banner298

İŞSİZLİK MAAŞI DA ARTTI 

banner297

Yeni asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte işsizlik maaşı da Temmuz ayıyla birlikte güncellendi. Bu aydan itibaren geçerli olacak olan yeni işsizlik maaşı en düşük 2 bin 561 lira, en yüksek ise 5 bin 123 lira olacak...

Genel 02.07.2022, 00:22
İŞSİZLİK MAAŞI DA ARTTI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir süredir müjdesini verdiği yeni asgari ücreti bugün açıkladı. Temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret yüzde 30’luk zamla birlikte 5 bin 500 lira oldu.
Yeni asgari ücretin açıklanmasının ardından işsizlik maaşı da değişti. Buna göre 2022 yılının ikinci yarısında en düşük işsizlik maaşı 2 bin 561 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 5 bin 123 lira olacak.
İŞSİZLİK MAAŞI NASIL HESAPLANIR?
Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemiyor. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmuyor.
İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURMA ŞARTLARI
Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekiyor.
Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülüyor.
İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekiyor.
İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmekte.
Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanıyor. İşsizlik maaşı için şu şartlar aranıyor:
– Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
– Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
– Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
– Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.
İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR SÜRE ÖDENİYOR
Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde; 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği veriliyor.


 

Yorumlar (0)
17
açık