MANİSA'DAKİ SOKAK HAYVANLARI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ ADIM

banner297

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ''Sahipsiz hayvanlar için güvenli barınaklar kurun" sözleriyle belediyelere çağrı yaptığı gün Yunusemre Belediyesi’nin Doğal Yaşam Parkı ve Rehabilitasyon Merkezi projesi onaylandı. Proje kapsamında ilçede 120 bin metrekarelik alana sokak hayvanlarının doğal ortamlarında yaşayabileceği, tedavilerinin yapılabileceği, vatandaşların ziyaret edip dilerse sahiplenebileceği bir merkez kurulacak.

Genel 23.12.2021, 18:27
MANİSA'DAKİ SOKAK HAYVANLARI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ ADIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısında sokak hayvanlarının, sokaklardan barınaklara alınması yönünde belediyelerin çalışma yapmalarını ''Sahipsiz hayvanlar için ön alın, sıcak, güvenli barınaklar kurun" sözleriyle istediği gün Yunusemre Belediyesi’nin yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığı Doğal Yaşam Parkı ve Rehabilitasyon Merkezi projesi onaylandı. Proje için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan izin alınırken; ilçede konut alanlarından uzak yaklaşık 120 bin metrekarelik alana bir merkez kurulacak. 

120 BİN METREKARE ALAN ÜZERİNE KURULACAK 

Yaklaşık 1 yıldır hummalı bir çalışma yürüttüklerini, bu konuya büyük bir hassasiyetle yaklaştıklarını kaydeden Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Yuntdağı’nda kurulacak olan kompleks ile hayvanların doğal ortamlarında yaşamasının sağlanacağını söyledi. Başkan Çerçi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Benim de katıldığım toplantıda Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sahipsiz hayvanlar konusunda önlem alınması için belediyelere çağrı yaptığı gün, Yunusemre Belediyesi olarak yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştığımız Doğal Yaşam Parkı ve Rehabilitasyon Merkezi projemizin onayı geldi. Projemiz kapsamında Yuntdağı bölgesinde konut alanlarından uzak yaklaşık 120 bin metrekare alanda kurulacak doğal yaşam parkında, sokak hayvanları doğal ortamlarından kopmadan barınacaklar. Rehabilitasyon merkezinde ise tedavi olup iyileşecekler. Zorlu kış aylarında sokaklarda barınıp, yiyecek bulmaya çalışan hayvanlarımız bu tesisimizle kendi doğal yaşam ortamlarına kavuşacak. Sahipli hayvanların da sahipleri tatile çıktıklarında geçici süre için bırakılabileceği hayvan oteli de burada yer alacak. Vatandaşlarımız ziyaret edip, hayvanlarımızın beslenmelerine katkı sağlayabilecek ve isterse buradaki can dostlarımızdan sahiplenebilecekler. Yeni düzenlenen hayvan hakları kanununa uygun olarak dizayn edilecek tesisimiz ülkemizin en iyi merkezlerinden biri olacak. Okullarımız buraya geziler düzenleyip öğrencilerimizin hayvan sevgilerini pekiştirecek” diye konuştu. 

SOKAK HAYVANLARI DOĞAL YAŞAM PARKI VE REHABİLİTASYON MERKEZİ’NDE;
    
Her hayvan için etolojik ihtiyaçlarına göre yeterli büyüklükte kapalı ve açık bölmeler, karantina, hasta bakım, yavrulu anne, hayvan müşahede, hayvanların yiyeceklerinin hazırlandığı mutfak bölümü, hayvan oteli,  hayvanların bulunduğu birimden ayrı olarak muayene odası, ameliyat odası, işçi odası, duş, depo, tuvalet, veteriner hekim odası, idare odası bulunuyor. 


 

Yorumlar (2)
Manisalı 3 hafta önce
Çerçi'nin ormanı katledip yaptığı malikaneleri, şehrin göbeğine osmanlı mimarisi yapacağım diye saçma sapan bir bina yapıp sonra güzelyurt çarşısı diye içine pazar yeri, bit pazarı, bir kaç dükkan vs ne açtıysa tutmayan millet çarşısı ucubesi gibi işlerini hep eleştirdik ama ilk defa doğru bir şey yapmış, ne de olsa bozuk saatte günde 2 defa doğruyu gösterir. Nihayet sokak hayvanları ve toplumun ikisini de rahatlatacak bir projeye imza atmış, inşAllah lafta kalmaz.
Kostebek 3 hafta önce
Önce dışarda kimsesiz yaşayan insanlara uygun barınaklar sığınma evleri yapın ve onları oralara yerleştirin. hayvanları da doğal yaşamlarına bırakın onlar ilahi düzenle hayatlarını sürdürürler.bırakın şu ilahi düzene müdahil olmaya çalışmayı.insana değer verin önce insana hayvan seviciler birazda insan sevsin
10
açık