'40 YILLIK ÇİLE SON BULUYOR'

banner297

Kula'nın yıllardır çektiği su çilesi artık sona yaklaşıyor. Eski ve kullanım ömrünü tamamlamış su şebekesi sil baştan MASKİ ekipleri tarafından yeniden döşeniyor.

Kula 01.11.2015, 10:30
'40 YILLIK ÇİLE SON BULUYOR'

Kula'nın yıllardır çektiği su çilesi artık sona yaklaşıyor. Eski ve kullanım ömrünü tamamlamış su şebekesi sil baştan MASKİ ekipleri tarafından yeniden döşeniyor. Kula Belediyesi ve Manisa Büyükşehir Belediyesi iş birliği içerisinde gerçekleştirdiği çalışmalara bir yeni ekleyerek Kula'nın yıllardır sıkıntısını yaşadığı su şebeke sorunu tarih oluyor. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Manisa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Faik Şentürk ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Kula Koordinatörü Önder Baştürk ile Kula MASKİ Şefi Adem Zobudoğuş gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren MASKİ Kula Şefi Adem Zobudoğuş; "Kula'nın yıllardır sürekli olarak sıkıntısı olan su şebeke sistemi sil baştan değiştiriliyor. 11 Kilometrelik eskiyen ve kullanım ömrünü çoktan tamamlamış olan tesisat yeni, kaliteli ve çağın teknolojisiyle üretilmiş sağlıklı su borularıyla değiştiriliyor. Özellikle eski sistemden kaynaklı su kayıplarının da önüne geçilmiş oluyor. Kulamıza ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

BAŞKAN TOSUN '40 YILLIK ÇİLE SON BULUYOR'

Yıllardır Kula'nın altyapı sıkıntısı yaşadığını söyleyen Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, 40 yıl önce döşenmiş ve sağlıksız su sistemi tamamen yenilenecek dedi. Özellikle yaklaşık 40 yıl evvel döşenmiş boruların ve Asbest gibi sağlıksız sistemlerin tamamen değiştirilerek Kula'nın su sorunu çözüme kavuşturulmuş olacak dedi. 11 Kilometre uzunluğundaki eski ve yıpranmış sistemin çok kısa bir sürede yenileyeceğinin altını çizen Başkan Tosun açıklamasında; "Kula hasretini çektiği yeni ve kaliteli su şebekesine kavuşuyor. Şebeke sisteminin ilk ayağı olan ana taşıyıcı şebeke boruları döşenmeye başladı. Şehir merkezinde bulunan ve sık sık patlayarak vatandaşların yaşam kalitesini düşüren borular da değiştiğinde iş tamamlanmış olacak. Bu sayede vatandaşlarımız evlerinde arıtılmış suyun keyfini yaşarken, sağlıksız ve eski sistemden de kurtulmuş olacak. Özellikle bu sayede asbest olarak adlandırılan ve kansorejen etkiye sahip borularda tarihe kavuşmuş olacak. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cengiz Ergün olmak üzere yapılan çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. Başkan Tosun vatandaşların dikkate almadığı fakat sağlık noktasında hayati risk taşıyan asbest boruların tehlikesine de dikkat çekti. Zamanında döşenen ve halk sağlığını tehtid eden asbest boruların hem kullanımı hem de halk sağlığını tehtid ettiği, ilerleyen süreçte ciddi hastalıklarında kaynağı olacağına vurgu yaptı. Yeni döşenen şebekenin bu sorunların tamamını ortadan kaldıracağına vurgu yaptı.

 

Yorumlar (0)
19
açık