KREDİ KARTIYLA TEK ÇEKİM VEYA VADELİ OLARAK KURBAN ALINABİLİR

banner297

Diyanet, "Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir?" sorusuna yönelik verdiği fetvada, kurbanlık satışının tek çekim veya vadeli olarak yapılabileceğini açıkladı.

Ekonomi 06.07.2021, 18:16
KREDİ KARTIYLA TEK ÇEKİM VEYA VADELİ OLARAK KURBAN ALINABİLİR
banner388

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte kurbanlık alımıyla ilgili merak edilen sorular da gün yüzüne çıkmaya başladı.

Vatandaşlar her yıl olduğu gibi bu sene de Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'na, "Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir?" diye sordu.

Başkanlık ise konuyla ilgili bir fetva yayınlayarak halkın merakını giderdi.

DİYANET TANE TANE AÇIKLADI
Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'ndan konuyla ilgili yayınlanan fetvada, kurbanlık alan şahsın nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabileceği açıklandı.

Diyanet'ten verilen fetvanın tamamı ise şu şekilde:

"Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir.

"FAİZLİ İŞLEM SEBEBİNDEN SAKINMAK GEREKİR"

Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir."

Yorumlar (3)
Din, Güzel Ahlaktır. 4 hafta önce
Veresiye kurban alınamayacağına göre, Kredi Kartından vadeli alınması konusunda verilen fetva! artık insanların kurban bile alamayacak düzeyde fakirleştiğini/gelir düzeyinin düştüğünü saklayabilmek için midir? Tarih: 17 09 2014 Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: "Hiç kimse kendisini ve çocuklarını zor durumda bırakarak, borç ederek, başka yerlerden paralar temin ederek kurban kesmesin".
Manisa 3 hafta önce
Fakirleştiğimiz için kurban kesip kimin halini anlayacağız acaba?
Mantık Arama 3 hafta önce
Kredi kartıyla VADELİ !!! Durun daha neler göreceğiz bakalım. ''Milletin alım gücü yerle bir oldu, kurban kesemeyen çoğalacak'' diyemiyoruz da... 2014 de 'kimse borç ederek, başka yerlerden paralar temin ederek kurban kesmesin' diyen Mehmet Görmez başka bir İslamiyetin, başka bir iktidarın diyanet işleri başkanı mıydı?
22
açık