CHP'DEN HÜKÜMETE SABUNCUBELİ ELEŞTİRİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yunusemre ilçe Başkanı Serdar Bozyaka, Pazartasi günü Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Sabuncubeli Tüneli’ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İlçe Başkanlığı binasında partililerle bir araya gelen Bozyaka, hükümeti topa tuttu. Manisa- İzmir yolu arasında yapılan Sabuncubeli Tüneli’nin sadece sözde açıldığın söyleyen Bozyaka, “ Sabuncubeli’nde yapılan sözde açılış töreninde sadece açılış yapıldı ancak tünel trafiğe açılmamış. Vatandaşlarla alay etmekten başka bir şey değil bu. Yalnızca seçim çalışması olduğu belli.  Vatandaşları kandırarak, gözlerinin içine bakarak aptal yerine koyarak seçim çalışması yapılmaz” dedi.

CHP'DEN HÜKÜMETE SABUNCUBELİ ELEŞTİRİSİ

Sabuncubeli Tüneli’nin vatandaş için değil, rantiye sınıfını zengin etmek için yapıldığını ileri süren Bozyaka, ücretsiz olarak açılışı yapılan tünelin, seçim sonrasında ücretli hale getirileceğine dikkati çekti. Bozyaka ayrıca, seçim dolayısıyla tünelin ücretsiz olarak açıldığını belirtti.
CHP olarak Sabuncubeli Tüneli’ne karşı olmadıklarını belirten Bozyaka, usulsüzlüğe,  yolsuzluğa, haksızlığa ve beceriksizliğe karşı olduklarını söyledi. Sabuncubeli Tüneli’yle ilgili jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin gönderdiği raporu paylaşan Bozyaka, “Sabuncubeli Tüneli Projesi 3 yıl olarak belirlendi. Ancak 8 yılda bitirilebildi. Proje keşif bedeli maliyeti 150 milyon lira olarak öngörüldü. 2018 yılı itibariyle gerçekleşen maliyeti ise 500 milyon lira. Proje, kamu kaynaklarıyla öngörülen maliyetlerin yaklaşık 3,5 katına mal oldu. Vatandaşın 350 milyon lirası bu projeyle birlikte heba edildi. Peki, neden?  Böyle olması bazı kişilerin işine geldi” dedi.
Tünel güzergâhına yönelik yeterli mühendislik proje etütlerinin yapılmadan işe başlandığını ifade eden Bozyaka, “ Eksik yapılan araştırmalar, yanış tünel güzergâhı seçilmesine neden olmuş ve sorunlu bir proje ortaya çıkmıştır. Yeterli jeolojik inceleme yapılmamasından dolayı tünelin Manisa’ya çıkışı eski heyelan bölgesine denk gelmiştir. Bu sebeple yapılan hazırlık kazıları sırasında kaymalar meydana gelmiştir. Tünel kazı destekleme çalışmaları sırasında karşılaşılan yer altı suyu taşıyan kum, çakıl mercekleri tünel kazı maliyetlerinin artmasına imalat süresinin de uzamasına neden olmuştur. Yüklenici hızı artırıp maliyeti düşürmek için imalat kalitesinden taviz vermiştir. Bu yüzden de tünelde bazı deformasyonlar ortaya çıkmıştır. Deformasyonların durdurulması için de ciddi zaman ve para harcanmak zorunda kalınmıştır” dedi.
 “İlk projeler yetersiz kaldığı için yeniden projelendirme ihtiyacı ortaya çıkmıştır” diyen Bozyaka, “Yaklaşık 4 yıllık bir zaman kaybıyla ciddi ek maliyetlerle projeye başlanılabilmiştir.  Yap, işlet, devret modeliyle ihale edilen işin hele bir başlayalım mantığıyla yetersiz projeler sonucu bu işin yüklenicisi de iflas etmiş ve işi tamamlayamamıştır. Yeni bir yükleniciyle kamu kaynaklarıyla iş ancak 2018 yılında bitirilebilmiştir” diye konuştu.
Bozyaka, halkın vergilerinin boşa harcandığını belirtip, “Yine birileri zengin edildi. Ulaştırma Bakanı Başbakan için şöyle diyor. Ferhat nasıl aşkı için dağları deldiyse sayın başbakan da vatandaşı için dağları deldi. O iş öyle değil sayın bakan. Ferhat aşkı için dağları deldi, doların yeşili için dağları delmedi. Bu projede, rant, beceriksizlik, rantiye sınıfının zenginleşmesi, tüyü bitmemiş yetimin hakkının heba edilmesi var. Bu projede aşk falan yok. Bu projede sadece doların yeşiline olan duygusallık var” ifadelerini kullandı. 
Türkiye’nin mevcut ekonomik koşulları göz önüne alındığında, bilimden uzak popilist politikalarla hazırlanmış projelerin ülkeye getirdiği yüklerin ortada olduğunu söyleyen Bozyaka son olarak şunları söyledi: “Başbakan diyor ki; AK Parti ne yaptıysa CHP yıkacakmış. Yalan. CHP maliyetinin 3-5 katına yapılan Sabuncu Beli Tüneli’ni gelecek nesillere ibret olsun diye yüzyıllarca koruyacak. Gösterecek, burada 3,5 katı maliyetle böyle bir yol yapıldı diye.”
banner314

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Evo 45 - 12 ay önce
Adam haklı beyler
Avatar
MANisalı - 12 ay önce
Ya siz her şeye niye muhalefet olup burnunuzu sokuyorsunuz siz CHP eski Türkiye’yi yoksulluğu yaşatırsınız gelince başa Allah korusun sizin gibi gesatlardan
Avatar
- 12 ay önce
amann valla bıktık sizden bee ne yapılsa sorun sıkıntı geçmeyin o 3.5 katı yapılan yoldanda kullanmayın hiçbir hizmeti ne hazımsızlık bu yaa bi izmire bakın izmirli olarak utanıyorum ya çocuktum aynı, yaşım geldi 47 aynı birde gidin en yakınımız denizliyi görün kayseriyi görün konyaya ...izmir egenin incisiyken halen daha 10 sene geriden gelemeye çalışıyor yeter yaa Serdar bozyaka öle demiş böle demiş hep bi çemkirme memnuniyetsizlik bıktık sizden vAllaha....
Avatar
Mümin akman - 12 ay önce
Cakkal ulaşamadığı ete mundar demiş.cehepe nin bir tek olumlu icraatı yada bir eleştirisi varmı eyyy fitneci cehepe ?
Misafir Avatar
Çok yazık - 12 ay önce @Mümin akman
İcraatı iktidar yapar. Bütçeyi yani Milletin vergilerini alan icraat yapar. Bunu da bilmiyorsan oy kullanma, yazık edersin ülkeye.
Misafir Avatar
Ertuğrul Fatih - 12 ay önce @Mümin akman
Chp'nin olumlu icraatını arıyorsan akp'nin sattığı milli değerlerimize,sattığı fabrikalara bak görürsün Eyyyh fitneci.Buradaki eleştiri yapılan işe değil,yandaş mütahitlere gereğinden fazla ödenen,fazla maliyete sebep olan vatandaşın cebinden çıkan paralara eeyyyy
Avatar
Durmak yok yola devam - 12 ay önce
Sabuncuveli bu hükümet zamanındamı oluştu bundan önceki dönemlerde chp iktidar olduğu zamankarda niye yapmadı da şimdi yapanlara sataşıyor.
Hem tünel yapıldı hem emekliler maaşlarını aldılar, hasatanelerde rehin kalan hastada kalmadı
Chp dönemini çok iyi biliyoruz diktatör bozuntuları paranın üzerinden atatürkün resmini kaldırıp ismetin resmini bastınız
Millet açlıktan kırılırken ismet paşa üçyüz elli milyona heykelini yaptırıyordu say say bitmez
Nankör olmayın adam gibi çıkın takdir edin
Misafir Avatar
Tam Manisalı - 12 ay önce @Durmak yok yola devam
Sözüm CHP savunucularına, gidin araştırın bakalım Vali Muzaffer Ecemiş döneminde Manisa girişine yapılan o devasa Atatürk heykeli kaç paraya yapıldı, o heykel yerine Manisaya o dönem 500 yataklı dev bir hastane yapılıyordu.Ama sizin Atatürkçülüğünüz anca heykel yapmaktan öteye geçmez. Adamlar dağı oydu be.Hastaneler,yollar daha neler nelerde.Körsünüz görmüyorsunuz.Hala neyi hazmedemiyorsunuz.Yani kendi ülkemin vatandaşı değilde Yunanlı olsa sizin yaptığınızı yapmaz.Bu kadar mı düşman oldunuz memleketinize.Yahu bu parti bugün var yarın yok.Kalan eserler hepimizin.Hadi soruyorum o heykeli yapmakla mı daha Atatürkçü olduk, yoksa memlekette muassır medeniyetler seviyesine çıkaracak eserler yaparak mı? Şikayet etmeye gelince bağırırsınız, ama key ödemeleri,ama emekli ikramiyeleri,ama hastanelerde, ama yollarda,ama marmarayda,ama köprülerde, ama havalimanlarında ilk ve en önde siz olursunuz.Sonrada utanmadan Atatürkçüyüz,Halkçıyız, Devletçiyiz dersiniz.
Misafir Avatar
- 12 ay önce @Durmak yok yola devam
Ağzını topla öyle konuş.Sen Sabuncubeli'nin eski ve şu anki halini gördünmü de işkembeden salliyorsun?Tünel keşif bedeli ne idi,kaça maloldu biliyormusun?Emekliler maaş aldı.Banknot matbaası çalıştı da öyle aldı.Hastaneler de kaç para ilaç ve muayeneye katkı parası veriyorsun ona bak.Heykel yapılmışmış.Fesli müptezelin ağzına bakarak konuşuyorsan senin çok normal trolcük..
Avatar
Manisalı - 12 ay önce
Ya bu serdar bozyaka sıktı artık yeter ama herşeye muhalefet
Avatar
Ahmet Can - 12 ay önce
böyle söylemlerle olmaz ya gazetecileri yada noteri alın gidin tespit yaptırın.
Avatar
Manisa45 - 12 ay önce
Gerçekten bıktık bu muhalefetten...iktidara "tamam"diyorsunuz ya asıl size "tamam"..