TÜİK: “Asgari ücret 2 bin 792 TL olsun”

banner297

TÜİK, asgari ücret için yapılan üçüncü toplantıda asgari ücretin 2 bin 792 lira olmasını önerdi. Asgari ücret için orta nitelikte işlerde çalışanlara 2 bin 507 lira, hafif işte çalışanlar için de 2 bin 339 lira ücret önerildi. Asgari ücrette son toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda yapılacak.

Ekonomi 22.12.2020, 13:43 22.12.2020, 15:17
TÜİK: “Asgari ücret 2 bin 792 TL olsun”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını açıkladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamındaki üçüncü toplantısını Türk-İş'in ev sahipliğinde çevrim içi yaptı.

Basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Türk-İş heyeti görüş ve taleplerini sunarken, heyette yer alan asgari ücretli işçi Özgül Yardımcı da asgari ücretlilerin sorunlarını dile getirdi.

Toplantıda, TÜİK temsilcisi de bekar bir işçinin asgari geçim tutarını açıkladı. TÜİK, bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını komisyonla paylaştı.

Bu arada komisyonun dördüncü ve son toplantısını gelecek hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapacağı öğrenildi.

Yorumlar (1)
Mutlu yağız 1 ay önce
KEndileri gelip çalışsınlar ağır işte o masada oturanlar dışardan basit bizim gibi insanların geçinmesi verdiğiniz para 1 aydır yapacağınız zam 400 tl toplasan düşünürsünüz kalkıp burda o paraya çalışsanız 1 aya kalmaz açlıktan ölürsünüz biz ne yapalım faturaları ödeyemiyorum 1 yaşında kızım var işsizim bankalar para vermez yakınlarım borç vermez 70 bin tl borcum var intihar edicem sorumlusu beni borca sokanlar ve işsiz bırakanlar yardım etmeyen bankalar pandemi dediler 2 ay önce başvurduk 1000 tl daha yok napcaz artık bilmiyoruz hırsız mı olalım haram mı yiyelim ne bileyim sizler gibi ayda 30 bin 40 bin almıyoruz hangi devlet büyüğü kalkıp gelip al kardeşim yoldaşım bütün borçlarını bu parayla öde diye kimse demez daha 1000 tane korumayla gezersiniz Ya bizler sokakta borç aldığımız esnafa insanlara bakamıyoruz hadi kim yardım edecek bize yılbaşında insanlar evlerine herşey almak İçin düşünür ben her hafta Pazar’dan ne alcam hangi Parayla diye düşünürüm ayağımıza ayakkabı almadım 1 senedir yok marka giyemiyoruz bize kim yardım eder her yere yazdım ben sizler kadar zengin olsam İnan’ın milli piyango çıksa memlekette durumu olmayan insan arardım yardım etmek için kalkıp televizyonlarda konuşmak İçin değil Allah boyun eğdirmesin aç ölürüm yeterki eşim kızım tok dursun agır yazdıysam değerli büyüklerimin ellerinden öperim özür dilerim
2
parçalı az bulutlu