8 YIL ÖNCE Kİ OLAYA 9 BİN LİRA BORÇ

banner297

Manisa'nın Alaşehir ilçesi'nde, yaşayan 82 yaşındaki Ayşe Atasoy, 8 yıl önce intihar eden oğlunun hastaneye olan 9 bin 694 lira borcu nedeniyle Manisa İl Sağlık Müdürlüğü'nden gelen icra takibi başlatılacağını bildiren yazıyla sarsıldı.

Alaşehir 22.03.2016, 12:11 22.03.2016, 12:17
8 YIL ÖNCE Kİ OLAYA 9 BİN LİRA BORÇ
Manisa'nın Alaşehir ilçesi'nde, yaşayan 82 yaşındaki Ayşe Atasoy, 8 yıl önce intihar eden oğlunun hastaneye olan 9 bin 694 lira borcu nedeniyle Manisa İl Sağlık Müdürlüğü'nden gelen icra takibi başlatılacağını bildiren yazıyla sarsıldı. Bu borcu ödeyebilecek gücünün olmadığını belirten Atasoy, "Oğlumun Yeşil Kartı vardı. 8 yıldır neredeydiniz de şimdi çıkıp, bu parayı istiyorsunuz?" diyerek, tepki gösterdi.

Alaşehir'de, bunalıma giren Hasan Atasoy (39), 8 yıl önce çamaşır suyu içerek intihar girişiminde bulundu. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Atasoy'un nefes ve yemek sorusu ile ağız içinde tahriş meydana geldiği belirlenip, tedaviye alındı. İşsiz ve bekar olan Atasoy, 20 gün kaldığı hastaneden tedavisi sürerken kaçtı. Alaşehir'e annesi Kurtuluş Mahallesi Mustafa Kemal Sokak'taki evine döndü. Atasoy, hastaneden kaçtıktan bir ay sonra bu defa evde yalnız olduğu bir sırada mangalda kömür yakıp, uyudu. Eve gelen yakınları tarafından hareketsiz şekilde bulunan Atasoy, karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldüğü belirlendi. İntihar eden Atasoy, Alaşehir ilçe mezarlığında toprağa verildi.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü, ölümünün üzerinden 8 yıl geçen Atasoy'un annesine geçen 7 Mart'ta oğlunun çamaşır suyu içerek intihar girişiminde bulunmasanın ardından İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden tedavi gördüğü dönemde 9 bin 694 lira olan borcunu ödemeden kaçması nedeniyle icra takibi başlatacaklarını bildiren bir yazı gönderdi. Yazıda, 15 Nisan 2015 yılında çıkan 6639 sayılı

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile hastanelere olan 2 bin lira üzerindeki borçlarda yüzde 50 indirim yapıldığına da dikkat çekilip, "Borcun 4 bin 847 lirasının 15 Nisan 2016 tarihine kadar ödenmesi halinde, tamamının yasal faizleriyle icra yoluyla alınacak" ifadesine yer verildi.

"OĞLUMUN YEŞİL KARTI VARDI"

Yazıyı alınca şok olan Ayşe Atasoy, "Oğlum zaten Yeşil Kartı olan biriydi. Madem böyle bir borç vardı, bugüne kadar neredeydiniz? Eşimden kalan 700 lira emekli maaşım var. Evim kira. O nedenle bu borcu ödeyecek gücüm yok. Allah'a bir can borcum var onu da devlet gelsin alsın. Devletimiz bu parayı ödeyemiyor mu? Oğlumun bu parayı ödeyecek gücü vardı da neden devlet, kendisine 'Yeşil kart' verdi?" dedi.

"YANLIŞLIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Emekli işçi İsmail Kaya, kayınvalidesi Ayşe Atasoy'un bakıma muhtaç, bastonla bile güçlükle yürüyebilen biri olduğuna dikkati çekip, "Bir yanlışlık olduğunu düşünüyoruz. Yoksa 8 yıl önce ölen birinin ardından icra takibi gelmezdi. Zaten zor şartlar altında yaşayan kayınvalidemi bu olay çok yıprattı. Bu icra, onun yaşamına mal olacabileceğini düşünüyoruz. Hastaneden kaçan oğlunu 8 yıl boyunca hiç aramayıp, şimdi annesine icra göndermek reva mıdır?" diye konuştu.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, kendilerinin aracı olduğunu belirtip, "Ayşe Atasoy, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği ile görüşüp, maddi durumun kötü olduğunu belgeleyerek sorunun belki çözebilir. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok" dedi.
Yorumlar (0)
21
açık