İstanbul'da Ağaoğlu My Word Sitesi'nde yaşayan İbrahim Keloğlan, site sakinlerinin bakımını üstlendiği kediyi altı dakika boyunca döverek ölümüne neden oldu. Mahkeme, bu eylemi nedeniyle Keloğlan'a bir yıl altı ay hapis cezası verdi. Ancak iyi hal indirimi yapılarak ceza bir yıl üç aya indirildi. Site avukatı Merve Poyraz, karara tepki gösterdi.

İstanbul Küçükçekmece'de bulunan Ağaoğlu My Word Sitesi sakinleri, site içerisindeki kedilerin bakımını üstlenmişlerdi. Ancak bir sabah, B4 Blok girişinde bir kedinin ölü olarak bulunmasıyla olay ortaya çıktı. Site yöneticisi Ebubekir Fırat, güvenlik kameralarını incelediğinde İbrahim Keloğlan'ın kediyi altı dakika boyunca şiddet uygulayarak öldürdüğünü gördü. Fırat, hemen polise başvurarak şikayetçi oldu.

Kediyi öldüren İbrahim Keloğlan, Asayiş Şube Müdürlüğü Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği ekiplerince Sarıyer'deki bir AVM'de yakalandı ve gözaltına alındı. Mahkemede adli kontrolle serbest bırakılan Keloğlan'a üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Küçükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Keloğlan, "O gün aşırı stresli ve yorgundum. Kafamda eşimin beklediği hamilelik testi vardı. Eve gittiğimde eşim 'Çocuğumuz olmayacak, gerekirse motivasyon için ikinci bir kedi sahiplenelim' dedi. Çok üzüldüm. Asansörde kedi gördüm. Ayağımla yere vurup kovmak istedim. Attığı pençe ile beni yaralayınca kendimi tamamen kaybettim. Sonrasında yaptıklarımı kesinlikle nasıl yaptığımı bilmiyorum. Kediye tekme attım, kovaladım. Herkesten çok utanıyorum" diyerek kendini savundu.

Mahkeme, Keloğlan'a 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Ceza, iyi hal indirimiyle 1 yıl 3 aya düşürüldü ve hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Manisa'dan çağrı: Tüm siyanürlü maden işletmelerini kapatın Manisa'dan çağrı: Tüm siyanürlü maden işletmelerini kapatın

KARAR İTİRAZ EDİLECEK

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi'nden avukatlarla birlikte davayı takip eden site avukatı Merve Poyraz Özcan, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, "Sanık, 'Çocuğumuz olmayacak, bu yüzden üzgündüm' diyor ama mahkemeye sunulmuş bir doktor raporu yok. Ayrıca kedinin ayağını çizdiğini söylüyor ama kayıtlarda böyle bir durum da yok. Sanığın pantolonu ve giydiği ayakkabıya bakıldığında zarar verebilecek bir açık görünmüyor. Bu karara itiraz edeceğiz çünkü sanığın savunmasında bir pişmanlık emaresi yok. Bu cezayla ıslah olmayacağı görüşündeyiz. Gerekçeli kararın açıklanmasını bekliyoruz" dedi.

Editör: Murat Yalçın