İşgaliye mücadelesine vatandaşlardan destek, esnaftan tepki 

banner297

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından kent merkezinde kaldırım işgallerine yönelik yaptığı çalışmalar, Manisalılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Büyükşehir zabıta ekiplerinin çalışmalarını yerinde bulduklarını ifade eden vatandaşlar, suiistimal edilen işgaller nedeniyle kaldırımlarda hareket etmekte zorlandıklarını, yapılan düzenlemelerle rahat bir nefes aldıklarını ifade etti. Esnaflar ise pandemi nedeniyle zor bir süreçten geçtiklerine dikkat çekerek, yasağın büyük mağduriyete neden olduğu görüşündeler.   

Genel 28.03.2022, 15:55 28.03.2022, 17:04
İşgaliye mücadelesine vatandaşlardan destek, esnaftan tepki 

Manisa Büyükşehir Belediyesinin, İl Hıfzıssıhha Kurulu 2020/110 sayılı kararı ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanununun 27. maddesi uyarınca kaldırım işgallerine yönelik çalışmaları devam ediyor. Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından yaya trafiğini olumsuz yönde etkileyen, görüntü kirliliği oluşturan; ambulans, itfaiye ve polis gibi acil müdahale araçlarının geçişini engelleyen işgallere yönelik çalışmaları, Manisalılar tarafından da memnuniyetle karşılandı. Büyükşehir zabıta ekiplerinin çalışmalarını yerinde bulduklarını ifade eden vatandaşlar, suiistimal edilen işgaller nedeniyle kaldırımlarda hareket etmekte zorlandıklarını, yapılan düzenlemelerle rahat bir nefes aldıklarını belirtti.
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında görüşlerini belirten Sezai Aygün, “İşgaliyeye göz yumulduğu zaman, işgaliye biraz daha büyüyor. Belediyelerin bunu önlemesi lazım.” derken, Tülin Hoşgökçe, “Kaldırımlar iyi ama araba park ediyorlar, restoranlar, kahveler falan sürekli dışarıya taştığı için çok zor yürüyoruz. Bence böyle olmamalı. Cezalar daha çok arttırılmalı. Çünkü kaldırımlar bizim için.” diye konuştu.
Kamil Tatlıcılar isimli vatandaş, “Kaldırımlar çok güzel oldu. Suiistimal yapıyorlardı. Eskisi gibi bir sırada yapılıyor olsaydı kimse mağdur olmazdı.” diye konuşurken, Kazım Gürsan, “Kaldırımlara devamlı arabalar konuyor. Evimize giremiyoruz bundan dolayı. Mesela kahveler de sandalye koyuyor, özellikle kadınlar geçemiyor.” dedi.
Aydan Şıktaşlı ise şunları söyledi: “Kahveler kaldırımlara sandalye koyuyor, geçmekte zorlanıyoruz. Arabalar kaldırımlara, engelli yoluna bile park ediyorlar. Olmaması gerekir, günah yani.”
ESNAF ÇÖZÜM İSTİYOR 
Geçtiğimiz günlerde Manisa’daki oda başkanları Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü ziyaret ederek sıfır işgaliye kararının yeniden gözden geçirilmesini istemişti. Manisa’da sıfır işgaliye uygulaması nedeniyle kafeterya, restoran, lokanta ve benzeri işyeri sahipleri ise mağdur olduklarını dile getirdi. 
Pandemi sürecinde zor günler geçirdiklerini, normalleşme dönemine girerken yasakların getirilmesinin esnafı çaresiz bıraktığına dikkat çeken esnaflar, kararın gözden geçirilmesini bekliyor.       
 

Yorumlar (4)
İzzet öz 2 ay önce
Esnafa biraz taviz verildiğinde iyi niyeti su istimal ediyorlar kaldırımı bırakın yola kadar masa koyuyorlar belediyeler inşAllah taviz vermezler
Saliha köksal 2 ay önce
Ne yani birileri para kazanacak diye kamu malı olan kaldırımlar yayaların ve bütün manisanın malı kimsenin işgaliye hakkı yok akbank sokak başına kaldırıma jip park ediliyor o kaldırım iptal vatandaş geçemiyor yolda yürümek zorunda kalıyor kahvehaneler sandalye koyuyor esner öteberi koyuyor hemde kalan azıcık yere masa sandalye koyuyor eşi dostu ile oturuyor peki insanlar nerde yürüyecek acilen çözüm manisada yaşayan her vatandaşın hakkı rahat yürümek hiç kimsenin hakkı yok kamu malını işgal etmeye
Manisalı 2 ay önce
Bazı esnaflar abartıyordu tamam ama ayarında izin verip bu krizde esnafa darbe yapilmamali ama esnaf da belediye abartmadan orta yolu bulunmalı çoğu yerde sevgi yoluna çıkıntıya izin var bizde orta yok ya meydan , yollar kapanacak kadar yada hiç
Hakkı 2 ay önce
İlk defa Sayın Cengiz Ergün ün bir icraatını destekliyorum. Uygulama iyi, engelli, bebek arabalı, pazar arabalı millet neler çekiyor. Karaköyde ana caddenin bir alt ve bir üst sokaklarına da baksınlar, kaldırımda yürümek mümkün değil. Resimlerini bile çektim. Kaldırımlar vatandaşın esnafın değil.
22
parçalı bulutlu