TARİŞ'e tepki gösterdi, 25 dönümlük bağını kökledi

banner297

Ege Bölgesi’nin en önemli tarımsal üretimin yapıldığı Salihli Ovası’nda dünyaca ünlü Sultani Üzümünü yetiştiren üretici Turgay Başgönül, TARİŞ'in üzüm alımını durdurmasına tepki göstererek 25 dönümlük üzüm bağını söktü.

Salihli 22.09.2021, 23:20
TARİŞ'e tepki gösterdi, 25 dönümlük bağını kökledi

Behzat Akcan
MANİSA (İHA) - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 9 numara kalitedeki kuru üzümde taban fiyatın 13 lira olarak belirlenmesi ve TARİŞ’in üzüm alımını durdurmasını tepki gösteren üretici Turgay Başgönül, Taytan Mahallesi Bezirganlı mevkiindeki 25 dönümlük bağını kökledi. Başgönül, üzümden artık para kazanmadığını belirterek, gözü gibi baktığı bağlarını köklemek zorunda kaldığını söyledi.

“Açıklanan fiyatla şoke uğradık”
Önce bağları budayıp, sonra telleri, direkleri ve damlama malzemelerini topladıktan sonra kökleme işlemini gerçekleştirdiklerini anlatan üzüm üreticisi Turgay Başgönül, “Tarlamızı temizleyip sürdükten sonra yeni mahsullere, yeni hayallere ve yeni umutlara yelken açacağız” dedi. Geçtiğimiz yıl TMO tarafından açıklanan üzüm fiyatlarının kendilerine bir nebze de olsa nefes aldırdığını anlatan Başgönül, “Ancak bu yıl açıklanan çekirdeksiz kuru üzüm fiyatıyla şoka uğradık. TARİŞ’in açıkladığı fiyat ve üzüm alımını durdurmasıyla piyasa iyice çöktü. Üretici nefes alamaz hale geldi” diye konuştu.
Maliyetlerin arttığını söyleyen Başgönül, “Geçen seneki fiyatlarla, bu seneki fiyatlar arasında maliyetlerde yüzde 70 fark var. Ancak sattığımız üründe yüzde 4 artış var. Bu da bizi kurtarmıyor, kurtarmadığı gibi zarara sürüklüyor. Artık gözümüz gibi baktığımız bağlardan vazgeçmek zorunda kaldık. Burası üzümün başkenti Manisa’nın Salihli ilçesi. Burada dünyanın en kaliteli üzümleri yetişir. Fakat bu bağlarımızı köklemek zorunda kaldık. Biz bu maliyetlerle hiçbir yere gidemeyiz. Yapacak bir şeyimiz kalmadı” dedi.

Yorumlar (6)
birol 1 ay önce
Hiç kimse tariş e veya tarım bakanlığına kızıp da bağını veya meyve ağaçlarını sökmez geçen sene bütüm üzümcüler memnundu. Bağı yaşlanıp söken üretici bunu da vatandaşa yalan haber olarak paylaşan medya
ozgurtrk 1 ay önce
Katılıyorum size en küçük yağmur doluda zarar büyük deyip deste alıyorlar ardından üzüm sat parasını al sonra köklüyorum kökleyecek olan dozerle girsin tarlaya üzümü köklüyor ama direkler sağlam :)
mustafa 1 ay önce
biz de 3 yıl önce yaşlanan bağımızı kökledik ve yeniden ektik.
Ali 1 ay önce
Bağ ihtiyarlamış yenilemek için sebeb arıyor gazeteye haber lazım mesele bu
Kızgın vatandaş 1 ay önce
yaşlanmış ağaşlarını değişmek için kökleyen sonrasında medyaya malzeme vermeye çalışan maymun iştahlı yandaş ideolojili yavşak çiftçim Yalanınız batsın. O tarla en aşağı 20-25 ton üzüm kaldırmıştır. 25 ton üzüm bu gün kabaca 300 bin para eder hadi 100 ü masrafa gitsin ki gitmez.. 200 bin lira.. her yıl bir daire almayı verin aq yerinde.. her mahsulde bi voleyi vuracağız mantığıyla nereye kadar böyle bu zihniyetinin batsın.
İsmin önemi yok 4 hafta önce
Bu arkadaşı takip edelim. Bağcılık yan vazgeçmiş hangi tarıma yönelecek? Direkleri sökmediğine göre telli sistem pamuk ekecek galiba!
14
parçalı bulutlu