Cumhurbaşkanı Erdoğan: Belediyeler başıboş sokak hayvanlarını toplamalı

banner297

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sahipsiz köpeklerle ilgili bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, ne tedbir gerekiyorsa yerine getirilecek” dedi.

Genel 17.11.2022, 13:17
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Belediyeler başıboş sokak hayvanlarını toplamalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17'nci G20 Liderler Zirvesi kapsamındaki Endonezya ziyareti sonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sokak köpeklerinin son dönemde saçtığı tehlikelere yönelik çalışmalar yürütüldüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Öncelikle hayatını kaybeden yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum. Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, ne tedbir gerekiyorsa yerine getirilecek. Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı.

Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var. Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonra da hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme gibi bir çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz de Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor. Ayrıca mesela İstanbul’da Orman Bölge Müdürlüğümüz ile Valiliğimizin müşterek yeni bir çalışmaları var.

Bu hayvanların bakılabileceği ve daha sonra dernekler tarafından bunların bakımının üstlenilebileceği bir uygulamayı müştereken çalışıyorlar. Daha sonra da bunu bütün illere uygulamayı düşünüyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü bu hayvanlar için uygun yerler ve hayvan severlerin de gelip ilgilenebilecekleri mekanlar oluşturmaya çalışıyor. Epey bir ilerleme de kaydedildi.”

Yorumlar (8)
Deniz 1 hafta önce
Lütfen toplamaya Muradiye'den başlayın köpek sürüleri canımızdan bezdirdi yeter artık
Vatandaş 1 hafta önce
Yetkilileri Köpek diyarı Yunusenmre ye bekliyoruz, Uncubozköye bekliyoruz. Elimizde sopa ile gezer olduk çocuklarımız okula gitmeyi boşver kapı önüne çıkamıyor.
manisalı 1 hafta önce
büyükşehir neden barınaklardan bıraktı?
Lütfi Kuzey 1 hafta önce
SAYİN CUMHURBASKANİ COK COK GUZEL BİR KONUYA DEGİNMİS.ONCE MURADİYE BOLGESİNDEN BASLANMALİ.YUNUSEMRE BELD.YUNTDAGİNDA BARİNAK YAPACAK İDİ.BEKLİYORUZ.İNANİN ARABALARA İNSANLARA.SALDİRİYORLAR.MURADİYE OSB.MURADİYE KARAALİ BOLGESİ ADİM ATİLMİYOR ADİM.ARABADAN İNMEK.EVE GİTMEK.BAKKALA GİTMEK COK ZAHMETLİ .
Vatandaş 1 hafta önce
Aslında yasal mevzuat var belediyeleri bu konuda sorumlu kılan ama artık kanunlar değil keyfiyet ön plana geçtiği için bu haldeyiz. Kanunların ve olması gerekenin uygulanması için, Cumhurbaşkanının"Başıboş hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır" demesini beklemek mi gerekiyor?
Karaali ve Muradiye 1 hafta önce
Muradiye ve Karaali bölgesinde adım atılamıyor artık başıboş köpeklerden korkarak ihtiyaçlarımızı görmeye gidiyoruz
Manisalı 1 hafta önce
Bizde hayvan dostuyuz fakat o kadar ürediler ve saldırgan hale geldiler ki toplanıp barınaklara yerleştirilmesi şart oldu. Beslemek isteyenler barınaklara destek verebilir ve orada besleyebilir. Ayrıca seven kadar korkan ve rahatsız olan herkesi düşünmek lazım empati yapalım. Saygılar.
Ziyaretçi 1 hafta önce
Nerede Manisa da Erdoğan'ın sözünü dinleyecek belediyeler