banner299

banner298

VESTEL'İN YERLİ OTOMOBİLDEKİ PAYI ARTTI

banner297

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Olağan Genel Kurul toplantısında alınan sermaye artırım kararı sonrasında halka açık şirketler Vestel, Turkcell ve Anadolu Grubu paylarının yüzde 19’dan yüzde 23’e yükseldiğini açıkladı.

Ekonomi 03.06.2021, 11:10
VESTEL'İN YERLİ OTOMOBİLDEKİ PAYI ARTTI
banner388

Yerli otomobilde yaşanan sermaye artışı sonrası halka açık 3 babayiğit sermaye artırımına katıldıklarını açıklarken İnan Kıraç'ın şirketi Kök Ulaşım Taşımacılık A.Ş. faaliyet alanlarını daraltma kararı çerçevesinde söz konusu sermaye artırımı kararına katılmadı.

Bunun ardından Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ (TOGG) paylarında değişiklik yaşandı.

Vestel, Turkcell ve Anadolu Grubu Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) ayrı ayrı yaptıkları açıklamada mevcut diğer ortakların bugüne kadar yapmış oldukları sermaye avansı ödemelerinden karşılanan bu artırım sonrasında TOGG’daki ortaklık paylarının ayrı ayrı yüzde 22,8’e yükseldiğini ifade etti.

3 şirket ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarında Kök Ulaşım Taşımacılık A.Ş.'nin TOGG sermayesinde kalan yüzde 2,9 oranındaki payının yüzde 0,2'lik kısmının nominal bedelden satın alınmasıyla nihai paylarının ayrı ayrı yüzde 23'e ulaştığını belirtti.

Böylelikle Vestel, Turkcell ve Anadolu Grubu'nun payları yüzde 19'dan yüzde 23'e yükseldi.

Ortak girişim grubunda yer alan BMC'den konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

TOGG'da sermaye artırımı kararı
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ, 31 Mayıs 2021 tarihli Olağan Genel Kurul toplantısında alınan karar ve TOGG esas sözleşmesi hükümleri çerçevesinde; ödenmiş sermayesinin tamamı daha önce yapılan sermaye avanslarının sermayeye ilave edilmesi suretiyle nakden 846,8 milyon TL artırılarak 150 milyon TL'den 996,8 milyon TL'ye çıkarıldığını duyurdu. (Bloomberght)

Yorumlar (3)
Manisalı 1 hafta önce
2011 yılında ki haberlere göre % 100 yerli aracın 2019 Cenevre fuarında ve yollarda yerini alacağı belirtildi. Aradan 10 yıl geçti, bırak % 100 yerliliği % 60 civarlarında yerlilik oranı dillendirilmesini de bıraktık, fabrikanın bile hala temel aşamasında. Bu kadar laf ve haber üretileceğine iş yapılsaydı şimdi daha ileri bir aşamada olabilirdi.
GÖRDESLİ 1 hafta önce
süreç hızla ilerliyor biz her zaman umutluyduk ve hala da öğleyiz inşAllah. DEVRİM otomabili olmadı ama DEVRİN otomabili olacak inşAllah ülkemizin grurlarından biri olacak takipteyiz
S.K 1 hafta önce
hayırlara vesile olsun inşAllah. gururla yerli vestel.
27
az bulutlu