Sıfır araç aldı, hatayı 2 ay sonra fark etti

banner297

Niğde'de iş insanı Atilla Kaplan, 2020 yılının Temmuz ayında 870 bin liraya aldığı sıfır kilometre 2020 Model lüks aracının sol arka kapısının değişik olduğunu fark etmesi üzerine markadan değişim talebi etti. Marka ve bayiden gelen olumsuz cevap üzerine mahkemeye başvurdu.

Ekonomi 11.02.2021, 14:17
Sıfır araç aldı, hatayı 2 ay sonra fark etti

Satın aldıktan sonra 2020 Model lüks model aracın sol arka kapısının farklı olduğunu gören Kaplan, bayiye giderek, başka bir sıfır kilometre araçla değiştirilmesini istedi. Bayiden olumsuz cevap alan Atilla Kaplan, bayiye suç duyurusunda bulundu.

Kaplan, " 2020 yılının Temmuz ayında bayiden sıfır aldım. 2 ay sonra arabanın sol arka kapısının farklı olduğunu gördük ve bayiye ilettik. Bayiye götürdük inceleme yaptılar. Detaylı incelemek için tekrar aracı getirmemi istediler, bir daha götürdüm detaylı incelediler. En sonunda kabul ettiler, `Fabrikada kodlama hatası olmuş, ‘farklı bir kapı takılmış` dediler" dedi.

Aracının opak boyalı ancak arka sol kapının kristal boyalı olduğunu belirterek firmadan zararın karşılanmasını talep eden Kaplan, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Firmanın Türkiye temsilciliğine ulaştık, onlar, bir şey yapamayacaklarını bayii ne dediyse onlarda aynısını söyledi. Kapıyı boyayalım, ‘3 araç bakım hediye edelim' gibi basit şeyler teklif ettiler ama ben de zararımın karşılanmasını istiyorum dedim. İkinci el araç alacak olsam bile araçta değişen parça olup olmadığına dikkat ederim.

Ayrıca devlet, ikinci araç alım satımlarında garanti verilmesini istiyor. Kaldı ki araçta değişen parça olduğu zaman fiyat farkı oluyor. Bu kadar pahalı bir araçta da ciddi fiyat farkı çıkıyor. Sıfır araba alırken de ekspertiz mi yaptırmalıyız, garanti mi almalıyız?”

Bayi ve temsilcilerin çok basit tekliflerde bulunduğunu anlatan Kaplan, ‘‘Kendilerinin aynen ifadesi şu, `Ha beyaz arabaya kristal boyalı kapı takılmış ya da siyah kapı takılmış, çok büyük bir fark yok` Kendileri bu durumu kabul ediyor. Ama yaşayacağımız değer kaybını göz önünde bulundurmuyorlar. Ben ikinci el araç alacak olsam bile değişen parçası var mı yok mu diye kontrol ederim. Sıfır araçta değişen bir parça oluyor'' diye konuştu.

Bu süreçlerden sonra Mahkemeye başvurduklarını ifade eden Kaplan, “Mahkemeye başvurduk ve arabulucuyla görüştürdüler. Arabulucu da yine aynı teklifi sunup basit tekliflerde bulundu. Sanki bu olay basit bir şeymiş gibi, biz abartıyormuşuz gibi. Haberlerde gördüm Yargıtay bir vatandaşın aldığı sıfır aracın çizilmiş tekrar boyanmış ve değişim kararını gördüm. Bu haberi görünce bende sevindim inşallah bizim içinde emsal bir durum olur. Zararımızın karşılanmasını istiyoruz veya aracımızın değiştirilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
Türker 2 hafta önce
Fabrikada kodlama hatası olmaz.Nakliyat hasarı ya da istifleme esnasında oluşması muhtemel bir hasarın alelacele düzeltilmesi işlemi muhtemelen Ya tok kapı sesli aracın Türkiye distribütöründe, ya da bayisinde yapılmış olabilir.Kapı tekrar orjinal boya kodu ile boyanarak araç sahibine teslim edilir, yanında bir takım teselli ödüleri verilerek sorun çözülür.Şahsım da aynı markanın premium bir modelini alırken aracı santim santim sıkı bir kontrolden geçirmiştim.
14
açık