İLMEK İLMEK İŞLEDİĞİ BAYRAĞI KILIÇDAROĞLU’NA HEDİYE ETTİHABER: AHMET ÜNSAL

banner297

İzmir Karaburunlu 77 yaşındaki Şerife Zorlu’nun ilmek ilmek işlediği tel kırma Türk bayrağı Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan tarafından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na hediye edildi. Başkan Erdoğan ise Kösedere köyüne has özgü olarak hazırlanan tel kırma tekniği ile yapılan Türk bayrağının bir benzeri Anıtkabir’e hediye edileceğini belirtti.

Genel 07.09.2020, 11:24
İLMEK İLMEK İŞLEDİĞİ BAYRAĞI KILIÇDAROĞLU’NA HEDİYE ETTİHABER: AHMET ÜNSAL

Aslen Mordoğanlı olan Karaburun’un kadın belediye Başkanı Başkan İlkay Girgin Erdoğan’ın hediye ettiği bayrağı çok beğenen ve kimin tarafından işlendiğini öğrenen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karaburun’a bağlı Kösedere Köyü’nde ikamet eden, 77 yaşındaki Şerife Zorlu’ya telefonla ulaşarak teşekkürlerini iletti.

“AYNI BAYRAĞIN BİR BENZERİNİ ANATKABİR İÇİN İŞLEYECEĞİM”

CHP Genel Başkanı’nın kendisini aramasından çok mutlu olan Şerife teyze,

“Kemal bey telefonda konuşurken ‘Benden bir isteğin var mı’ deyince, kendimi tutamadım, onun için yaptığım bayrağın bir benzerini Anıtkabir’e hediye etmeyi çok istediğimi, ama bugüne kadar başarılı olamadığımı söyledim.” dedi.

Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden birkaç saat sonra kendisini Anıtkabir Komutanlığı’ndan aradıklarını ve bayrağı memnuniyetle kabul edeceklerini ilettiklerini belirten Şerife Zorlu, çok duygulandığını, gözyaşlarını tutamadığını, verilen ölçülere uygun olarak bayrağı işlemeye başladığını söyledi.

“ŞERİFE TEYZEYLE BİRLİKTE TESLİM EDECEĞİZ”

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan da,

“Şerife teyzemiz, Genel Başkanımızın aramasının ardından hemen bayrağı işlemeye başladı. İnşallah bayrağı kendisi ile birlikte Anıtkabir’e teslim edeceğiz. Böylece kendisinin bir hayalini de gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Osmanlı döneminden bugüne Karaburun yöresinde yaygın olan tel kırma tekniği, Türk el nakışı sanatının en özgün örneklerinden birisini oluşturuyor. İşlemeye özel yassı bir tel ve özel iğne kullanılarak yapılan bu el sanatı, tellerin birbirine bağlantısı olmayacak şekilde makas kullanılmadan kırılması ile gerçekleşiyor.

Yorumlar (0)