Manisa'da sokak köpekleri sorunu büyüyor

banner297

Manisa'da sokakları istila eden sokak köpeklerinin sayısı hızla artıyor. Son olay bardağı iyice taşırdı. Fırından ekmek aldıktan sonra evine giderken köpeğin kovaladığı çocuk, yoldan geçen aracın altında kalarak ağır yaralandı. Çocuk yaşam mücadelesi verirken Manisalılar bu sorunun çözümü için yetkililerin daha hızlı davranmasını istiyor.

Genel 26.10.2022, 09:55 26.10.2022, 10:51

Manisa’da ekmek aldıktan sonra evine gittiği sırada sokak köpeğinin kovaladığı 7 yaşındaki çocuk, yoldan geçen bir otomobilin altında kalarak ağır yaralandı. O anlar bir iş yerinin kamerasına saniye saniye yansıdı.
Olay, dün akşam saatlerinde Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi 5004 Sokak üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Eren Kılınç ekmek almak için hemen evinin yanındaki fırına gitti. Elinde poşetlerle fırından çıkan küçük çocuğu bir anda sokak köpeği kovalamaya başladı. Köpekten kaçmak için koşturan küçük Eren, yolun karşısına geçmek isterken ayağı takılıp yere düştü. Bu sırada seyir halindeki bir otomobil Eren’in üzerinden geçti. Yerde hareketsiz kalan küçük çocuğu kaldıran otomobil sürücüsü, Eren’i Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi’ne götürdü. İlk müdahalesi burada yapılan küçük çocuk daha sonra Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi’ne sevk edildi. Yoğun bakımda tedavisi süren Eren’in beyin kanaması geçirdiği ve akciğerlerinde hasar oluştuğu öğrenildi.

Acılı baba konuşmakta zorlandı
Hastane önünde oğlundan gelecek iyi haberi bekleyen baba Yücel Kılınç, gazetecilere verdiği röportaj sırasında yaşadığı üzüntüden boğazı düğümlendi. Baba Kılınç, “Sokaklarımızda aşırı derecede sahipsiz köpekler var. Bu köpekler yüzünden 7 ay önce büyük oğlum ısırıldı. Dün de küçük oğlumu kovaladılar. Oğlum panikle ne yapacağını şaşırarak yola atladı. Bu sırada yoldan geçen araç da oğluma çarptı. Oğlum şu an beyin kanaması geçirmiş. Akciğerlerinde de kanama varmış. Yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Durumunun iyiye gittiğini söylüyorlar ama beyin kanaması geçirmiş, akciğer kanaması var. Nasıl iyi olabiliyor anlamadım. Mahallemizde kontrolsüz ve aşırı derecede işlek bir caddemiz var. Bu caddeyi daha önce defalarca muhtarlığa bildirdik önlem alınması için. Bir önlem alınmadı. Kendi çabalarımızla yapmak istedik yasak olduğunu söylediler. Bir ay önce de komşumun oğluna araba çarptı. Buna bir önlem alınmasını istiyoruz. Araç şoföründen şikayetçi değilim. Adam vicdanlı, merhametli biri. Çocuğumu alıp hastaneye getirmiş. Onda bir suç bulmuyorum” dedi.
Öte yandan, Manisa’da geçtiğimiz günlerde de Muradiye Mahallesi’nde sokakta bisiklet süren 9 yaşındaki M.K.E. ve aynı yerde 3 gün sonra M.K.E.’nin 6 yaşındaki kız kardeşi C.E. de yine köpeklerin saldırısına uğramış ve yaralanmıştı.

Ne yapılacaksa yapılsın! 
Sakaklarda sayıları hızla artan köpekler sorun olmaya devam ediyor. Özellikle çocuklar büyük korku yaşıyor. Köpekler iç güdüsel olarak toplu halde dolaşıp herhangi bir tehdit algıladıklarında saldırıya geçiyolar. Bu nedenle son aylarda Manisa'da çok sayıda kişi köpeklerin salrısına uğradı. Vatandaşlar ise sorunun bir an evvel çözülmesini, sokak köpeklerinin sayılarının daha fazla artmadan kontorl altına alınmasını bekliyor. 
Öte yandan Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Yunusemre Belediyesi'nin yeni barınakların yapımı için başlattığı projelerin devam ettiği öğrenildi. 

Yorumlar (9)
Vatandaş 4 ay önce
Yunusemre köpek yuvasına döndü uncubozkoyde insandan fazla köpek var. Çocuklarımızı okula yollayamiyoruz. Yunusemre Belediyesine şikayet ediyoruz. Fakat gelip alan yok ekiplerimiz gelip aldı diye yalan söylüyorlar köpekler kapının önünde yatıyor. Bunların toplanıp özel ortamda tutulması lazım.
Umut 4 ay önce
Yeter artık, bi çözüm bulunsun. Yoksa önümüzdeki 40 yıl gelişmiş şehir olmayı unutun. Gelişmiş şehrin sokaklarında köpek gezmez.
Özen 4 ay önce
Bir çözüm için daha ne kadar canın yanması gerekiyor.
Manisalı 4 ay önce
Manisalı yöneticilerden herhangi bir sıkıntıya çözüm bekleyenler önce kırmızı karın yağmasını beklesinler. Sonra çıkıp beğenilmeyen doğu ve güneydoğu illerini gezginler. Manisa nın nasıl bir büyükşehir pardon nasıl bir büyükköy olduğunu görsünler
Yorumsuz 4 ay önce
Belediyelere söylüyorum sokak köpeği terörü ile ilgilenin yoksa kaybedeceksiniz
manisalı 4 ay önce
halkı köpekleri zehirlemeye zorluyorsunuz. belediyenin acil toplaması gerekiyor.
İbrahim 4 ay önce
gecenlerde yine köpek haberinize yorum yaptım yayinlamadiniz .sizde tarafsız değilsiniz .
Ziyaretçi 4 ay önce
Yazdığımız yorumları yayınlayacak cesaretiniz yok mu bağımsız gazeteciler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın