banner299

banner298

Kabine Toplantı bitti

banner297

Corona virüs salgınıyla mücadelede kademeli normalleşme 1 Mart itibarıyla başlıyor. "Yerinde karar" döneminde yerel yönetimler, hıfzıssıhha kurullarının 'vaka sayısı' değerlendirmesine göre karar verecek. Kademeli normalleşme ve kısıtlamalar şı sıralar yapılmakta olan Kabine toplantısında ele alınıyor. Yüz yüze eğitime ilişkin kararın da Kabine'de alınması bekleniyor. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar karşısına geçerek alınan kararları duyuracak.

Genel 01.03.2021, 19:36
Kabine Toplantı bitti
banner388

Türkiye'de corona virüsle mücadele kapsamında 'yerinde karar dönemi' dönemi başlıyor.

Yeni dönemle ilgili kararlar Kabine toplantısında alınacak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığındaki toplantı saat 16.00'da başladı.

Toplantıda alınan kararları, Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak.

İLE GÖRE ÖNLEM

Alınacak kararlarla vaka sayıları aşı yapılan kişi sayısı ve hastanelerin doluluk oranlarına göre her ilde farklı tedbirler hayata geçirilecek.

Buna göre, illerin pandemi seviyesini gösteren 'düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli' kategorilerine geçiş kriterleri oluşturulacak.

Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşme süreci belirlenen kriterler çerçevesinde, dört risk seviyesinde değerlendirilecek. 

100 binde 10’un altındaki iller 'düşük riskli', 11-35 arası 'orta riskli', 36-100 arası 'yüksek riskli', 100’ün üstündeki iller ise 'çok yüksek riskli' sayılacak.

Bu iller haritada sırasıyla mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olarak gösterilecek.

Süreç ile ilgili detaylı açıklamanın kabine toplantısının ardından yapılması bekleniyor.  

Valilikler, Mart ayı itibarıyla okulların açılmasına ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamalarda, yüz yüze eğitimle ilgili kararların Pazartesi yapılacak Kabine Toplantısı sonrasında netleşeceği belirtildi. Valilik açıklamalarında, "1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar çerçevesinde her ilimiz içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
7
açık