MANİSA SINIRINDA KORKUTAN GÖRÜNTÜLER

banner297

Denizli’nin Buldan ilçesinde öğle saatlerinde başlayan orman yangını geniş bir alana yayılarak Manisa da dahil üç yerleşim alanını tehdit etmeye başladı. Jandarma kontrolünde bazı evlerin boşalttığı bölgede yaşayan yaşlı adam, evlerin hızla yaklaştığı evini geride bırakamadı.

Asayiş 02.08.2021, 20:52 02.08.2021, 22:29

Mehmet Barlas - Fadıl Pişkin - Hüseyin Yılmaz
DENİZLİ (İHA) - Denizli’nin Buldan ilçesi Türlübey Mahallesine yakın bölgede saat 13.30 sıralarında başlayan orman yangını, geride kalan 4,5 saatin ardından yerleşim alanlarını tehdit ederek ilerleyişini sürdürüyor. Türlübey Mahallesine yakın bir bölgede başlayan orman yangını önce Çamköy Mahallesine doğru ilerledi ancak daha sonra rüzgarın ters dönmesiyle Alacaoğlu ve Debent mahallelerine yöneldi. Bölgede risk altında bulunan sera ve ahırların ardından bazı evler için de boşaltma kararı verildi.
3 mahallede yangının devam ettiği bölgeye yakın konumda olan onlarca ev, jandarma ekiplerinin gözetiminde tahliye edildi. Yangının ilk olarak başladığı Türlübey Mahallesinde yaşayan 73 yaşındaki Süleyman Demiri yapılan tüm çağrılara rağmen evinden ayrılmak istemedi. Jandarma ekipleri tarafından uzun süren ikna çabaları sonucu tahliyeyi kabul eden yaşlı adam, alevlerin hızla yaklaştığı evinden ayrılmak zorunda kaldı.
Tahliye işlemleri sırasında vatandaşlara her konuda destek olan jandarma ekipleri, yaşlı vatandaşlara evlerinden çıkardıkları eşyalarının taşınması noktasında da yardım etti.

Manisa'dan da söndrüme ekipleri bölgeye gönderildi. Alevler Sarıgöl ilçesi sınırlarına oldukça yakın bir bölgede yayılıyor. 

Yorumlar (1)
Ya sabır... 2 yıl önce
Şimdi TUSAŞ diye bildiğimiz TAİ 1999 yılında bir yangın söndürme uçağı modifikasyonu yapmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin emekliye ayırdığı 10 deniz karakol uçağı TAİ tarafından modifiye edilerek yangın söndürme uçağına çevrilecekti. Gerekli finansman ise TEMA’nın öncülüğünde sağlanacaktı. Proje yürümeye başlamış, ilk uçağın modifikasyonu yapılmış, uçak 1999 yazında Antalya’daki orman yangınlarına başarı ile müdahale edip, yangınları söndürmeye yardımcı olmuş, 1999 depreminde Tüpraş Rafinerisi’nde çıkan yangını da söndürmeyi başarmıştı.
Pekiiii ne oldu da bugün yangınları söndürecek uçak bulunamıyor?
Sadece müteahhitleri ihale vererek ülkeyi betona boğan, betonun getirisi olmadığı için gereken finansmanı yani parayı vergilerden, zamlardan, Cumhuriyet döneminden kalan ve toprakların altında ve üstünde ne varsa satmakta bulan zihniyet, yerli yangın uçağını da amerika ya sattı. Toplamda 15 uçaklık projeyi de bir daha inmemek üzere rafa kaldırdı. Az önce bu zihniyetin Antalya Gündoğmuş Belediye Başkanı diyor ki; ''Keşke bizim evimiz de yansaydı'' diyecekler!!! Niye biliyormusunuz, Toki 20 yıl vadeli ev yapacakmış! Bu şahıs yanan hayatları, hayalleri, hatıraları, bitkileri canlıları, sayılamayacak manevi değerleri, bir binadan ibaret zannediyor. Allah bunlara akıl fikir versin, Millete sabırlar versin...