banner298

ERKENCİ SOFRALIK ÜZÜMDE HASAT VE İHRAÇ TARİHLERİ AÇIKLANDI

banner297

Manisa'da yetişen, önemli ihraç ve döviz potansiyeline sahip olan erkenci sofralık "Superior Seedless" üzüm çeşidinin hasat ve ihraç tarihleri belirlendi. Buna göre 21 Temmuz'da kesimine başlanacak olan üzümler, 22 Temmuz'da ihraç edilmeye başlanacak.

Genel 20.07.2022, 10:00
ERKENCİ SOFRALIK ÜZÜMDE HASAT VE İHRAÇ TARİHLERİ AÇIKLANDI

"Superior Seedless" çeşidi üzümde hasadın başlamasına ilişkin açıklamalarda bulunan Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “Önemli bir ihraç ve döviz potansiyeline sahip olan "Superior Seedless" üzümünün hasat ve ihraç tarihleri, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ege İhracatçı Birlikleri'nin katılımlarıyla kurulan komisyon tarafından belirlenmiştir.

İlimiz ve Ülkemiz ihracatında stratejik bir ürün olan üzümün hasat ve olgunluk kriterlerini sağlaması oldukça önem arz etmektedir. Bu kriterlerin oluşup oluşmadığını tespit amacıyla Manisa'nın Salihli, Alaşehir, Sarıgöl İlçelerinde bağlar gezilmiş, bölgeyi temsil eden bağlardan numuneler alınmıştır. Alınan numuneler Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Laboratuvarı'nda analiz edilmiştir. 

Analiz sonuçları 19.07.2022 tarihinde Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ege Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzmir İl Zirai Karantina Müdürlüğü ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin temsilcilerinin katıldığı toplantıda değerlendirilerek "Superior Seedless" çeşidi için hasat ve ihraç tarihleri belirlenmiştir.

Buna göre; "Superior Seedless" üzüm çeşidinin 21 Temmuz 2022 tarihinde kesimine, 22 Temmuz 2022 tarihinde ihracatına karar verilmiştir.

Belirlenen tarihlerin Ülkemize, üreticimize, ihracatçımıza hayırlar getirmesini diliyor, bereketli ve bol kazançlı bir sezon olmasını temenni ediyorum" dedi.


 

Yorumlar (0)
20
açık