CHP'Lİ KADINLAR: “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR’’

CHP Manisa İl ve ilçe kadın kolları Türkiye’de son günlerde artan kadın cinayetlerine ve kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik yaşanan tartışmalara tepki gösterdi. 

POLİTİKA 28.07.2020, 12:38 28.07.2020, 18:24
CHP'Lİ KADINLAR: “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR’’

CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal başkanlığında düzenlenen basın toplantısına CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Olcay Şafak ve CHP Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Meral Demir’de katıldı. 

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal yaptığı açıklamada, Türkiye’de son günlerde kadına yönelik şiddet ve cinayet olaylarının artış gösterdiğini dile getirerek, 
“Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayanlar,  boşanmalarını ne pahasına olursa olsun engellemek için meclis’te komisyonlar kuranlar, aileleri parçalatmayacağız diye dört bir yerden açıklamalar yaptıranlar, 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, öldüreni değil, öleni suçlayanlar, katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur.’’ dedi. 


“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR’’

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Uysal, günlerdir kamuoyunda tartışma konusu olan İstanbul Sözleşmesi’nin kadının hukuki güvencesi olduğunun altını çizerek, kadınlar için İstanbul Sözleşmesi’nin kırmızı çizgi olduğunu ifade etti. 
CHP’li Uysal yaptığı açıklamada, “Haftalardır, aylardır, yıllardır ‘Yasalar etkili uygulanmıyor, erkek şiddetine karşı acil önlem planı yapılmalı’ diyoruz. Ancak tüm bu çağrılarımıza kulak tıkayanlar bizim için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açıyorsunuz. Oysa İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdir. İstanbul Sözleşmesini hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemek kadına yönelik şiddeti teşviktir. Biz kadınların susmaya, itaat etmeye,  birbirimizi yalnız bırakmaya, şiddetle yaşamaya ya da canımızdan olmaya hiç niyetimiz yok. Biz yasta değil, isyandayız.’’ diye konuştu. 


“KADIN GÜLÜŞLERİMİZİ ESİR ALMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ’’
Kadına yönelik artan şiddete karşı CHP’li kadınlar olarak her platformda mücadelelerinin devam edeceğinin altını çizen CHP İl Kadın Kolları Başkanı Uysal açıklamasının son kısmında şu ifade yer verdi; 
“Evimizdeki, iş yerimizdeki, memleketimizdeki tüm kadın düşmanları ile yaşamak için savaşacağız.
Örgütlenerek, birbirimize kenetlenerek, yaşamı elinden alınmış katledilmiş kız kardeşlerimizin gülüşünü yüzümüze yerleştirerek mücadele edeceğiz.
Kadınların kanı ile yazılmış ve kazanılmış hiçbir hakkımızdan bizi mahrum bırakamayacaksınız. Cumhuriyetle kazandığımız haklarımızı kısıtlayan zihniyete, birlikte karşı koyacağız. Hangi görüşten, düşünceden, etnik kimlikten, kültürden olursa olsun toplumun her kesiminden kadınların yaşaması, söz sahibi olması için mücadele etmeye devam edeceğiz. biz kadınlar isyanımızla büyüyüp, kararlılığımızla kazanacağız. Kadın gülüşlerimizi esir almanıza izin vermeyeceğiz.
Kadınların hayatını kendi siyasi çıkarlarınız için malzeme yapamazsınız. Hayatımız sizin oyuncağınız değil. Hepinizden hesap soracağız.’’

Yorumlar (3)
Tunç 2 hafta önce
Bu chp de ne kadar çok kırmızı çizgi varmiş. Geçenlerde bi video da dinledim. Bu kadınlar her türlü erotizmi çağrıştıran reklamlarda oynarlar.fuarlarda ilgi geçmek için kısa etekle cazibelerini kullanırlar. Bunlaea ses yok. Böyle boş muhabbete yorum yapın
vatandaş 2 hafta önce
Sonuna kadar katılıyorum. Kadını cinsel obje gösteren fuar stantları çağdaşlık olurken içeriğini bilmedikleri sözleşme kırmızı çizgileri oluyor.
mehmet demirci 2 hafta önce
sözleşme zaten yürürlükte
ama cinayetler artıyor
demek ki işe yaramıyormuş
nasıl bir zihniyet bunlar, hakkaten anlamak güç
33
açık