"ZİNCİR MARKETLER ÜRETİCİYE ZARAR VERİYOR" AÇIKLAMASI

banner297

Manisa Sebze Meyve Komisyoncular ve Tüccarlar Başkanı Mahfuz Yalçın, zincir marketlerin üreticiye büyük zarar verdiğini söyledi.

Manisa 09.04.2021, 13:06
"ZİNCİR MARKETLER ÜRETİCİYE ZARAR VERİYOR" AÇIKLAMASI
banner388

Hal yasanının uzun süredir konuşulduğunu belirten Başkan Mahfuz Yalçın, “Çeşitli yöntemler bahsediliyor. Önemli olan bu hal yasasını sahada uygulayabilmek. Öncelikle üreticinin düşünülmesi lazım. Üretici ürettiği malı tam anlamıyla değerinden satması için ona bir yol tarif etmesi gerekiyor. Tüketici ise aldığı malı hile hurda olmadan alışverişi yapması lazım. Dünyada sebze ve meyve satışında halciler önemli bir rol oynuyor. Daha önce Pazar alışverişinde bulunmadılar çünkü ihtiyaç yoktu. Bugün teknolojinin gelişmesiyle zincir marketleri oluşturdu. Ürünü tedarik eden zincir marketler hal esnafına ve pazarcı esnafına büyük zararlar veriyor. Bizler bu uluslar arası zincir marketler karşısında güçlü değiliz. Onlarla bir rekabet etme şansımız yok. Onlar burada kendine bir pazar oluşturdu. Ciddi bir şekilde nihai tüketici pazarını ele aldılar. Eskiden Manisa’da ufak tefek tavuk çiftçikleri vardı. Bunlar kendi ürettiği yumurtaları, tavuğu iç piyasaya sürüyorlardı. Bu kuş gribiyle yerle bir oldu. Tavuk ticareti büyük firmaların eline geçti. Bu firmalarda istediği gibi fiyatları belirliyor. Bugün satıcılar nasıl zincir marketlerle mücadele ediyorsa önümüzdeki dönemde önlem alınmazsa üretici de bunlar karşısında mücadele edemeyecek duruma gelecek. Bu malı bu parada alırım ister ver ister verme diyecekler. Çünkü pazar onların elinde olacak. Cumhurbaşkanlığımızın nezdinde bir hal yasası çalışmasının yapıldığını biliyoruz. Biz de bu yasada bizimde görüşlerimizin olması gerekiyor. Zaten haller meyve ve sebzelerin birer borsasıdır. Halde iki çeşit tüccar var biri komisyoncu, ikincisi hal içi tüccardır.  Bizim mallar dayanıklı olmadığı için günü birlik satılması gerekiyor. Fiyatlar arz talep ilişkisine göre belirlenir. Yasa çıkarmakla meyve sebze fiyatları düşmez. Bir mahsul ekiyorsun 3-4 ay sonra o malı kaldırıyorsun. Çünkü 1-2 günde yetişecek bir mahsul değil. Doğal kaynaklanan sebepler ile mallar ya azalır ya da çoğalır. Hal yasası hem üreticiye hem tüketiciye fayda sağlayacaksa biz bunu karşısında değiliz. Bizim ilimiz verimli topraklar üzerinde yer alıyor. Ege bölgesinde olduğu için üretim yerlerine de yakın. Bizim mesaimiz bitmiyor. Pazarcı esnafı ve halci bir zincirin halkaları. Pazar olmazsa halin bir fonksiyonu kalmaz. Zincir marketler kendi perakendesini kendisi yapıyor. Hafta sonları pazarın kapalı olması bizi ve pazarcı esnafını zorluyor. Elimizde mallar kalıyor" şeklinde konuştu.
Son olarak meyve sebze fiyatlarını tarla ve pazardaki fiyatları ile karşılaştırmaların olduğunu ifade eden Yalçın,  böyle durumlarda sebzenin çeşidine göre fiyatların arttığını ve ya azaldığını vurgulayarak yanlış bir bilginin yayılmasının önüne geçilmeli ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
Alperen 4 ay önce
Tüccarlar ve komisyoncular birliği başkanı üreticiyi mi düşünüyor yani Zincir marketler ucuz satınca üretici zararda yani he
40
açık