Bakırlıoğlu, JES raporunu Yalvaç’la paylaştı

banner297

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç’ı ziyaret ederek geniş kapsamlı bir şekilde hazırlanan JES raporunu iletti. Raporda hem Manisa’da, hem de Türkiye’de kontrolsüz JES’lerin doğaya verdiği zarar ele alınıyor. 

Salihli 18.06.2021, 11:39
Bakırlıoğlu, JES raporunu Yalvaç’la paylaştı
banner388

Çevre felaketlerinin araştırılması üzerine Manisa’da önemli çalışmalara imza atan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, kendisinin de içerisinde bulunduğu komisyon tarafından hazırlanan “Jeotermal Enerji Santrallerinin Çevresel Etkileri” raporunu kurumlarla paylaşmaya devam ediyor.  CHP’li Bakırlıoğlu bu kapsamda Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç’ı makamında ziyaret etti.  Ziyarette CHP Salihli İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Namver de bulundu. 

“GÖZ GÖRE GÖRE SERMAYE İSTEDİĞİ İÇİN TOPRAKLAR KATLEDİLİYOR”

CHP Jeotermal Enerji Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan raporun hem Manisa, hem de tüm Türkiye için önemine değinen Bakırlıoğlu, “JES araştırma komisyonu olarak Aydın, Manisa ve Denizli başta olmak üzere Ege bölgelerimizde hem santraller, hem de kentlerde yaşanan çevre felaketler için veriler toplaadık. Hem sahada yaptığımız çalışmalarla, hem de aldığımız bilgilerle birlikte Jeotermal Enerji Santralinin Çevresel Etkileri raporunu hazırladık. Bu süreçte bağları ve jeotermal bölgelerini inceledik, Jeotermal Enerji Tesislerini gezdik, köylülerle, çevre dernekleriyle görüştük. Rapor tamamlandığında ve baskı haline geldiğinde bir kez daha anladık ki, göz göre göre sırf sermaye istediği için üzerinde yaşadığımız topraklar katlediliyor ve bu çevre felaketine hiçbir yetkili ses çıkarmıyor. Bol keseden verilen ‘ÇED gerekli değildir’ raporları, bölge araştırılmadan tamamlanan işletme ruhsatları, ranta çevirilen tarım arazileriyle birlikte insanlığın, hepimizin ortak değeri gözü doymayan sermaye ve buna göz yuman devlet yetkilileri eliyle yok ediliyor” dedi. 

"JES'LER YER ALTI SULARINI VE TARIMSAL SULAMAYI ÖLDÜRÜYOR"

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, "Kontrolsüz Jeotermal Enerji Santralleri'nin atıkları, yer altı sularıyla karışıyor ve doğaya geri dönülemez hasarlar bırakıyor. JES olan bölgelerde sularda bor ve arsenik maddelerinin çok yüksek seviyelerde olduğunu görüyoruz. Yani hem binlerce yıldır korunan yer altı sularımıza zehirleniyor, hem de tarımsal sulama çok büyük ölçüde etkileniyor. Jeotermalin karıştığı sular insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyor, ve bu sularla tarım alanları sulanmaya çalışılıyor. Hem tarım alanları zarar görüyor, hem de insan için zararlı olan sularla sulanan o bölgede yetişen gıdalar vatandaşlar tarafından tüketiliyor. Büyük bir JES felaketiyle karşı karşıya olduğumuzu farkına varmamız gerekiyor. JES'ler hem doğaya, hem çevreye, hem tarıma, hem de insan sağlığına çok büyük bir tehdit. Salihli'de, Alaşehir'de yaşananlar ortada... Tarımı yok eden, insan sağlığıyla oynayan JES'leri istemiyoruz" diye konuştu. 

BAKIRLIOĞLU MANİSA’DAKİ JES PROTESTOLARINA DA DEĞİNDİ

CHP’li Bakırlıoğlu, “Manisa’da Sarıgöl ilçemiz yıllardır bölgelerindeki ev verimli tarım bölgelerine JES yapılmaması için direniyor. Şimdi de Ahmetli, JES’e karşı eylem yapıyor. Alaşehir’de JES kurulan bölgedeki ürünlerin hali ortada. Salihli’de de en verimli bölgelere, üzüm bağlarının hemen yanı başına JES kurmak için izin almaya çalışıyorlar. Bu santraller, hiçbir kontrol yapılmadan çalıştırılıyor ve sonucunda hepimizin yediği gıdaları, bölgedeki toprağı zehirliyor. İstedikleri iş insanı daha fazla kazansın diye koca bir halkın sağlığı tehlikeye atılıyor. CHP olarak kontrolsüz JES’lere karşı her zaman mücadele etmeye ve çevreyi korumaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YALVAÇ, TEBRİK VE TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİ 

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç da, raporu hazırladıkları için CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’na tebrik ve teşekkürlerini iletti. 

Ziyaret, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun oda personeliyle selamlaşması ve hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle son buldu.

Yorumlar (0)
33
açık