İYİ PARTİ VE CHP’DEN SERT AÇIKLAMALAR   

banner297

Bugün İyi Parti ve CHP’den çocuk istismarı iddialarıyla ilgili açıklamalar geldi.  

Genel 08.12.2022, 15:46
İYİ PARTİ VE CHP’DEN SERT AÇIKLAMALAR   

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, Hiranur Vakfı kurucusunun 6 yaşındaki kızını, imam nikahıyla evlendirdiği ve çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiasıyla başlayan davaya ilişkin konuştu. Başkan Eryılmaz, “Türkiye’de kıyamet kopması gerekirken çocuk tecavüzcüleri ve tecavüzün önünü açan o sözde anne babaya hiçbir işlem yapılmadı” dedi. Bir açıklama da CHP kadın Kollarından geldi. 

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, 6 yaşındaki kızını imam nikahıyla evlendirdiği ve çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası mahkemeye taşındı. 

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, Türkiye’nin gündemine düşen çocuk istismarına ilişkin konuştu. 

“YILLARCA TARİKATLARLA KOL KOLAYDINIZ, İŞTE TARİKAT GERÇEKLERİ!”

Başkan Eryılmaz, “Ne söylesek, ne yapsak az. Türkiye’nin tüm resmi kurumları; böyle bir olay yaşandığında ayağa kalkmalı, bu rezaletin faillerinden hesap sormalıydı. 6 yaşındaki bir çocuğa gelinlik giydirip küçücük kızımızın yıllarca cinsel istismara uğramasına göz yuman anne babası da, tecavüzcüsü de dışarıda geziyor. Cumhurbaşkanı’nı eleştirel tweet atanlar aylarca hapis yatarken, dini değerleri sömürerek kirli zihniyetlerini müritlerine yaymak isteyen sapıklar hak ettikleri cezaları almıyor. AK Parti yıllardır tarikatlarla  ve cemaatlerle işbirliği içinde çalıştı. Devletin en önemli kurumlarını bu kişilere teslim etti. Yıllarca tarikatlarla kol kola gezdiler, bu tavrı eleştirenleri din düşmanlığı yapmakla suçladılar. İşte tarikat gerçekleri budur” dedi.

“HALA UTANMADAN ‘BASINDAN TAKİP EDİYORUZ’ DİYORLAR”

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz son olarak şu ifadeleri kullandı, “Faillerin bir an önce tutuklanması gerektiği halde hala hiçbir işlem yapılmıyor. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik utanmadan, ‘yaşananları basından takip ediyoruz’ diyor. Bu devletin savcısı, hakimi nerede? 6 yaşında bir çocuğun cinsel istismarına ses çıkarmayacaksınız da, ne zaman ses çıkaracaksınız? Cinsel istismar faillerini bu zamana kadar kim korudu? Kız çocuğumuzun yıllarca cinsel istismara maruz kaldığı devlet kurumları tarafından nasıl fark edilmez? Tarikatların içerisinde yaşananları daha ne kadar görmezden geleceksiniz? Bu rezilliğin de, Ensar Vakfı’nda yaşananlar gibi üstünü kapatmaya mı çalışacaksınız? Çocuklarımızı sizlerin kirli zihniyetinden kurtarmamıza çok az kaldı”

CHP’Lİ KADINLAR: ÇOCUKLARIMIZ BUGÜNÜMÜZ VE GELECEĞİMİZDİR

Son yıllarda artan çocuk istismarı ve çocuk insan hakkı ihlalleri konusunda CHP Manisa İl Kadın Kolları Şadiye Uysal ve ilçe kadın kolları başkanları il başkanlığı binasında ortak basın açıklaması yaptı. 
21. yüzyılda Türkiye’de milyonlarca çocuğun yasal haklarından mahrum bırakıldığına dikkat çeken CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, AKP’nin yanlış politikaları sebebiyle ülkenin geleceğinin karanlığa gömülmek istendiğini dile getirdi. 
“İSTİSMAR VAKALARINI ÖNÜ İLMEK İLMEK ÖRÜLDÜ”
Bir ülkenin geleceğinin teminatının çocuklar olduğunu ifade eden CHP Kadın Kolları Başkanı Uysal açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Çocuklar bugünümüz ve geleceğimizdir. AKP zihniyeti bugünümüzü ve geleceğimizi karanlığa gömmek istiyor. Çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler çocuğun insan hakkı ihlalidir ve suçtur. Aynı zamanda çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet biçimlerinden biridir ve çocukların eğitimini, sağlığını, sosyal, psikolojik ve kültürel gelişimlerini engeller. Çocukların özgürlüklerini kısıtlar. AKP zihniyeti istismar vakalarının önünü açan politikalarını ilmek ilmek ördü. 4+4+4 eğitim sistemine geçilerek kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önü açıldı. Ülkemiz çocukları istismar edenlerin ‘cezasızlıkla’ ödüllendirildiği bir utanç tablosuna dönüştürüldü. Kadını ikinci cinsiyet olarak gören zihniyet, çocuk istismarında “rızadan” bahsetti. Çocuğa yönelik cinsel istismar ile ilgili af ve istismar eden kişi ile evlilik için yasal düzenlemeleri ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyor. 
“ÇOCUKLARIMIZ YASAL HAKLARINDAN MAHRUM BIRAKILIYOR”
Açıklamasında son olarak Türkiye’de çocukların yasal haklarının tam anlamıyla uygulamadığını söyleyen CHP’li Uysal sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı: “21. yüzyılda dahi ülkemizde milyonlarca çocuk yasal haklarından mahrum bırakılıyor. Yasal olarak çocuk evliliklerini meşru kılmak için her fırsatta adım atmaya çalışan AKP iktidarı, muhalefetin ve kadın örgütlerinin direnişi nedeniyle bu sapkın kanunu yasallaştıramıyor. Ama kendisine yakın çevrelerde yaşanan istismarların üzerini örtüyor. Çocukların istismarcıları tarafından her gün istismar edilmesine göz yumuyor. Bizler yaşanan bu skandallara sessiz kalmadık, kalmıyoruz. Tarikatlarda, vakıflarda ve cemaatlerde gündeme gelen hiçbir istismar skandalında susmadık ve susmayacağız. Çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışan, laik ve demokratik bir ülke olduğumuz gerçeğini yok saymaya çalışan zihniyetin karşısında dimdik durduk, duracağız.Çocuk istismarı suçtur. Çocuklarımızı AKP zihniyetinin karanlığına teslim etmeyeceğiz. İktidarımızda, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetle ilgili özel mahkemeler kuracağız. Çocuğun rızasından bahsedeni bakanlıkla ödüllendiren, ‘bir defadan bir şey çıkmaz’ diyen, istismara uğrayan çocukları delil yetersizliği nedeniyle bir kez daha istismara uğratarak delil toplamaya zorlayan bu zihniyeti ilk seçimlerde sandığa gömeceğiz.”


 

Yorumlar (0)