banner298

Sözde Manisa ve İzmir Sıkı Yönetim Komutanının Tehditleri! "Hepinizi Öldürtürüm"

banner297

15 Temmuz'da Manisa ve İzmir'de sözde "sıkıyönetim komutanı" ilan edilen eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen'in tehdidi iddianameye girdi: Sıkıyönetim komutanıyım, hepinizi öldürtürüm.

Asayiş 25.10.2016, 14:02 25.10.2016, 14:09
Sözde Manisa ve İzmir Sıkı Yönetim Komutanının Tehditleri! "Hepinizi Öldürtürüm"
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin hazırlanarak mahkemeye sunulan iddianamede, "yurtta sulh konseyi"nce Manisa ve İzmir'de sözde "sıkıyönetim komutanı" ilan edilen eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen'in, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'i "Birlikler harekete geçti, artık önüne geçemezsiniz. Ben sıkıyönetim komutanıyım, hepinizi öldürtürüm." şeklinde tehdit ettiği bilgisine yer verildi.

"TANKLAR İZMİR'E GÖNDERİLSİN" TALİMATI

İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan ve ekleriyle bin 300 sayfalık FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin iddianamede, darbe girişimi sırasında Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Recep'i derdest etmek istediği öne sürülen ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihraç edilen Tümgeneral Hakbilen'in, Ege Ordusu Komutanlığına bağlı bulunan Denizli'deki 11. Motorize Piyade Tugayı, Edremit'teki 19. Motorize Piyade Tugayı ile Bergama Alay Komutanlığındaki tankların İzmir'e gönderilmesi için talimat verdiği belirtildi.

DARBE GİRİŞİMİNDEN ÖNCE İZİNLİYMİŞ

Hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" gibi suçlamalardan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl hapis cezası istenen Hakbilen'in, iddianamede, darbe girişiminden önce izinli olduğu, kalkışmanın yaşandığı gün Orgeneral Recep'in kendisini aradığı, bu görüşmede darbeden haberi olmadığını, darbecilere itaat etmeyeceğini belirttiği yer aldı.

"İKİ SAAT SONRA TANK TABURU GELİYOR"

Hakbilen'in, bunları söylemesine rağmen komutanlığa gelerek Orgeneral Recep'in odasına gidip "yurtta sulh konseyi"nin kararıyla İzmir ve Manisa'da "sıkıyönetim komutanı" olarak emir komutanın kendisinde olduğunu söylediği ifade edilen iddianamede, "Ben bu silahlı kuvvetlerin generaliyim, ben sıkıyönetim komutanıyım" dediği, bunun üzerine Ege Ordusu Komutanının gözaltına alınması yönünde talimat vermesi üzerine bağırarak "Hepinizi asarım, mahvederim, iki saat sonra tank taburu geliyor." şeklinde ifadeler kullandığı dile getirildi.

"SIKIYÖNETİM KOMUTANIYIM, HEPİNİZİ ÖLDÜRTÜRÜM"

Hakbilen'in Orgeneral Recep'in korumaları tarafından gözaltına alındıktan sonra odasına kilitlendiği, burada da askeri hattan bazı görüşmeler yapması üzerine hattının kesildiği kaydedilen iddianamede, Ege Ordusu Komutanının, Hakbilen'in bulunduğu odaya girdiğinde yeniden bir tartışma yaşandığı ve Orgeneral Recep'e "Birlikler harekete geçti, artık önüne geçemezsiniz, ben sıkıyönetim komutanıyım, hepinizi öldürtürüm." dediği ifade edildi.

KOMUTANLIĞIN SANTRALİNİ KAPATMIŞLAR

İddianamede, Hakbilen'in emirleri doğrultusunda Ege Ordusu Komutanlığına gelen şüphelilerin talimat beklediği, Gaziemir'deki 3. Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait helikopterin Orgeneral Recep'in derdest edilmesi için Çiğli 2. Jet Ana Üssüne geldiği ancak bunda başarılı olunamadığı belirtildi. İddianamede, şu ifadeler yer aldı:

"Cuntacı komutanların, ellerine sıkıyönetim ilan planı ulaşmadığı halde, ikinci hamle yaparak ordu komutanlığına ait cephaneliklerin anahtarlarını toplatarak, komutanlığın santralini kapattıkları, tüm planlarını Memduh Hakbilen'in komutanlığa gelmesi üzerine kurdukları, komutanlığı ele geçiremeyeceklerini anlayan cuntacı subayların, dış ilçe ve illerde bulunan Ege Ordusu Komutanlığına bağlı birliklerin İzmir'e gelmesi için emir verdikleri, bu emrin Ege Ordusu Komutanı tarafından öğrenilmesi üzerine Hakbilen'in yakalanarak oda hapsinin verildiği, akabinde FETÖ/PDY silahlı terör örgütü militanlarının Ege Ordusu Komutanlığınca emniyet görevlilerine teslim edilmesi ile teşebbüsün bertaraf edildiği anlaşılmıştır."

SON GÖRÜŞMESİ NECDET ÖZEL'İN EMİR SUBAYIYLA

İddianamede, Hakbilen'in gözaltına alınmasının ardından cep telefonuna el konulduğu, son telefon görüşmesini eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in emir astsubayı M.S. ile yaptığı bilgisine de yer verildi.

300 SAYFALIK İDDİANAME

İzmir'de FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan bin 300 sayfalık iddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine sunulmuştu.

1 NUMARALI ŞÜPHELİ GÜLEN

İddianamede, Fetullah Gülen'in "birinci" şüpheli olduğu 267 zanlı hakkında, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamaları yer alıyordu.
Kaynak: YeniÇağ

Yorumlar (0)
22
açık