İçişleri Bakanlığı 28 belediyeye kayyum atadı

banner297

İçişleri Bakanlığı 28 belediyeye kayyum atadı. Kayyum atanan belediyelerin 2'si il, 24'ü ilçe, 2'si ise belde belediyesi. Karar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 9 Eylül'deki "28 belediyenin yönetimi 15 gün içinde Kandil'den milletin iradesine geçecek" açıklamasının ardından geldi.

Genel 11.09.2016, 11:02 11.09.2016, 11:34
İçişleri Bakanlığı 28 belediyeye kayyum atadı
İçişleri Bakanlığı, PKK-KCK ve FETÖ'ye yardım ve destek verdiği iddiasıyla, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında görevden alınan 28 belediye başkanının yerine kanun hükmünde kararname gereği 28 kişiyi görevlendirdi. Bu kişiler sabah 09.00 itibariyle görevlerine başladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada 1 Eylül'de yürürlüğe giren 674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Belediye Kanunu’nda düzenleme yapıldığı hatırlatılarak, Terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçuyla hakkında soruşturma açılan veya görevden uzaklaştırılan Belediye Başkan ve Meclis Üyelerinin yerine 15 gün içerisinde görevlendirme yapılması hüküm altına alınmıştır" denildi.

Kayyum atanmasının bu kapsamda gerçekleştiği belirtilen İçişleri Bakanlığı'ndan PKK-KCK ve Fetö örgütlerine yardım ve destek vermek iddiasıyla haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında 28 belediye başkanının daha önce görevden uzaklaştırıldıkları belirtildi. Söz konusu belediye başkanlarının 24’ünün PKK-KCK, 4’ünün ise FETÖ dava ve soruşturmalarında yargılandıkları ifade edildi.

Yerlerine kayyum atanan belediye başkanlarının 2’si il, 24’ü ilçe, 2’si belde belediye başkanı, başkanlardan 12’si ise halen tutuklu.

Demirtaş'tan belediyelere kayyum tepkisi: 'Kanunsuz uygulamaya direniriz'
Demirtaş'tan belediyelere kayyum tepkisi: 'Kanunsuz uygulamaya direniriz'

İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Demokrasi ve hukuk devleti anlayışında millet iradesinin yerel yönetimlere yansıması esastır" denilerek, kayyum atanmanın gerekçesi şöyle açıklanıyor:

"Ancak belediyeler; vatandaşımızın, kullandığı oyu, verdiği vergileri ve demokrasinin sunduğu iklimi istismar ederek ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütlerinin etkisi altına giriyorsa, milli iradeyi gaspedenlere karşı tedbir almak devletin asli görevidir. Vatandaşlarımızın verdiği vergilerle oluşan kaynaklar ve verdiği oyla oluşan siyasi irade, terör örgütlerine devşirilemez. Seçimle iş başına gelip, milletin hür iradesini suç işlemek için kullanmanın meşruiyeti yoktur. Elbette hiçbir hukuk düzeni hakların açıkça kötüye kullanılmasını korumaz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü işletmek devletin görevidir. Milletin beklediği de budur. Terör örgütleri karşısında ülkenin birlik ve beraberliğini, milletin ferasetiyle, işleyen demokrasi, işleyen hukuk ve işleyen devlet tesis edecektir. Bu işleyişi sağlamayı teminen, görevlendirme yapılan belediyelerde, kaynaklar terör örgütlerine değil o yörede yaşayan vatandaşlarımıza sunulacağı için, hizmetler en iyi şekilde yürütülecektir. Kanun hükmünde kararname gereği sözkonusu 28 belediye başkanlığına görevlendirilen, ekte isimleri bulunan kişiler bu sabah saat 09:00 itibariyle görevlerine başlamıştır."

Kayyum atanan belediyeler ise şöyle:
Batman İl Belediyesi, Hakkari İl Belediyesi, Adana-Pozantı İlçe Belediyesi, Ağrı-Diyadin İlçe Belediyesi, Batman-Beşiri İlçe Belediyesi, Batman-Gercüş İlçe Belediyesi, Diyarbakır- Silvan İlçe Belediyesi, Diyarbakır-Sur İlçe Belediyesi, Erzurum-Aşkale İlçe Belediyesi, Erzurum-Hınıs İlçe Belediyesi, Giresun-Çamoluk İlçe Belediyesi, Iğdır-Tuzluca İlçe Belediyesi, Konya-Ilgın İlçe Belediyesi, Mardin-Dargeçit İlçe Belediyesi, Mardin-Derik İlçe Belediyesi, Mardin Mazıdağı İlçe Belediyesi, Mardin Nusaybin İlçe Belediyesi, Muş-Bulanık İlçe Belediyesi, Siirt -Eruh İlçe Belediyesi, Şanlıurfa-Suruç İlçe Belediyesi, Şırnak-Cizre İlçe Belediyesi, Şırnak-Silopi İlçe Belediyesi, Van-Edremit İlçe Belediyesi, Van-Erciş İlçe Belediyesi, Van-İpekyolu İlçe Belediyesi, Van-Özalp İlçe Belediyesi, Batman-Beşiri-İkiköprü Belde Belediyesi, Iğdır-Merkez- Belde Hoşhaber Belediyesi.

İşte kayyum atanan isimler
Belediyelere kayyum olarak atanan isimler ise 7 Vali Yardımcısı ve 16 kaymakam ve 5 diğer isimden oluşuyor. Hangi belediyeye kimin kayyum olarak atandığı ise şöyle:
Batman İl Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Ertuğrul Şeref Aksoy, Hakkari İl Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Cüneyt Epçim, Adana-Pozantı İlçe Belediyesi'ne Mahmut Sami Baysal, Ağrı-Diyadin İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Mekan Çeviren, Batman-Beşiri İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Mustafa Maslak, Batman-Gercüş İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ünal Koç, Diyarbakır- Silvan İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Murat Kütük, Diyarbakır-Sur İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Bilal Özkan, Erzurum-Aşkale İlçe Belediyesi'ne Şenol Polat, Erzurum-Hınıs İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Bülent Ay, Giresun-Çamoluk İlçe Belediyesi'ne Musa Varıcı, Iğdır-Tuzluca İlçe Belediyesi'ne Kaymakam İbrahim Civalek, Konya-Ilgın İlçe Belediyesi'ne Mehmet Karahan, Mardin-Dargeçit İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Mehmet Yaşar Yeşiltaş, Mardin-Derik İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, Mardin Mazıdağı İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Halit Benek, Mardin Nusaybin İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ergün Baysal, Muş-Bulanık İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ömer Şahin, Siirt -Eruh İlçe Belediyesi'ne Murtaza Dayanç, Şanlıurfa-Suruç İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, Şırnak-Cizre İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ahmet Adanur, Şırnak-Silopi İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Savaş Konak, Van-Edremit İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, Van-Erciş İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar, Van-İpekyolu İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Önder Can, Van-Özalp İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Serdar Karal, Batman-Beşiri-İkiköprü Belde Belediyesi'ne Kaymakam Mustafa Maslak, Iğdır-Merkez- Belde Hoşhaber Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil.

Diyarbakır ve Batman'da kararın ardından ne yaşandı?
Sabah erken saatlerde çok sayıda polis önlem alarak Diyarbakır ve Batman'da kayyum atanan belediyeye girdi. Kayyum ataması gerçekleşen bütün belediyelerin önünde polisler, özel harekat ekipleri ve zırhlı araçlarla önlem aldı. Kayyum atanan belediyelerde polis arama yapıyor. Batman'da kayyum atanan belediyelerin başkanlığına vekalet eden isimler de geldikleri belediye binasına sokulmadı. Öte yandan Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) mensup belediyelerde kayyuma karşı nöbet eylemi vardı. Bütün il ve ilçe belediyelerinde nöbet eylemi yapılıyordu. Belediyelerde kayyum atamalarına karşı nöbet tutanlar binalardan çıkarıldı.

İşte Kayyum Atanan Belediyeler

 

Yorumlar (0)
12
açık