Kadir Şeker'e tahliye

banner297

Konya'da kadına yönelik şiddeti engellemeye çalışırken bir kişiyi öldüren Kadir Şeker hakkında tahliye kararı verildi.

Genel 07.07.2022, 17:11
Kadir Şeker'e tahliye

Kadir Şeker hakkında tahliye kararı verildi.
Konya'da sevgilisini döven kişiyi, engellemeye çalışırken, öldüren Kadir Şeker 12 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Yargıtay'ın bozma kararının ardından Şeker yeniden yargılandı.
Tekrar hakim karşısına çıkan Kadir Şeker'in tutukluluk halinin devamına karar verildi. Ancak cezası 12,5 yıldan 10 yıl 10 aya düşürüldü.
Şeker'in avukatları karara itiraz etti. Karar bir üst mahkeme olan Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesince incelendi. Üst mahkeme tahliye kararı verdi.
Ancak bu son karar anlamına gelmiyor. Kadir Şeker, Yargıtay'daki temyiz sürecinde tutuksuz yargılanacak. 10 yıl 10 aylık hapis cezasının onaylanması durumunda Şeker yeniden cezaevine girecek.
OLAY VE YARGILAMA SÜRECİ
Kadir Şeker, 5 Şubat 2020'de merkez Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi'ndeki parkta duyduğu tartışma sesleri üzerine bir kadının şiddet gördüğünü düşünmüş, çifti ayırmaya çalışmıştı.

Bu sırada Özgür Duran'ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşan Kadir Şeker ile arasındaki boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yaralanan Duran hastanede hayatını kaybetmişti.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanan Şeker'e, "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası verilmiş, Şeker'in cezası "haksız tahrik" nedeniyle 15 yıla, "iyi hal" indirimiyle de 12 yıl 6 aya düşürülmüştü.

Şeker'in avukatlarının itirazı üzerine dosya Yargıtay'a gitmiş, Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Kadir Şeker'e verilen hapis cezasının temyiz istemiyle ilgili inceleme yapmıştı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesince inceleme sonrası, Türk Ceza Kanunu'nun 29. maddesi uyarınca yapılan uygulama sırasında tahrikin derecesi ve yoğunluğu da gözetilerek azami hadde yakın bir indirimle cezanın belirlendiği, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Şeker hakkında daha fazla indirim yapılması gerektiği gerekçesiyle kararın bozulmasına hükmedildiği belirtilmişti.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince dün 5 Temmuz yeniden yargılanan Kadir Şeker'in "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 10 yıl 10 ay hapisle cezalandırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

Yorumlar (1)
Hüseyin 1 ay önce
BU KATİLİ BUKADAR MEŞRU EDEN ZİHNİYET ÖLEN ADAM KADINI DOVMİYOR YANİ ORTADA BİR ŞİDDET YOK ÖLEN KİŞİNİN ELİNDE HERHANGİ BİR ÖLDÜRÜCÜ KESİCİ BİR ALET YOK KADIN DA İFADESİNDE HERHANGİ BİR YARDIM İSTEMEDİĞİNİ BEYAN EDİYOR SADECE TARTİSTİKLARİNİ SÖYLÜYOR BU KADİR ŞEKER ORADAN GEÇERKEN OLAYA MUADİL OLUYOR VE SİLAHSIZ BİR KİŞİYİ ÖLDÜRÜYOR VE KADINA ŞİDDETİN ARKASINA SİGİNİP ADAM ÖLDÜRMEYİ CİNAYET ISLEMEYI MEŞRU HALE GETİRİYOR VE BİR KİTLEDE BU KATİLİ HALK KAHRAMANI YAPIYOR İNŞALLAH BUNA CEZA VERMEYEN ADLÎ MAKAMDAKI VE YİNE BU KATİLİ SAVUNAN LARINDA EN YAKININDAN BİRİSİ BÖYLE BİR YANINDAKİ EŞİ VEYA ARKADAŞI İLE TARTIŞIRKEN BİRİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLÜR BAKALIM OZAMAN GÖRÜR LER ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR ADALET BİR GÜN HERKESE LAZIM OLACAK BUNU UNUTMAYIN
34
parçalı az bulutlu