Cumhurbaşkanı Erdoğan yüz yüze eğitimle ilgili kararları açıkladı 

banner297

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, salgın gündemiyle bugün toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklama yapıyor.

Genel 19.08.2021, 20:04
Cumhurbaşkanı Erdoğan yüz yüze eğitimle ilgili kararları açıkladı 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, bugün  artan pandemi vakalarıyla, yüz yüze eğitim gündemiyle toplandı.
Toplantı 5 saat 20 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yapıyor. Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:
ORMAN YANGINLARI
Ülkemizde 2021 yılında 54 farklı ilde çıkan yangınlar yaklaşık 150 bin hektar alanı etkilemiştir. Yangınlara karşı devletimiz ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla mücadele vermiştir. Sadece 28 Temmuz'dan sonra başlayan yangınlarda 72 bin dekar ekili dikili alan zarar görmüştür.
Evleri tamamen kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımıza en geç bir yıl içinde yeni konutları teslim edilecek. Yanan ormanlarımız anayasamızın 169. maddesine uygun şekilde tekrar canlandırılacak. Tarım ve turizm dahil kesinlikle başka bir amaç için kullanılmayacaktır.
KARADENİZ'DEKİ SEL FELAKETİ
Doğu Karadeniz'de Rize ve Artvin'de, Batı Karadeniz'de ise Bartın, Sinop ve Kastamonu'da sel felaketleri yaşanmıştır.  Sel felaketinin ardından üm kurumlarımız harekete geçmiştir. Bir yandan arama tarama, bir yandan enkaz kaldırma, diğer yandan hasar tespit çalışmaları sürmektedir.
Sel felaketinden sonra yeniden yapılacak evlerin projeleri hazırdır, yakında inşasına başlıyoruz.
En büyük üzüntümüz can kaybımızın çok olması. Şu ana kadar 78 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kayıp olduğu bilinen vatandaşların arayışı devam etmektedir.
Yağışların Karadeniz'in farklı bölgelerinde devam edeceği görülüyor. Buradan vatandaşlarımızı dikkatli olmaya, kurumlarımızı tedbirlerini artırmaya davet ediyoruz.
Afetler konusundaki ihtisas kurumumuz AFAD'ı daha da güçlendireceğiz.
Meclisin açılmasıyla birlikte Avrupa'dakine benzer bir sosyal medya düzenlemesini gündeme getirerek bu alandaki kirliliğin önüne geçmekte kararlıyız.
COVİD-19 SALGINIYLA MÜCADELE
Aşı tedariki konusunda oldukça iyi bir noktadayız. Toplam aşı sayısında 87 milyonu geçerek ülkemiz nüfusunu çoktan geride bıraktık. İlk dozda 46 milyon, ikinci dozda da 35 milyon kişiye doğru gidiyoruz. Ancak ülkemizde bazı kesimlerin aşıya hala tereddütle yaklaştıklarını görüyoruz. Aşı çalışmaları gönüllülük esasıyla yönetilmektedir, yönetilecektir. Şayet bu salgınakarşı başka bir tedbir yolu olsaydı onu da uygulamakta tereddüt etmezdik. Ancak hali hazırda aşı dışında bir korunma yöntemi bulunmuyor.
YÜZ YÜZE EĞİTİM 
Son dönemde salgın sebebiyle hastanelere yatan, yoğun bakıma alınan, entübe edilen, hayatını kaybeden hastaların çok büyük bir bölümünün aşı olmadığının altını çizmek istiyorum.
Tüm vatandaşlarıma bir kez daha aşılarını derhal olmaları çağrısında bulunuyorum. 
Eylül ayında okullarına kavuşmayı bekelyen milyonlarca ilk, orta, lise ve üniversite öğrencilerimizin geleceğinin bu konuda kat edilecek mesafeye bağlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Okullarda 6 eylülde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrenciyle irtibatlı henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az iki defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aynı şekilde üniversite çalışanlarından da düzenli PCR testi yaptırmasını talep edeceğiz.
Şehirlerarası yolculuklar, konser, tiyatro gibi insanların bir araya geldiği ortamlarda da düzenli PCR testini devreye sokacağız.

Yorumlar (0)
9
orta şiddetli yağmur