Manisa'da yeni sanayi alanları yapılıyor... İlk adım atıldı

banner297

Türkiye Mekansal Strateji Planı çerçevesinde, Manisa’da öneri sanayi alanlarının tespitine yönelik Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, sanayi alanlarının belirlenmesi için alt komisyon kurulmasına karar verildi.

Genel 24.01.2023, 15:44
Manisa'da yeni sanayi alanları yapılıyor... İlk adım atıldı

MANİSA (İHA) -
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Mekansal Strateji Planı (MSP) çalışmaları dahilinde Manisa genelinde bulunan öneri sanayi alanlarının tespitine yönelik toplantı, Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında gerçekleştirildi.

Vali Karadeniz, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kendi yol haritası ile teknolojide öncü ülkeler arasında olmayı hedeflediğini, bu amaçla 'Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesi' dahilinde önemli çalışmalar yapıldığını belirtti. Manisa’nın sanayi alanında Türkiye’nin önemli kentlerinden biri olduğunu, Manisa genelinde organize sanayi bölgelerinde doluluk oranlarının yüksek olduğunu ve sürekli yeni yer taleplerinin geldiğini söyleyen Vali Karadeniz; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan "Türkiye Mekansal Strateji Planı" dahilinde Manisa’da öneri sanayi alanlarını tespit etmek amacıyla çalışmaların başladığını ifade etti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Mekansal Strateji Planı (MSP) ülke mekanının 2053’e kadar olan süreçte nasıl kullanılacağı ve gelişeceğine yönelik doğal kaynakların korunmasını, ekonomik değerlerin öne çıkarılmasını, sosyal yapının problemlerini çözmeyi temel alan ve bu amaçla Manisa genelinde öneri sanayi alanlarının tespitine yönelik yapılan toplantıda; mülkiyeti hazineye ait veya kamu orta malı alanlar, ulaşım akslarının güçlü olduğu alanlar, parçalı olmayan 10 hektar ve üzeri alan büyüklüğüne sahip hazine mülkiyetindeki alanlar, aktif olmayan mera alanları, kültürel ve doğal sit olmayan öneri sanayi alanların tespiti için alt komisyon oluşturulmasına karar verildi.

Vali Karadeniz’in başkanlık ettiği toplantıya; Vali Yardımcısı Erhan Günay, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Üçbaş, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
(SC-ŞG-E)

Yorumlar (2)
Apocan45 6 gün önce
Ötelerden beri gelen bir söz vardır, Bacasız sanayi sektörü TARIM yani / Neden toprağı beton yapmaya çalışıyoruz, neyi tüketiyoruz farkında mısınız GELECEĞİ.
her bi karış toprak olunca yetiştirecek meyve ve sebze için toprak bulamayınca ne olacak söyler misiniz. Her yer sanayi oluyor da ne oluyor? Asgari ücretli İşçi çoğalıyor, patronlar zengin oluyor. Ama önce Toprak diyorum. Tarım desteği ile tarıma dönüş başlatılmalı. Sanayi ürünü lazım ama bi yiyeceğimiz kadar değil.
sayg.
Manisalı 6 gün önce
Vatandaş olarak sizden isteğimiz, Şehre yakın ve verimli tarım arazilerinde sanayi yapılaşmasına müsaade edilmemesi. Muradiye osb şehrin içinden alınsın, yeni proje olan akgedik ve menemen kesimine doğru kıraç arazilerde kurulsun. Manisa Merkezde Şehzadelerin ayrı osb si olmasına gerek yok, güzelim kekik kokan arıların bal yaptığı, kirazıyla dünyaca meşhur Sancaklı köylerine ve tüm şehzadelerin verimli topraklarına Osb yapmak akıl karı bir iş değildir. Nitekim Bakan bile itiraf etti ''biz Tarımın bu kadar önemli olacağını düşünmedik, sanayi yenecek bir şey değilmiş'' diyerek. Uzunburun, Şamar, Dazyurt Otmanlar Düzlen bölgelerinde devasa sanayiye uygun kıraç alanlar var, Yuntdağından Aliağa ya açılacak yol ile limana daha yakın bir sanayi akıllıca olacaktır.