MANİSA CBÜ'LÜ ÖĞRENCİ TARAFINDAN ÜRETİLDİ

banner297

MCBÜ Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi Mert Alım ve Turgutlu Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) tarafından, COVID-19 salgınından dolayı entübasyon yapacak anestezi uzmanı doktorlar ve diğer sağlık personelini korumak amacıyla, 3D yazıcı ile Turgutlu Devlet Hastanesi doktorlarının talep ettiği medikal cihaz olan video laringoskop üretildi.

Sağlık 25.01.2021, 13:37
MANİSA CBÜ'LÜ ÖĞRENCİ TARAFINDAN ÜRETİLDİ

Manisa Celala Bayar Üniversites'nden yapılan açıklamada şu detaylara yer verildi:

Entübasyon tüpünün Covid-19 hastalarına yerleştirilmesi için sağlık çalışanının, hastanın ağız bölgesini görmesi ve bu sebeple hastaya çok yakın mesafede durması gerekmekte. Geliştirilen bu cihazla birlikte cep telefonuna bağlanabilen mikro kamera ile entübasyon tüpünü yerleştirmek için cep telefonundan hastanın ağız ve boğaz bölgesi görüntülenmekte ve bu sayede hasta ile sağlık çalışanı arasında güvenli mesafe sağlanabilmekte oluşabilecek enfeksiyon riski en aza indirilmektedir.

Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi Mert Alım’ın geliştirdiği yazılım sayesinde üretimi yapılan cihazın; kullanım kolaylığı, steril edilebilir olması ve enfeksiyon riskini azaltmasının yanı sıra düşük maliyetle üretilmesi gibi avantajları hastanelerde kullanımını kısa sürede arttırmıştır."

Projeye katkısı nedeniyle Mert Alım’a, Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Kıvanç Başaran ve Doç. Dr. İbrahim Fadıl Soykök tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Yorumlar (0)
8
açık