banner299

banner298

Fahrettin Koca'dan bilim kurulu sonrası açıklama

banner297

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamasında "Uzun bir aradan sonra günlük vaka sayımız bugün 10 binin altına düştü" dedi.

Asayiş 20.05.2021, 19:19 20.05.2021, 19:30
Fahrettin Koca'dan bilim kurulu sonrası açıklama
banner388

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantıya BioNTech aşısının mimarı Prof. Dr. Uğur Şahin çevrim içi katıldı.

Bakan Koca, toplantı sonrası açıklama yapıyor..

"VAKA SAYIMIZ BUGÜN 10 BİNİN ALTINA DÜŞTÜ"

"Açıklamamıza güzel bir haberle başlamak istiyorum. Uzun bir aradan sonra günlük vaka sayımız bugün 10 binin altına düştü"

"HAZİRAN SONUNA KADAR 30 MİLYON DOZ GETİRMEK İSTİYORUZ"

Toplantıya çevrimiçi bağlantıyla katılan Prof. Dr. Uğur Şahin, Biontech ile yapılan anlaşmaya dair açıklamada bulundu:

"Haziran sonuna kadar 30 milyon doz getirmek istiyoruz. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında da 120 milyon dozun tamamını getirmek istiyoruz. "

Koca, "Kapanma döneminden sonra ilk Bilim Kurulu toplantısını yaptık. Bugün uzun bir aradan sonra günlük vaka sayısı 10 binin altına indi.

Özellikle kapanma dönemi sonrası bugün uzun bir aradan sonra günlük vaka sayımız 10 binin altına düştü. Bu düşüşün bundan sonra da devam edeceğini öngörüyoruz. Bugün Bilim Kurulumuza katılan önemli bir misafirimiz var. Küresel salgında salgını durdurmak için en önemli silah olan aşıyı ilk geliştiren bilim insanlarımız Doktor Uğur Şahin ve Özlem Türeci hocamız da bizimle beraberlerdi.

Şu an Özlem Türeci çalışmalarına devam ediyor olduğunu söyleyerek aramızdan ayrıldı. Uğur Hocamız şu an beni dinliyorlar. Bugün özellikle Uğur Hocamızın bazı görüşlerini bizzat kendisinden duymanızı istiyoruz" açıklamasında bulundu.

Uğur Şahin canlı yayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sorularını yanıtladı.

Koca'nın aşı mutasyonlara karşı etkilimi sorusuna, "Aşı 30'dan fazla varyantta etkili. Enfeksiyon geçirmiş olan kişiler bizim gördüğümüze göre ilk dozdan sonra yüksek antikor geliştirmiş oluyor. Bu kişilerdeki antikor seviyesi iki doz aşı olmuş gibi tespit edildi. Onlarda belki tek doz yeterli olabilir. Üçüncü dozu 2022 yılı için öneriyoruz." dedi.

Bakan Koca, Uğur Şahin'i Haziran ayında Türkiye'ye davet etti. Uğur Şahin, Haziranın ilk yarısında Türkiye'ye gelmeyi planladığını söyledi.

 

Yorumlar (0)
29
açık