıyoruz. Dünyada 5-6 tane ülke yol almış durumda. Bunun içinde Türkiye'de yer alıyor. Tekil olarak her zaman sorun olur. İlerde de olur. Hiçbir zaman sorun olmayacak gibi bir garanti veremem. Twitter kapandı ulaşılamadı gibi durum oluyor mu? Oluyor. EBA'da da olur. Bunun olmaması için gayretimiz. Bu saldırının nereden geldiğinin çok teknik detayları var. Nedenini tabi ki öğrendik.

Salı günü birden bire yüzbinlerce kişi aynı anda girdi. Belirli saatler arasında belirli sınıfların girmesini bekliyoruz. Bir anda yüklenme oldu. Diğer yandan saldırılar meydana geldi. Hepsi sebep oldu. Öğleden sonra zaten geri açıldı.

Her şeyin olumsuz olarak algılanmasının ruh sağlığı açısından doğru olmadığını düşünüyorum. Ben olumsuz bir durumda bile acaba avantajı dezavantajı var mı diye bakarım. Talebin yüksek olması zaten. Benim bundan mutlu olmam benim hayat görüşümle ilgili. "EBA çöktü" buna niye sevinilir, bundan niye mutlu olunur? İnanılmaz şey var. Bunun üzerine gidip gidip. Bunu biz çözeriz. İlerde bir problem olur mu olabilir tabi. Biz bunu çözmeye çalışıyoruz. İnternet mimarisi açısından dünyadaki birçok uzmandan farklı öneriler oluyor., Onları da yaptıkça iş daha kolaylaşacak. Teknik altyapıyı geliştiriyoruz, iyileştiriyoruz.

Ben diyorum ki ilk başladığımızda 40 bin kişilikti. Markete gidelim istediğimizi alalım gibi bir şey değil bu. 18 milyon öğrencinin ya da yarısını aynı anda yüklesek emin olun bankacılık sistemi zora girer.

Bu bir uzmanlık alanı. 'Niye böyle yapmadılar?' gibi bir şey değil. Gerçekten çok iyi uzmanlarımız var. Hocalarımız var. Onlara danışıyoruz yapıyoruz.

Dünyanın ya da Avrupa'nın hangi ülkesinde böyle bir altyapı var? Hiçbir ülkede yok. Nüfusun tamamını aynı anda online yapan bir sistem. Bu kadar da açık bir konu aslında.

Yorumlar (4)
sermet 4 hafta önce
İktidar düşmanlığı çocukların bu zor dönemdeki eğitimine kadar sıçramış. Millet olarak biz olamıyoruz. Baltalamak , sabote etmek , kışkırtıcılık , nefret söylemi vs...
Yazıklar olsun. Baltaladığınız EBA dan çocuklarımız yararlanıp birşeyler öğrenmeye çalışacak. Zor günlerdeyiz. Bu dönemde anti Tayyipçilik olmaz...
Mahmut 4 hafta önce
Okullar açılmasın diye milliye eğitim çamiasının dua ettiğini herkes biliyor ama bunu açık etmenin bir anlamı yok
ahmet 4 hafta önce
ben bir veliyim. okulların açılmasını istemiyorum mahmut bey. milli eğitim camiasından da değilim. siz çocuğunuzu sokakta buldunuz herhalde.
Aaa 4 hafta önce
İnsanlar sevinmiyor bütün her şeye hazırız A,B,C vs planlarımız var deyip sistemi bu yigilmalara karşı hazırlamak insanları kızdırıyor
19
kapalı