MORİS ŞİNASİ HASTANESİ NE OLACAK? İŞTE ALINAN KARAR…


Murat Yalçın

Murat Yalçın

16 Nisan 2019, 11:46

Moris Şinasi, Manisalılar için çok özel bir isimdir. Moris Şinasi’yi en iyi anlatan yazıyı yazarımız Engin Topuz kaleme almıştı.
O yazıdan birkaç alıntı yapalım;
Manisa’da doğup büyüdükten sonra Amerika’ya gitmiş, zengin olmuş ve doğduğu toprakları unutmayarak kentimize hala varlığını koruyan bir çocuk hastanesi armağan etmiştir.
Moris Şinasi 1855’de Manisa’da doğmuştur. Asıl adı Musa Eskenazi’dir. Yani Moris olarak doğmamıştır! Moris adını Amerika’ya yerleştiğinde almıştır. Ayrıca Philip Morris’teki gibi isminde iki tane değil bir tane “r” harfi vardır…  
1893’de sigara sarma makinesinin patentini alarak Uluslararası Şikago Fuarına katılıyor ve New York’a dönüşünde kardeşi Salamon ile birlikte Schinasi Brothers Company (Şinasi Biraderler) şirketini kuruyor. 
Ailenin dördüncü çocuğu olan Musa küçük yaşlarda ağır bir hastalık geçirmiştir. Ama çoğu metinde yer aldığı gibi bu hastalığı 9 yaşında değil 14 yaşında geçirmiştir. Hastanedeki tedavi sürecini hayatı boyunca unutmamış ve buraya bir hastane yapılmasını vasiyet etmesinde etkili olmuştur.

Engin Topuz’un bu muhteşem araştırmasını okumak isteyenler için linke tıklamak yeterli.
MORİS ŞİNASİ İLE İLGİLİ YANLIŞ BİLİNEN GERÇEKLER - TIKLA
Ben bundan sonra ne olacak kısmıyla ilgili aldığım bilgileri paylaşayım. Moris Şinasi’nin bıraktığı eserin hikayesi boyut değiştirerek devam ediyor. Yeni gelişmeler var. Malumunuz hastane kapatılıp Şehir Hastanesi’ne taşındı. Bundan sonra ne olacak? Herkes merak ediyordu. Ben de tabi. Sordum ve aldığım bilgilere aktarıyorum.
Moris Şinasi’nin ismi Manisa’da yaşamaya devam edecek.
Formül bulundu. Hem de oldukça değerli bir formül.
Moris Şinasi Çocuk Ergen Bağımlılık Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi…
Evet alınan karar doğrultusunda Manisa İl Sağlık Müdürlüğü nezdinde başlatılan girişimler başarıyla sonuçlandı. Hatta Sağlık Bakanlığı’ndan onay geldi. Boşaltılan çocuk hastanesi binalarında Moris Şinasi Çocuk Ergen Bağımlılık Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi hizmet verecek. 30 yatak kapasiteli bu merkez, Manisa ve çevresindeki çocuk bağımlıların yeninden sosyal hayata kazandırılmasını bir başka deyişle topluma kazandırılarak suç işlemekten alıkonulmasını hedefliyor.    
Bir de dernek kuruldu. Adı Moris Şinasi Milletlerarası Çocuk Sağlığı Derneği. Başkanlığına Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Tuncay Özer seçildi. Özer ve arkadaşlarının, dernek yönetiminin projede büyük katkısı var.
Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak ilk kez bu böyle bir model uygulanacak. 
Mevcut boşaltılmış binanın incelemesi yapıldı ve depreme dayanıklı olduğu ortaya çıktı.  Sadece binanın rehabilitasyon merkezine uygun bir şekilde tadilatı yapılacak. Tadilat için kaynak arayışı başladı. Burada Manisalılara, kurumlara çok büyük iş düşüyor. Moris Şinasi’nin yaptığı katkının belki binde 1’i yapılırsa binaların tadilatı tamamlanmış olacak.  
Dernek yönetiminin yakında Vali Ahmet Deniz başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşla görüşme yapması bekleniyor. Bakalım kim ne katkı sunacak?
Proje bakanlık tarafından onaylandı. 30 yataklı rehabilitasyon merkezinin 2019 yılı içerisinde bir açılması hedefleniyor. 
Her yıl yaklaşık 600 bin TL civarında bir kaynak Moris Şinasi adına Manisa’ya gönderiliyor. 
Bu projeyle birlikte hem Moris Şinasi’nin ismi yaşamaya devam edecek hem de gelen kaynak Manisa’nın sağlığı için kullanılmış olacak.
Tabi en önemlisi madde bağımlısı çocukların yeniden hayata tutunması, yaşaması sağlanmış olacak.  
Umarız bu emek boşa gitmez ve Moris Şinasi ismi Manisa’da yaşamaya devam eder.
 
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Manisalı - 2 ay önce
Bir dünya olumsuzluk içinde alınan bu doğru karardan dolayı ilgililere teşekkür ediyoruz. Yerinde bir karar olmuş. Aynı hassasiyeti/yerindeliği Eski Devlet hastanesinin diş değil çocuk hastanesi olarak düzeltilmesini rica ediyoruz. İllaki Diş hastanesi olacaksa da, Şehir Merkezinde acili olan başka bir Çocuk Hastanesi/polikliniği talep ediyoruz.
Avatar
MANİSALI - 2 ay önce
Murat bey, herzaman ki gibi duyarlı yaklaşımınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Manisa için bağımlılık alanında ruh sağlığı hastanesinde hastalar için yer bulmak oldukça güç oluyordu. ayrıca bağımlılık yaşının bu kadar düştüğünü ve sokaklarda ki küçük çocukların tiner bağımlısı olarak karşımıza çıktığı günümüzde ilimiz için bu Yeni proje çok yerinde bir kazanım olacak ve ülke genelinde örnek bir proje olacak ilk olarak Manisa'da uygulanacak olması da ayrıca güzel, emeği geçenlere teşekkürler
Avatar
Zuzu - 2 ay önce
Koskoca cocuk hastane si hangi akla kapatıldı anlamıyorum.....
Avatar
MANİSALI - 2 ay önce
Murat bey, herzaman ki gibi duyarlı yaklaşımınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Manisa için bağımlılık alanında ruh sağlığı hastanesinde hastalar için yer bulmak oldukça güç oluyordu. ayrıca bağımlılık yaşının bu kadar düştüğünü ve sokaklarda ki küçük çocukların tiner bağımlısı olarak karşımıza çıktığı günümüzde ilimiz için bu Yeni proje çok yerinde bir kazanım olacak ve ülke genelinde örnek bir proje olacak ilk olarak Manisa'da uygulanacak olması da ayrıca güzel, emeği geçenlere teşekkürler.