banner298

Bakan Koca: "Endişe verici gelişme yok"

banner297

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün video konferans yöntemiyle toplandı.

Genel 01.12.2021, 21:12
Bakan Koca: "Endişe verici gelişme yok"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan toplantının gündeminde, yeni varyant Omicron ve virüse karşı ilaç çalışmaları vardı. Toplantını ardından Bakan Koca yazılı bir açıklama yayınladı. 

Bakan Koca'nın açıklamasından satır başları;

Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır.

Yeni varyantın virüsün birden fazla gen bölgesinde mutasyona uğradığı anlaşılmıştır. Ön bilgilere göre Omicron varyantı daha hızlı bulaşmaktadır. Ancak daha çok hasta edici özellikte olduğunu gösteren bir bulgu yoktur.

Şu an için yeni tedbirler alınacak bir durum yoktur. 

Mevcut aşıların sürelerine riayet edilerek kullanılması yeni varyanta karşı da etkili olabilecektir. Mevcut durum değerlendirildiğinde aşıların etkisini kısıtlayan bir durum öne çıkmamaktadır. Vatandaşlarımızın aşılarını tamamlaması son derece önemlidir.

Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayı için uluslararası tanınırlığı olan, regülasyon otoritesi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuza müracaat edilmiştir.

Kurumun ilgili uzmanları ve bilim insanlarından oluşan komisyonun değerlendirmesini en kısa sürede tamamlayarak, uygun görmesi halinde yıl bitmeden yerli aşımızın yaygın kullanıma gireceğini bir kez daha müjdelemek isterim.

Yorumlar (0)
31
açık