16.03.2016, 15:00

MANİSA’DA DURAKTAN DURAĞA İŞKENCE! - Murat YALÇIN

Manisalılar şehir içi taşımacılığı mecbur kalmadıkça kullanmıyor. Çünkü kullanılacak gibi değil. Bu konuyla ilgili kime dokunsam bin ah işittim. Belediyeler şikayetçi, yolcular şikayetçi, yolcuları taşıyan otobüs şoförleri şikayetçi. Hatta şehir içi otobüslerini hiç ama hiç kullanmayanlar bile trafik akışını aksattığı için otobüslerden şikayetçi!

Yani anlayacağınız Manisa’da şehir içi taşımacılık neredeyse tüm kesimlerin kanayan yarası haline gelmiş, şikayet konusu olmuş.

Peki neden böyle? Bir şehir topyekun nasıl bir hizmetten şikayetçi olur. Sorunun çözülmesi mümkün değil mi?

400 bin nüfuslu Manisa’da 11 hat var. 168 yeşil özel halk otobüsü, 14 de kırmızı halk otobüsü var. Her hat üzerinde en az 14 araç çalışıyor. Bu sayı bazı hatlarda 25’e kadar yükseliyor.

Gelelim durak sayısına…

1.hat üzerinde 40 durak bulunurken 8.hat üzerinde 61 durak var.

Durak sayısı her hat için değişiyor. Bazı yoğun caddelerde duraklar birbirine çok yakın. Hal böyle olunca otobüsler sık sık duruyor. Sık durunca trafik de duruyor. Çünkü durakların çoğu eskiden çalışan minibüslere göre yapılmış. Dar ve küçük. Oysa otobüsler büyük.

Bu yetmiyormuş gibi bir de duraklara park edilen araçlar var. Günün her saatinde her durakta mutlaka dörtlüleri yanık bir iki araç görmek mümkün. Ve duraklar nerdeyse hiç boş kalmıyor. Bu durumda otobüsler duraklara göremiyor. Bazıları ise durak boş olduğu halde arkasından gelen araçlar önüne geçmesin diye durak boş olduğu halde giriş yapmıyor. Yolun ortasında duruyor. Yolcular iniyor, yolcular biniyor ve arkadaki araçlar mecburen bekliyor. Kornaya basanlar, bağırıp çağıranlar hatta küfreden sürücüler artık Manisa trafiğinde sıradan görüntüler.

Asıl sorun otobüslerin ilk duraktan ötekine varış süresiyle ilgili. Bu konuyu bizzat tecrübe edinmiş birisiyim. Fuar Merkezi önünden Küçük Sanayi Sitesi’ne 1 saatte zor vardım. İndikten sonra 10 dakika da yol yürüdüm.

Mesafe kısa olmasına rağmen süre neden bu kadar uzun?

Manisa’da şehir içi taşımacılık işini 155 Nolu Şehir İçi Denetimli Manisa Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yapıyor. Onlardan istatistiki bilgiler aldım. Manisa’da bir şehir içi otobüsü başlangıç durağından son durağa ortalama 50-55 dakikada varıyor. Bazı hatlarda bu süre 40 dakika bazılarında ise trafiğin akışına göre 1 saat 10 dakika. Araçlar ilk duraktan 5 ile 10 dakika aralıklarla kalkıyor. Yani her araç arasında gündüz 5 veya 10 dakika süre var. Akşam 19’00’dan sonra aradaki mesafe 12 ile 15 dakikaya çıkıyor.

Bazı hatlarda en son araç gece 00.00’da çıkış yaparken bazılarında ise 23.30’dan sonra araç yok.

Para havuz sitemine göre dağıtılıyor. Yani sürücülerin eskiden olduğu gibi fazla yolcu alma endişesi yok. Yolcu az da olsa çok da olsa paralar havuzdan herkese eşit dağıtıldığını için otobüsler duraktan yolcular alır almaz devam ediyor.

O halde neden ilk duraktan son durağa gitmek ortalama 1 saat? Bunun en önemli nedeni durak sayısının çok fazla olması. Adım başı durak var. Duraklar arasındaki mesafe çok kısa. Büyükşehirlerde duraklar arasındaki mesafe daha uzundur. Ve durak harici inmek binmek yasaktır.

Manisa da artık büyükşehir olduğuna göre…

Oysa bu şehir tam bir durak ve kavşak cenneti! Adım başı ya durak var ya kırmızı ışık. Trafiğin en çok aksadığı noktalar duraklar ve kavşaklar. Nasıl ilerleyecek trafik?

Bu böyle gitmez…

Manisa’da şehir içi taşımacılıkta hatların varış mesafesini kısaltmak için şehir içi haritasının yeniden ele alınması gerekiyor. Zikzak çizerek ulaşım şekli tam bir işkence.

Mevcut duraklar minibüslere göre yapılmış. Hepsinin acilen elden geçirilerek büyütülmesi şart!

Durak sayısı azaltılmalı.

Duraklara vatandaşın 1 dakikalığına bile olsa araç park etmesinin önüne geçilmeli.

Durağa girmeden yolcu alan otobüs şoförü çok ciddi bir cezai müeyyideyle karşı karşıya kalacağını bilmeli.

Ve daha birçok çözüm bekleyen sorun var.

Kim kafa yoracak?

Manisa’da trafiğin rahatlaması için şehir içi taşımacılığın teşvik edilmesi şart diyoruz ya. Sorunu çözmeden şehir içi taşımacılığı teşvik edemeyiz. Hiç kimse 6-7 kilometrelik yolu 1 saatte gitmeyi tercih etmez.

Bunun adı duraktan durağa zikzak işkence…
Yorumlar (13)
GÜLTEKİN KANTIK 7 yıl önce
ŞEHİR İÇİ TRAFİK SORUNUNA DEĞİNDİĞİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM MANİSANIN KANAYAN YARASI SABAH SERVİSLERİNİNİN YOĞUNLUĞU NEDENİYLE İZMİR CADDESİ ÜZERİNE DIŞ MAHALLEDEN AKMESCİDE KADAR OLAN YOL KENARINA ARAÇLAR PARK EDİLDİĞİNDEN TRAFİK AKIŞI TEK ŞERİDE DÜŞMEKTEDİR. CADDE ÜZERİNDEKİ ARAÇLARA PARK ETTİRİLMEMESİ HALİNDE TRAFİK AKIŞI OLACAKTIR. YORUMLARA BENDE KATILIYORUM HALK OTOBÜSLERİ TAMAMEN DURAKLARA GİRMİYOR YOLUN ORTASINDA YOLCU ALIP İNDİRİYOR....
Rıfat Zelalem 7 yıl önce
Otobüs şöförleri kesinlikle simülasyon eğitimine tutulmalı. Bknz Yurtdışı Ülkere. Ayrıca Sultancamii ve Akmescit Mah. arası çift yönlü park yasaklanmalı.
huseyin 7 yıl önce
Manisa da trafik polisi yok sabahlari elinde telefon kurcaliyan trafikci var
ERHAN 7 yıl önce
BEN BURADAN CENGİZ BEYE SESLENİYORUM.HAFTA İÇİ HER SABAH SAAT 7:15 İLE 8:30 ARASI DIŞ MAHALLE ŞEYH FENARİ CAMİSİNİN ÖNÜNDEKİ DURAKTAN, YSE KAVŞAĞINA KADAR KAÇ DAKİKADA GİDİLİYOR.GELİP GÖRSÜNLER.O YOLU HANGİ AKLA HİZMET DARALTIP ARALARINA ÇİÇEK KOYDULAR.BU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZAMANINDA YAPILDI. ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL
Laleli 7 yıl önce
21 numaralı kampüs otobüsleri hakkında da konuşsanız? Seneye tüm fakülteler orada toplanacak ve öğrenci sayısı ikiye katlanacak. Ama şu halde bile balık istifi gibi gidiyor millet, çoğu zaman derslere yetişilmiyor otobüsler almadığı için. Umarız ileride ek hat koyulur.
Burcu 7 yıl önce
Birseyden de memnun olun rica ediyorum herseye mualif herseyden sikayecisiniz
Emin 7 yıl önce
Ak parti yanlısı gibi geliyor gazete.Her yer otobüs ve minibüs doldu el insaf bi git bakalım Ankara'ya yada her hangi bir AKP belediyesine ne kadar bekliyorsun o duraklarda.
KAYA 7 yıl önce
BURADA MESELE AKP YA DA CHP YA DA MHP DEĞİL ASIL MESELE ULAŞIM SORUNU YANİ DURAK MESAFESİ ŞİMDİ KONUYA GELELİM SEN AÇTIN BEN DE CEVABINI GETİRECEM BEN ANTALYA DA YAŞIYORUM AMA MEMLEKETİM MANİSA ANTALYA DA DOLMUŞLAR NE DURAK HARİCİ YOLCU ALIYOR NE DURAK DIŞI YOLCU İNDİRİYORLAR BURADA Kİ DOLMUŞ DURAKLARI MANİSA GİBİ DEĞİL MESAFELİ HER DOLMUŞTA OTOMATİK VİTES VE GAYETTE GÜZEL HAT SİSTEMİ BİR DE MANİSA DAN ŞUNDA DA ŞİKAYETÇİYİM ÜCRET 2.5O TL AMA ANTALYA BÜYÜKŞEHİR ARTIK ÜCRET YOK KART SİSTEMİ VAR GAYET UYGUN 1.80 TL NORMAL ÖĞRENCİ 1.10 TL 65 YAŞ VE GAZİ VE POLİS VE ŞEHİT YAKINI ÜCRETSİZ YANİ ANLAYACAĞIN MANİSA BÜYÜKŞEHİR AMA ADIYLA İCATLA DEĞİL
Bulent 7 yıl önce
Yarın 12 plakalı aractayim sabah 6.35 toki 3 çıkışım bi gel hem cayimi iç hem eskilerden konuşuruz hemde neden gidemiyoruz bir gör. Tekrar yine yazarsin. Murat bey. Hat 7 saygılarımla
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın