MANİSA'DA BİNLERCE KİŞİ SANDIK BAŞINA GİTTİ

banner297

Manisa’daki binlerce Bulgaristan göçmeni genel seçim için ikinci kez sandık başına giderek oy kullandı

Genel 11.07.2021, 15:57
MANİSA'DA BİNLERCE KİŞİ SANDIK BAŞINA GİTTİ

HABER: AHMET ÜNSAL

4 Nisan’da gerçekleştirilen genel seçimler sonrasında Bulgaristan’da hükümetin kurulamaması üzerine gerek ülkede gerekse Türkiye’ye de yaşayan Bulgaristan göçmenleri Manisa’da iki ayrı okulda oylarını kullanmaya başladı. 
5 bin’e yakın Bulgaristan göçmeni oylarını kullanacakları okullara yanlarında çifte vatandaş olduklarını gösteren Bulgaristan Pasaportları ile geldi. Bulgaristan göçmenlerin yoğunlukta olduğu Manisa Yunusemre İlçesi Güzelyurt mahallesi Polinas Endüstri Meslek Lisesinde oluşturulan elektronik oramda oylarını kullanırken öte yanda da Şehzadeler ilçesinde bulunan Karaağaçlı mahallesinde bulunan ortaokulda manuel sistem oy kullandılar.
Manisa Merkez, Karaağaçlı ve Selimşahlar mahallelerinde devam eden oy kullanımlarında bir aksilik olmaması için Balkanlar Kültür Dayanışma Derneği Manisa Başkanı Altan Hafızismailoğlu, Balkanlar Kültür Dayanışma Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Mustafa Kader ve Manisa Balkan Muhacırlar Kültür ve Dayanışma Dernek başkanı Murat Yenigün oy kullanımı öncesinde gerekli belgelerin hatasız doldurulması için yardımcı oldu.
 
“SEÇMENLERİMİZ İLK KEZ ELEKTRONİK ORTAMDA OY KULLANDILAR”
  
 4 Nisan’da yapılan seçimlerde 30 milletvekili elde ettiklerini hükümetin kurulamaması üzerine tekrarlanan seçimde Türk seçmenlerine daha büyük sorumluluk düştüğünü dile getiren Başkan Hafızismailoğlu:
“Bulgaristan’da geleceğimiz için, emekli maaşlar, pasaportlarının devamı, vatandaşlık haklarının sürekli hale dönüştürülmesi yönünde bu seçim biz Türkler için çok çok önem arz etmektedir. Geçen seçimde sadece bir sandık kurulmuştu. Tekrarlanan bu seçimde ilk kez elektronik ortamda oy kullanıldı. 5 bin seçmenin katılımını bekliyoruz.”
  
“BU KEZ HEDEFİMİZ 40 MİLLETVEKİLİ”

Balkanlar Kültür Dayanışma Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Mustafa Kader ise ;
”Geçen seçimde Türk milletvekilleri olarak 30 sayısını bulmuştuk. Bu seçimde bunun üzerine 10 milletvekili ilave yaparak Bulgaristan parlementosunda temsil edilme oranımızı 40’ın üzerine çıkartmayı hedefliyoruz. Bunu yapacak gücümüzün olduğunu biliyoruz. Türkiye’de 350 bin Bulgaristan soydaşımızın hiç üşenmeden önlerine konulan sandığa koşarak gelecekleri için oylarını kullanmalarını bekliyoruz” dedi
Merkezde yapılan seçimlerde Polis Karaağaçlı mahallesinde ise jandarma birimleri seçimlerin olaysız geçmesi için her türlü önlemi aldı.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu