ELMALI’NIN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, önceki gün Merkez Efendi Devlet Hastanesinde vefat eden Ziya Elmalı’yla ilgili “Hastaya yapılması gereken tüm müdahaleler yapılmıştır.” dedi.

banner292
ELMALI’NIN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici’nin açıklaması şöyle:
“11.06.2019 tarihinde Ziya Elmalı isimli hastanın vefatı üzerine yerel basın ve sosyal medyada yapılan asılsız haber ve paylaşımlar neticesinde kamuoyunun doğru bilgilendirmesi amacıyla bu açıklamaya gerek duyulmuştur.     
57 yaşındaki hasta için 11.06.2019 tarihinde 08:30:47’de 112 Acil Çağrı Merkezimiz aranmış, 08:33:51’de 112 ekibimiz 3 dakika gibi kısa bir sürede vakaya varmıştır. Ekibimiz vakanın evinde ilk müdahaleyi gerçekleştirerek genel durumu bozuk olan hastayı hemen hastaneye nakli yapılmak üzere 08:59’da ambulansla yola çıkmıştır.  Hastanın nâkili esnasında nabız alınamamış ve hastaya kalp masajı ambulansta yapılmış kırmızı kod verilerek hasta 09:02’de en yakın hastane olan Merkezefendi Devlet Hastanesine ulaştırılmış burada Acil Tıp Uzmanımız tarafından karşılanmıştır.
Acil Servis yeniden canlandırma odasına alınan hasta Acil Uzmanımız tarafından kardiyak nabız alınamaması nedeniyle kardiyak masaj yapılmış, eş zamanlı hava yolu güvenliği sağlanmıştır. Hastanın öyküsünde koroner arter hastalığı sorgulanmış, yapılan EKO’da kardiyak atım saptanamamış ve 40 dakika boyunca yapılan tüm müdahalelere rağmen kardiyak ritim alınamamış ve hasta kaybedilmiştir. Hastaya yapılması gereken tüm müdahaleler yapılmıştır. Ayrıca kardiyoloji uzmanı Merkezefendi Devlet Hastanesinde hastalarımıza hizmet vermektedir. Olayın yaşandığı 09:03’te hastanemizde kardiyoloji uzmanımız bulunmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
 
                             
 
banner314

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mantık - 2 hafta önce
Şimdi fetö unsurunu bir kenara koyalım, yapılan açıklamaya göre değerlendirme yapalım. 09:02 de hastaneye gelen hastaya +40 dakika müdahale de bulunuluyor. Müdahale de bulunan 'acil tıp uzmanı'. Ambulansla hastaneye gelirken kırmızı kod verilmiş, durum hastaneye de bildirilmiş olmasına rağmen, açıklama da hastanede bulunduğu belirtilen kardiyoloji uzmanı, servisten veya poliklinikten 40 dakika içinde niye acile gelerek müdahalede bulunmamış acaba?
Misafir Avatar
Mantık - 2 hafta önce @Mantık
Sayın 'savunma refleksi'!, herkesin her şeyi bileceği bir durum yok ortada. Yorum yapılan açıklamadaki çarpıklığa ve eldeki somut verilere göre çok basit bir mantık telakkisi ile yazılmıştır. Kaldı ki sağlık sektörüne de çok yabancı değiliz. Hele hele son yıllardaki 'Ticari sağlık sektörü anlayışına'! İlk bakışta acil tıp uzmanının 'acile inmeyerek' suçlandığı kanısı oluşsa da, burada amaç 112 yi, att yi, acil tıp uzmanını, hastane yönetimini suçlamak değil. Suçlanacak yer bellidir. Sağlık sektörünü özel yandaş/ticari anlayışa teslim ederek, eldeki imkan ve işleyişi bile bu anlayışa/düzensizliğe/ranta teslim etmek, inisiyatifine bırakmaktır. Sistem bozuk olunca hastane yönetiminin yapacağı bir şeyde yok tabi ki. ''Rüzgara karşı işenmez'' atasözü misali. Lakin 'mahalle baskısı'! sonucu saçma bir savunma da yapmamak gerekir. Aynı açıklamadaki gibi senin savunma refleksi ile yazdığın yorum da çelişkiler içinde. Dediğin gibi Acil Tıp Uzmanı temel müdahaleleri yapar (Devamı diğer yorumda)
Misafir Avatar
Mantık (Devamı) - 2 hafta önce @Mantık
Acil Tıp Uzmanı temel müdahaleyi yaptı fakat ritim alamadı (kaldı ki 112 personeli de olay yerinde ve nakilde ritim alamadığı için kırmızı kod verip, uzmansal 'branşsal' talebi Merkeze/hastaneye ilettiği için acil tıp uzmanının yanında, Kardiyoloji uzmanının da hastanede ki ilk müdahalede hazır bulundurulması gerekir) Hastane içerisinde 40 dakika temel müdahale olmaz zaten, makul sürede sonuç alınamayan temel müdahaleden sonra, yoğun bakıma alınıp, branş/alan müdahalesine geçilmesi gerekir. Hatta tanı net değilse bile ilgili olabilecek uzmanlardan ULAŞILABİLENLER! müdahaleye dahil edilebilir. Haaa gelelim ULAŞILABİLENLER! kısmına. Hastanede Kardiyolog var mı? internet sitesinde 2 tane görünüyor. Lakin birisi kesin olarak çekilmiş. Yine de mhrs den randevu alınamadığını bizzat test ettim, bu da ithamları güçlendirmektedir. Şehir hastanesinde 7-8 Kardiyolog varken buradan oraya niye çekilir orası ayrı soru işareti. İnşAllah bir daha yaşanmaz. Sorumlu, sağlık çalışanları değil, sistem...
Misafir Avatar
herkes herşeyi biliyor maalesef - 2 hafta önce @Mantık
Hasta acile gelmiş ve acil tıp uzmanı (pratisyen hekim olarak mezun olduktan sonra üzerine en az 4 sene daha eğitim alınıyor) müdahalede bulunuyor. Canlandırma müdahalesinden sorumlu primer hekim acil hekimidir, kardiyolog değil. Peki her hastanede kardiyolog var mı? Her hastanede acil tıp uzmanı var mı? Saruhanlı'da yaşıyorsanız ve kalp krizi geçirirseniz Saruhanlı Devlet Hastanesi'nde acilde müdahalenizi pratisyen hekim yapacaktır. Burada önemli olan 112 ekibi ile başlayıp hastanede devam eden müdahalenin zamanında ve doğru yapılmasıdır. Sağlık Müdürü de incelemiş ve gerekli müdahalenin yapıldığını belirtmiş. Bazen ne yaparsanız yapın ölüm kaçınılmaz oluyor. Bir de hastanelerde ve 112 ekiplerinin yaptığı müdahale ile hayata dönen hastaların haber yapılması lazım ki, o zaman birşeyleri daha iyi anlar ve sağlıkçılar hakkında daha bilinçli yorumlar yapabiliriz.
Avatar
manisa tarzanı - 2 hafta önce
sağlık müdürlüğü, dün hastanede dr yok diyen fetöcü arkadaşa füze yollamış
Misafir Avatar
Bi Okur - 2 hafta önce @manisa tarzanı
insan hayatının belkide yanlış bir planlama ile yitip gittiği bu olayda yorum gele gele geldiği noktaya bakınca insan ister istemez üzülüyor...Evet tüm kardiyoloji doktorları Şehir Hastanesinde. Al bakalım merkez efendiden kardiyoloji randevusu görelim. Tamam merkez efendide yok da ambulans ile acil hasta kardiyolog olan Şehir hastanesine gitmez ? Vatandaş olarak sorarım.
Avatar
İlker - 2 hafta önce
Sorun O müdüre bakalım ;09.06.2019 pazar saat 12:30 da Merkezefendi acil de kalp krizi geçiren 30 yaşlarındaki genci görevli pratisyen hekim ambulansla neden Grand medicale acil götürdüler....Madem kardiyologların var,devletin hastanesinden özel hastanelere neden hasta sevki yapılıyor.
Avatar
tlg - 2 hafta önce
Dün yapılan suçlarcasına açıklama tüm Manisalıların kafasında soru işareti oluşturmuştur. Benim merak ettiğim 15 yıl önce bu olay olsa fahrettin bey aynı suçlamayı yaparmıydı????
Misafir Avatar
Manisalı - 2 hafta önce @tlg
YAPMAZDI. O zamanlar can-ciğer kuzu sarmasıydılar :) Öküz öldü ortaklık bozuldu :)))