Seçim kararı ne zaman alınacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

banner297

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefete tepki göstererek seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmediklerini söyledi. Erdoğan, ''Cumhurbaşkanı, kararname ile 60 gün önceden bu işin ilanını yapar, diyelim ki Mart'ın 10'unda ilan ettiyse 60 gün çalışmaya başlar. 60 gün ne zaman bitiyorsa o gün seçim günüdür'' dedi. Cumhurbaşkanı, bu açıklamasıyla seçim kararı için ilk kez 10 Mart tarihini telaffuz etmiş oldu. Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu'nda, Cumhurbaşkanının seçim kararnamesini imzalamasının ardından seçime gidileceği belirtilirken, “Kararın verildiği günden sonra gelen altmışıncı günü takip eden ilk pazar günü cumhurbaşkanı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi birlikte yapılır” hükmüne yer veriliyor. Seçimi öne alan Cumhurbaşkanı kararnamesinin imzalanmasının ardından 48 saat içinde yayınlanması gerekiyor. 10 Mart'ta kararname imzalanırsa, 60. gün 8 Mayıs'a denk geliyor ve kanundaki hüküm nedeniyle de seçim ilk pazar günü yani 14 Mayıs'ta yapılacak.

Politika 20.01.2023, 14:54
Seçim kararı ne zaman alınacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da cuma namazı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, seçimin 14 Mayıs'ta yapılması halinde muhalefetin seçim kanununda yapılan değişikliklerin uygulamayacağı yönündeki iddiası da soruldu.

Erdoğan, ''Cumhurbaşkanı kararname ile 60 gün önceden bu işin ilanını yapar. 60 gün sonra YSK kronolojik yapıyı çalıştırır. Diyelim ki Mart'ın 10'unda ilan ettiyse 60 gün çalışmaya başlar. 60 gün ne zaman bitiyorsa o gün seçim günüdür'' dedi.

Cumhurbaşkanı, bu açıklamasıyla seçim kararı ilanı için ilk kez 10 Mart tarihini telaffuz etmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere'nin haftalık dergisi The Economist'in, Türkiye'de gerçekleşecek seçimle ilgili hazırladığı analize de "Türkiye'nin geleceğini İngiliz dergisi tayin edemez" sözleriyle tepki gösterdi.

SEÇİM 14 MAYIS'TA MI?

Hukuk farklı bir şey. Bunun yanında guguk, o da farklı. Dolayısıyla şu anda seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmeyecek kadar cahillerin eline kaldık. Şu anda seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmeyecek kadar cahillerin eline kaldık. Türkiye'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dır. Cumhurbaşkanı kararname ile 60 gün önceden bu işin ilanını yapar. 60 gün sonra YSK kronolojik yapıyı çalıştırır. Diyelim ki Mart'ın 10'unda ilan ettiyse 60 gün çalışmaya başlar. 60 gün ne zaman bitiyorsa o gün seçim günüdür. Bunu da YSK takip eder. Bunlar bu işin farkında değil. 14 Mayıs'ı konuşmaya başladılar bu da hayırlı bir adımdır.''

SEÇİMDE 60 GÜN HESABI NEDİR? 

Yasaya göre Cumhurbaşkanı Meclis'e seçime götürebiliyor. Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu’nun 3’üncü maddesi, “Kararın verildiği günden sonra gelen altmışıncı günü takip eden ilk pazar günü cumhurbaşkanı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi birlikte yapılır.” hükmünü içeriyor. 

Erdoğan’ın hukukçu başdanışmanı Mehmet Uçum bu konuda şöyle demişti:

“Kararın 48 saat içinde yayımlanması gerekiyor. 60 günden sonraki ilk pazar günü seçim yapılacak. Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu sonradan çıkan kanundur. Sonradan çıkan kanun, Milletvekili Seçim Kanunu’nun o hükmünü örtük olarak ilga etmiştir. Burada uygulanacak kanunun Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu’nun olduğuna şüphe yoktur.”

Yorumlar (0)