ÜZÜM FİYATLARINA CHP’DEN ARDI ARDINA TEPKİ

banner297

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Üyesi Bekir Başevirgen, günlerdir açıklanması beklenen kuru üzüm fiyatının üreticide büyük bir hayal kırıklığı yarattığını söyleyerek "Açıklanan fiyat üzüm üreticisinin iflasıdır" dedi.

Ekonomi 07.09.2021, 15:53 07.09.2021, 16:00
ÜZÜM FİYATLARINA CHP’DEN ARDI ARDINA TEPKİ

Haber: Ahmet Ünsal

CHP'li Başevirgen, "Günlerce açıklanması ötelenen, ülkemizin ve Manisa’ nın en önemli ihraç ürünlerinden olan çekirdeksiz üzüm fiyatı nihayet açıklandı. Üreticiyi mağdur etmeyecek bir fiyat açıklanması yönündeki taleplerimiz yine göz ardı edildi." dedi.

Geçen sene 12,5 lira fiyat verilen 9 numara çekirdeksiz kuru üzüme bu sene sadece 50 kuruş farkla yüzde 4 zam verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Başevirgen "Bir yıl boyunca emek verip üzüm yetiştiren çiftçilerin girdi maliyetleri yüzde yüzü aşmışken çiftçiye layık görülen bu fiyat 'üretmeyin' demekten başka bir anlama gemiyor. İktidar, çiftçi üretemesin diye elinden geleni yapmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı. 

"GÜBREYE YÜZDE 150 ZAM, ÜZÜME YÜZDE 4 ZAM"

Manisalı Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli' nin açıkladığı fiyatın  üreticileri mağdur ettiğini söyleyen Başevirgen, "Üreticilerimizin beklediği fiyat 2 dolar civarıydı.Yani asgari 17-18 liraydı. İktidarın belirlediği fiyat ise ne yazık ki 14 Lirada kaldı.
Gerçekle ilgisi olmayan rekolte tahmini ile bu fiyata zemin hazırlamaya çalıştıklarını söylemiştik. Üreticilerimiz, iklim koşullarından dolayı rekoltenin düştüğünü görüyorlar ve artan girdi maliyetlerini de hesaba katarak iktidardan ürününün ederini istiyorlardı. Gübreye bile yüzde 150 zam gelirken üzüme sadece yüzde 4 zam geldi. Üreticiler ne yazık ki yine umduklarını bulamadılar." diye konuştu.

Dünya piyasalarında ürün azlığından dolayı 9 numaralı çekirdeksiz kuru üzüm fahiş fiyatlara satılırken, üreticinin malını zararına tüccara ve uluslararası sermayeye peşkeş çekmeye iktidarın gönlünün nasıl el verdiğini anlayamadıklarını söyleyen Başevirgen,
 "Cumhurbaşkanının dün yaptığı kabine toplantısı sonrası üzüm fiyatını açıklamaması, fiyatın bu kadar düşük olacağının işaretiydi. Bu fiyatlarla, önümüzdeki sene üzüm üreticisi üretimi bırakacak. Manisalı Tarım Bakanı yabancı çiftçiyi bırakıp artık kendi çiftçisini düşünsün." dedi.

Açıklanan fiyatın çok düşük kalması nedeni ile tüccarın daha da düşük fiyattan üzüm alacağını söyleyen Bekir Başevirgen, "Kimseyi mutlu etmeyen bu fiyatların altında alım yapmak için tüccarlar piyasaya baskılayacaktır. 
İktidara sesleniyoruz. Lütfen üreticilerimizin yanında durun." ifadelerini kullandı.

BALABAN'DAN AÇIKLAMA

Geçtiğimiz günlerde bu yıl ki kuru üzüm taban fiyatının 2 Dolar’ın altına düşmemesi çağrısında bulan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, açıklanan rakamın üreticinin bir yıllık girdi maliyetini bile karşılamadığını ifade etti. 
Açıklanan fiyatın üreticinin artan mazot, ilaç, gübre parasını bile karşılamadığının altını çizen CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “TMO’nun AKP hükümeti adına açıkladığı üzüm taban fiyatı üreticimizi tam bir hayal kırıklığına uğratmıştır. Açıklanan taban fiyatı ile üreticimizin yaşaması asla mümkün değildir. Bu AKP hükümeti döneminde her zaman olduğu gibi üreticiye ve tarıma vurulan büyük bir darbedir. AKP üreticiyi ve tarımı da gözden çıkarmıştır. CHP olarak gerek grup başkanvekilimiz, gerek milletvekillerimiz ve ilçe başkanlarımız ile geçtiğimiz günlerde açıklamalar yaparak uyarılarımı yapmıştık. Üzüm üreticisi 18 TL taban fiyat beklerken, TMO’nun böyle bir fiyat açıklaması gerçekten büyük bir hayal kırıklığı yaşattı. CHP iktidarında üreticilerimiz yüzünü güldürüp, hak ettiği değeri vereceğiz. Üreticilerimizi her zaman destekleyeceğiz. Üretici gelişmezse bir ülke gelişmez. Açıklanan bu fiyat tam bir fiyasko olmasının yanı sıra üreticinin idam fermanını imzalanması anlamına gelir.”

GÜRTUNCA DA TEPKİLİ

 Bir tepki de CHP Şehzadeler ilçe başkanı Hakan Gürtunca'dan geldi. Gürtunca, şu açıklamayı yaptı:
“Bir aydan beri 50 bin üzüm üreticisi ailenin feryadını dile getirdik ! Bırakın gerçek girdi enflasyonu TÜİK bile Üretici enflasyonu % 45 diye açıklama yaptı. Fiyat en az 18 TL olsun dedik. Buna rağmen 9 numara üzüme yapılan % 4 zam üretme, yaşama, öl demektir. Bu açıklanan fiyatlarla iktidar yüzbinlerce insanımızı bir avuç insana peşkeş çekmiştir. Hep söylüyorum iktidar tercih yapmaktır ! İktidar tercihini halkından yana değil bir avuç yandaştan yana kullanmıştır.Tarım Bakanının, Cumhurbaşkanı ' nın yapması gereken açıklama ( fındık, çeltik vb gibi ) 1 kağıt parçasıyla yapılıp üzüm üreticisine verilen değeri göstermiştir ! Yazıktır, günahtır ! Şimdi söz alın terini, emeğini, çocuğunun rızkını esirgemeyen çiftçi kardeşlerimizindir. 9 numara üzümdeki 50 kuruşluk zam tarihte utanç lekesi olarak yerini almıştır.”

ARCAK DA KONUŞTU

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak ise, TMO’nu açıkladığı fiyatı nasıl belirlendiğini anlayamadıklarını, son bir yılda girdi maliyetlerinin büyük arttığı bir dönemde açıklanan fiyatın üreticiyi büyük zarara soktuğunu ifade etti. 
CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Geçen yıl 9 numara kurum üzüm fiyatı 12,5 TL iken, bu yıl aynı numara üzüm fiyatı 13 TL fiyat nasıl oluyor. Bu fiyatı hangi duruma göre nasıl belirlendiler. Neleri baz alıp, hangi kritere göre bu rakam açıklandı. Böyle bir durum çiftçinin aklıyla dalga geçmektir. Girdi maliyetleri artıyor ama AKP üzümcüye yüzde 4 bile olmayan bir artış belirliyor. Üzümcünün idam fermanı hükümet tarafından verilmiştir. Manisa'nın yüz karası tarım bakanı çiftçinin karşısına çıkmaya bile cesaret edememiştir. Çiftçimiz ilk secimde bu fiyatların hesabını sandıkta soracaktır”

Yorumlar (1)
MS 1 ay önce
ALLAHINIZDAN BULUN İNŞALLLAH
17
parçalı bulutlu