MANİSA ŞEHİR HASTANESİ ÖNÜNDE İLK EYLEM!

30 Ekim 2018 tarihi itibariyle hasta kabulüne başlayan Manisa Şehir Hastanesi önünde ilk eylem gerçekleşti. Sağlık-Sen Manisa Şubesi, personel eksikliği ve sağlık çalışanlarının iş yükünü fazla olmasını sağlıkta dönüşümün yeni yüzü olarak kabul edilen Şehir Hastanesi önünde protesto etti. Sağlık çalışanları eyleme yoğun ilgi gösterdi. 

banner292
MANİSA ŞEHİR HASTANESİ ÖNÜNDE İLK EYLEM!

Ülkemizde 2003 yılından itibaren sağlıkta dönüşüm programı uygulamaya konulmuş olup, sağlık hizmetlerinin daha kaliteli sunulmasına yönelik önemli reformlar gerçekleştirildiğini kaydeden Memur Sen İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Irgatoğlu, “Sağlıkta dönüşümle birlikte yapılan çalışmalar neticesinde hasta memnuniyeti önemli oranda artarken, dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanlarının memnuniyeti benzer seviyede artmamış, bununla birlikte sağlık çalışanlarında Tükenmişlik sendromu gelişmiştir. Bu tablonun ortaya çıkmasındaki ana unsurlar arasında sağlıkta şiddet, adaletsiz ücret uygulamaları ve üstesinden gelinemeyen iş yükü gibi sorunlar öne çıkmakta ve bu sorunlar çalışanların motivasyonunu gün geçtikçe aşağıya çekmektedir” dedi. 

Bugün Şehir Hastaneleri Sağlıkta dönüşümün yeni yüzü olarak kabul gördüğünü ifade eden Irgatoğlu, “Dolayısıyla Şehir Hastaneleri hem hastalar hem hasta yakınları hem de sağlık çalışanları adına kaliteyi artıracak bir proje olarak değerlendirilmektedir. Hasta ve çalışan, diğer bir ifadeyle hem hizmeti alan hem de hizmeti sunan taraflar Şehir hastaneleriyle sağlık hizmeti kalitesinin daha da fazla artacağını öngörmekte, bu yatırımların hem hastaların, hem hasta yakınlarının, hem de çalışanların rahat edeceği imkanları sunacağını düşünmekte ve tıbbi açıdan da en mükemmel hizmetin kaliteli bir şekilde ortaya konulacağını beklemektedirler. Vicdanlarıyla kutsal bir görev ifa eden ve mesleğine duyduğu saygıyı benimseyen sağlık çalışanları, bakanlığımızın politikaları doğrultusunda sağlıkta dönüşüm programının genelinde olduğu gibi, Şehir Hastanelerinin başarılı bir şekilde hayata geçmesinde de aynı duyarlı tavrı sergilemekten imtina etmemiş, çalışan sayısındaki yetersizliğe, iş yükünün artmasına ve çözüm bekleyen sorunlar karşısındaki yıpranmışlığına rağmen var gücüyle çalışmaya devam etmiştir” diye konuştu. 
    
Irgatoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ortaya konulan özveriyle beraber Sağlık personeli sayısındaki ihtiyacın hala daha giderilmemiş olması nedeniyle sağlık çalışanları endişeli bir bekleyiş içerisindedir. Personel eksikliği nedeniyle bazı servisler optimum hizmet standardına gelmediği gibi hastane yönetimi de kendi içerisindeki imkanları zorlayarak bu servislerin hizmete girmesini sağlamaya çalışmaktadır. Koroner yoğun bakım ve çocuk yoğun bakım gibi ilimiz için de ihtiyaç olan birimlerin açılması ve hizmet vermekte olan diğer servislerde çalışan arkadaşlarımızın üzerindeki iş yükünün azalması için özellikle hemşire ihtiyacının ivedilikle giderilmesi gerekmektedir. Zira Mevcut hemşire sayısıyla ayda 12 nöbet tutmakta olan Sağlık Çalışanları neredeyse sosyal yaşamından tamamen mahrum durumdadır. Bu iş temposu kesinlikle insan onurunun ve insan haklarının ihlal edilmesi anlamı taşımaktadır. Diğer taraftan bu iş yoğunluğu personel eksikliği giderilmediği sürece bitmeyecek ve vatandaşların da beklediği hizmeti yeterince alamamasına sebep olacaktır.

Bürokrasinin bu konuda iyi niyetle çaba sarf ettiğini ve bu eksiklikleri gidermek için çalışmalar yaptığını biliyoruz. Fakat bu çalışmaların hızlandırılması ve bir an evvel sonuçlandırılması gerekmektedir. Doğal olarak önümüzdeki dönem Bakanlığımız tarafından yapılacak olan Mecburi Hizmet ve kurum içi atamalarından İlimiz adına mümkün olandan daha fazla pay almak hepimizin yükümlülüğü olmalıdır. İl İçi tayinlerinin planlanarak bir an evvel açılması kaçınılmaz bir hal almıştır. Gereksiz yere yapılmış ve geçici görevle farklı kurumlarda çalışan personelin durumu da gözden geçirilmeli, sağlıklı bir istihdam sağlanması için çaba gösterilmelidir.” 
Şehir Hastanesi gibi, Merkez Efendi Devlet Hastanesi ve hatta Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi de personel eksikliği ve ayda 12 nöbetlere varan nöbet sayısının yanı sıra  aşırı iş yoğunluğu sorunuyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Irgatoğlu, “İl Merkezinde ve ilçelerde ihtiyaç duyulan tüm hastanelerimize atama yapılmaması telafisi mümkün olmayan sorunları de beraberinde getirecektir. Sağlık Sen Manisa Şubesi olarak Sağlık hizmetlerinin kaliteli bir şekilde sunulması için sorumlu sendikacılık anlayışımız gereği çalışmalarımızı yönetişim mantığıyla sürdürüyoruz. Sağlık çalışanlarının yaşamış olduğu sorunları dile getirirken, çözüm için atılması beklenen adımları da takip etmeye devam edeceğiz. Yaşanılan sorunlar karşısında yerelde ve Bakanlık Merkezinde ilgililerin gereken çalışmaları yapması sağlık personelinin endişesini ortadan kaldıracağı gibi, Şehir Hastanelerinden beklenen kalitenin bir an evvel yakalanması açısından da önem arz etmektedir.”
banner314

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sarısen - 1 ay önce
eeeööyyy sarı sendika ve ırgatoğlu; Burada sözde protesto ediyor gibi göründüğünüz sistemin sorumluları, şakşakçıları, destekçileri sizdiniz. Zaten sözde protestonun basın açıklaması bile vıcık vıcık. Efendim; ''Şehir Hastaneleri hem hastalar hem hasta yakınları hem de sağlık çalışanları adına kaliteyi artıracak bir proje olarak değerlendirilmektedir. Hasta ve çalışan, diğer bir ifadeyle hem hizmeti alan hem de hizmeti sunan taraflar Şehir hastaneleriyle sağlık hizmeti kalitesinin daha da fazla artacağını öngörmekte, bu yatırımların hem hastaların, hem hasta yakınlarının, hem de çalışanların rahat edeceği imkanları sunacağını düşünmekte ve tıbbi açıdan da en mükemmel hizmetin kaliteli bir şekilde ortaya konulacağını beklemektedirler / Bürokrasinin bu konuda iyi niyetle çaba sarf ettiğini ve bu eksiklikleri gidermek için çalışmalar yaptığını biliyoruz...''!!! gibi laf salatası dolu bir sözde protesto... Kendi düşen ağlamazmış. Size üye olanların şikayet etmeye hakkı yoktur.
Misafir Avatar
hemşire - 1 ay önce @sarısen
Sendika İl Sağlığıa aldırdığı ebe hemşireleri aldırsa yeter bizim hastaneye.
Avatar
- 1 ay önce
şehır hastanesı var,var ama hala izmire gıdıyoruz.alet ekipman yok, en basıt bır operasyon ıçin bıle izmire gıdıyoruz. şehır hastanelerı mukemmel konforlu ama saglık hızmetı yuzde ellinin altında.saglıkta reform dönüşüm :))))
Avatar
gerçekler - 1 ay önce
Hükümetin sendikası hükümete karşı eylemde........
Avatar
Manisa - 1 ay önce
Tamam abi iyi güzel söylüyorsun da yanındaki adamların çoğu hatta hepsi eleştirdiğin sağlık bürokratı, kahvede pişirik oynarken söylesen uygulayacak adamlar yanında yelek giyip poz veren abiler...
Avatar
hemşire - 1 ay önce
bu duruma kendi sayelerinde gelindi sağlıksen sayesinde müdürlük başkanlık koltuğuna oturup bizlerden üç kat daha fazla para alan başkanlar başkan yardımcıları üç beş yıllık memur geçmişi olan müdürler nerde birde utanmadan eylem yapanlara duyurulur
Avatar
Hüseyin - 1 ay önce
Beğenmeyen varsa istifa edebilir, sizin yerinize gelmek isteyen çok insan var.Öncelikle ben.
Avatar
Gerçekci - 1 ay önce
Anlayın işte ISS in ne olduğunu....
Avatar
MANİSA - 1 ay önce
Önce sendika yönetimindekiler hastanede çalışmaya başlasın.