YUNUSEMRE BELEDİYESİ O İDDİALARA YANIT VERDİ!

Yunusemre Belediyesi bazı yerel gazete ve sitelerde Akgedik Yunuskent Projesi’nin ilk etabında sıkıntı yaşandığına yönelik haberlere yanıt verdi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ortaklığıyla yürütülen projede Yunusemre Belediyesi’nin yükümlülüklerini yerine getirdiği belirtilirken; iddia edilen sıkıntıların belediye ile ilgili olmadığı ifade edildi.

banner292
YUNUSEMRE BELEDİYESİ O İDDİALARA YANIT VERDİ!

Bazı yerel gazete ve sitelerde Akgedik Yunuskent Projesi’nin ilk etabında sıkıntı yaşandığına ilişkin haberlere Yunusemre Belediyesi’nden açıklama geldi. Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya tarafından yapılan yazılı açıklamada, kısa bir süre önce hak sahiplerine teslim edilen projede sürecin devam ettiğini kaydeden Kaya, habere konu olan sıkıntıların belediye kaynaklı olmadığına vurgu yaptı. Kaya açıklamasında, “Akgedik Toplu Konut Alanı 1. etap teslim süreci 16 Ağustos’ta başlamış olup 7 Eylül tarihinde bitirilmiştir. Binalar teslim edilirken hak sahipleri tarafından tespit formu imzalandı. Belirlenen eksiklikler plan dahilinde müteahhit ve müşavir firma tarafından giderilmektedir. Teslim 7 Eylül tarihinde bittiği için her ne kadar daha önce tadilatlar başlamış olsa bile son ev tesliminden sonra yasal süreç başlamaktadır. Vatandaşlarımız gerek eksikliklerin giderilmesi ve gerekse site yönetimi oluşması, aidatların toplanması, elektrik, doğalgaz ve su abonelikleri sonrasında ayrıca ortak kullanım alanlarının teslimi abonelikleri akabinde ikamete başlamaları gerekirken; kendi özel şartlarından, evlerine istekleri ile taşınmışlardır” dedi.
 
BÖLGEDE YOĞUN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR
 
Doğalgaz ve ulaşıma ilişkin iddialara yanıt veren Kaya, “Şehrin merkezinde doğalgaz hattı olan yerlerde bile bazı yerleşimler doğalgaz alamıyor iken şehir dışında 6 km yeni doğalgaz hattı ile Toplu Konut Alanında gaz arzı sağlanmış, ilk abonelikler olunmuş ve devam etmektedir.  1.101 hak sahibinin birden taşındığı ve doğalgaz talep ettiği düşünülürse ilk günlerdeki yoğunluğun anlayışla karşılanması gereklidir. Doğalgaz bütün güvenlik önlemlerinin alınması gereken birçok prosedürü içerisinde barındıran ciddi bir iş. Yunuskent'te tanımlanmış doğalgaz sorunu yoktur. Otobüs hatlarıyla ile ilgili tüm yazışmalar yapılmış, zamanında UKOME'den gerekli kararlar çıkartılmış, daha konutlar teslim edilmeden otobüsler çalışmaya başlamıştır. Şehir içerisinde hangi mahalleye dört adet hattan toplu ulaşım sağlanıyor? 16 -17 - 18 - 19 no'lu hatlar farklı güzergahlardan yolcu taşıyor. TOKİ içerisinde ringler yapılmakta olup, imar planında terminal alanı olarak gözüken yer inşaatı tamamlanınca istasyon olarak kullanılacaktır. Otobüs durağı örnek olarak konmuş diğer durak ve levhalar talep edilmiştir. Haberi yapan kişilerin cahilliği olacak ki bu hizmetleri veren kurumlar farklıdır. Siz Yunusemre Belediyemizi eleştiriyorsunuz, ulaşımdan sorumlu olan Büyükşehir Belediyesini mi eleştiriyorsunuz?” ifadelerini kullandı.
 
OKUL SORUNU YOK
 
Kaya okul sorununa ilişkin ise şunları söyledi: “Akgedik Toplu Konut Alanında imar planında 6 adet anaokulu, 6 adet ilkokul, 5 adet ortaokul, 2 adet lise ve 1 adet meslek lisesi olup, okullar peyderpey yapılacaktır. 2. etap ihalelerinde 1 adet 12 derslikli ilkokul, 1 adet 12 derslikli ortaokul ve 1 adet anaokulu inşaatı devam etmektedir. 1. etapta okul olmadığı bilinmekte olup, okullar kapanıncaya kadar taşımalı eğitim yapılacağı aylar öncesinden bildirilmiştir.  Veliler şu anda çocukları okudukları okullarda sorumluluğu kendilerinde olmak kaydı ile okutabilecekleri gibi ilk kayıt ve nakillerini alacaklar, öğrenciler geçici süre ile Yağcılar Nebahat Ölmezoğlu ilk ve ortaokullarında eğitim görecek ve taşıma masrafları Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından karşılanacaktır. Şu anki sorun ailelerin ikametlerini aldırmamaları ve çocukların kayıt veya nakillerini okullara aldırmamaları ve yavaş hareket etmeleridir. Nakil ve kayıt sonrasında belirlenen sayıda öğrenci için taşımalı eğitim sistemi devreye girecektir. Anaokulu çağında olan çocuklar ise Akgedik Mahallesi anaokulunda eğitim göreceklerdir.”
 
AİDATLAR TOKİ TARAFINDAN BELİRLENİYOR
 
TOKİ yönetiminin oluşturulduğuna vurgu yapan Kılıç Kaya, açıklamalarını şu sözlerle tamamladı: “Site aidatları 51 blok 1.101 dairenin ve 110.000 m² yeşil alanın bakım-onarım ve hizmetleri için gerekli olan sarf malzeme, faturalar ve işçi SGK giderleri ile ortak kullanım alanları doğalgaz, su, elektrik abonelikleri için kullanılmaktadır. Aidatların yükseklikleri göreceli olup, kimilerine göre ise düşüktür. 77 TL ile 119 TL arasında değişen aidatlar TOKİ tarafından belirlenmekte ve emlak yönetim gözetiminde idare edilmektedir. 1 kuruşunun amacı dışında kullanılması mümkün değildir. Asansörlerin ortak kullanım alanlarının teslimi sürecinde Makina Mühendisleri Odası ve TSE tarafından yeşil etiketlerin bitirilmesine müteakip hizmet vermeye başlayacaktır. TOKİ’de zemin+5 kat olmasına rağmen her blokta çift asansör mevcut olup, standartları yüksektir. Akgedik Toplu konut Alanında İmar planında 3 adet sağlık parseli bulunmakta olup, ilgili kamu idaresi ile görüşmeler yapılmış ve zaman içerisinde bir tasarrufta bulunulacaktır. Tanımlanmış bir sağlık sorunu olmayıp en yakın 112 istasyonu 3-5 dakika mesafede iken, yeni kurulan bir şehirde daha henüz 1.Etap yeni teslim edilmişken sağlık ocağı istemek yıllarca sağlık hizmet birimi olmayan diğer mahallelere saygısızlıktır. Kaldı ki bu konunun  Yunusemre Belediyesi ile ne alakası var? Üst bloklarda yol yok deniyor; bu bir ironidir. Çünkü üst bloklar 2.Etabın ihale sınırında ve ortak yolu kullanmakta olup asfaltlama ve yol 2.Etap ile entegre yapılacaktır, yol açılmıştır kaldırım banket yapılmıştır, malzeme serilmiştir asfalt için 2.Etabı beklemektedir. Telefon çekmiyor deniyor, sinyal sorunu yaşanıyor bu konunun muhatabı belediyemiz değildir. Kaldı ki ilgili kurum işlerini yapmış, telefon santral binasını tamamlamış, evden eve son teknoloji internet hizmeti gelmiş ve baz istasyonunu devreye almıştır, biraz sabırlı olunması yeterli olacaktır” 
banner314

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mağdur - 10 ay önce
bir sürü sorun var ama ortada suçlu yok. tabiki vatandaş suçlu. tokiden ev alıyorsun bir de üstüne üstlük şikayetleniyorsun. ayıp ayıp
Avrupada bir yere bu şekilde konutlar yapılacağı zaman önce alt yapısı tamamlanır, sonra evler yapılır. Bizde ise sen evine taşın, sonra elektrik, sonra doğalgaz, sonra okul, sonra hastane vs gelir. illa 3 - 5 sene çile çekilecek.
ilk ihalede neden okul ihale edilmedi? cami var bitirildi, okul yok. bende namaz kılan bir insanım. ama camisizlik tolere edilebilir. ama şehirden bu kadar uzak yere sürgün yeri gibi bi yere 1100 konut yap ama okul sonra. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır. Kesin nedeni duygusaldır.
bütün bu eksiklikler insanlar evlere taşınmadan halledilebilirdi. mesela abonelikler ev tesliminden önce aylarda alınırdı. insanlar elektriği doğalgazı açık evlerine taşınırdı. ama bizde kervan yolda düzülür misali hep sonra hep sonra.
kurumlar arası koordinasyon çok kötü. mağdur olan hep vatandaş. bu da bir gelişmemiş ülke göstergesi...
Misafir Avatar
Vatandaş - 10 ay önce @mağdur
tam manisalı rumuzlu şahıs yardakçı değilsin belli oldu, bizzat içindensin. yoksa bu kadar savunmayı yardakçı yapamaz.
Misafir Avatar
Tam Manisalı - 10 ay önce @mağdur
@Magdur vatandaş, kimsenin adamı yada yardakçısı değilim.Adap bilmediğin gibi hak nedir onuda öğrenmemişsin.Koskoca belediyenin benim gibi savunuculara ihtiyacı olduğunu da sanmıyorum.Ben sadece hak bildiğimi hakkını teslim ediyorum.Kılıç Kayayı sadece sosyal medyada takip ediyorum.Oraya yapılan bir site, 10 dairelik apartman değil.içerisinde 1101 daire var,bu nedemek biliyormusun.hesaplamayı çok iyi biliyorsun ya ondan dedim.Kaldıki 3-5 yada bilemedin 20 evde bu tip belirttiğin sorunlar var diye bu kadar emeği gölgeleyemezsin.bunuda bir hesapla bakalım. Varsın hizmet olsun, bu tip hatalar olsun.Ama şükretmesini bilmeyene bu bile çok.Adam tek başına şehir inşaa ediyor,
Misafir Avatar
mağdur - 10 ay önce @mağdur
bana bak tam manisalı zerzavat. sen belliki birilerinin avukatlığını yapmaya gelmişsin buraya.
şimdi dinle beni. benim tokide evim yok. 2. etaba başvurdum çıkmadı. kiracıyım. benim mağduriyetim toki ile alakalı değil.
Ama tokiden şimdi taşınacak, daha doğrusu taşınmaya çalışan tanıdıklarım var.
Gelelim senin abuk sabuk yorumuna; bizim dar gelirli olmamız ve gidip beğendiğimiz bir daireyi alacak durumumuzun olmaması bizi toki den ev almaya mecbur ediyor. Bu mecburiyet birilerine ev sahibi olacaz bizi perişan etme hakkı vermez. bedeva vermiyorlar, parasıyla alıyorsun.
Sana hesabını anlatayım. 1. etap 3+1 daire fiyatı 160,000 tl ve 6 ayda bir memur maaşı zammı oranında zam geliyor. kaba bir hesapla her yıl %10 zam gelse diye hesap yaptık geri ödemesi 320,000 TL çıktı.
160,000 TL için bankadan kredi çeksen o zamanki faiz oranları ile geri ödemesi 260,000 TL ediyordu. Yani hayrına vermiyorlar evi. çatır çatır senden fazlasıyla parasını alıyorlar.
senin birilerinin adamı olduğun belli
Misafir Avatar
Tam Manisalı - 10 ay önce @mağdur
Tamam mağdur arkadaş,kimse sana zorla mağdur ol demedi. Bak ne diyorum.Sana açık çağrı sen bana orada ki hak sahipliğini devret bende sana benim 100 Binlira kredi çekerek aldığım ama 250 bin lira geri ödeyeceğim evi takas edelim.Hem sende mağdur olmassın, okul var, cami var, hereye ulaşırsın.Kervanda geçmeyeceği için deveye ihtiyaç olmuyor yani.Sende bana Toki deki evi ver, ben bir yıl elektrik hatta susuz bile yaşarım.Nankörlük etmeyin sahip olduğunuz değerin,kıymetini bilin.
Avatar
Remziye - 10 ay önce
Niye o zaman insanları kandırıyorlar doğal gaz, su ve elektrik abonelerini müteahhit firması tarafından yapıldı denildi. Siz kimi kandırıyorsunuz. İnsanlar anahtarı daha vermeden biner TL aidat parası alınmadı mı bu ne parası sorulduğunda sorma ver parası.
Avatar
manısali - 10 ay önce
Tam manisalı arkadaş yaşamadığın yer için yorum yapma boş konuşma. Gel orda yaşa çektiğimiz sıkıntıları gör ondan sonra yorum yap.

Taşındık 1-asansörler çalışmıyor.bebek arabasını 5.kata pazarlıkları nasıl çıkarcaz.
2-sokak aydınlatmaları daha dün yandı bizim sokakta evler teslime başlayalım 2 ay oldu.
3- alt kata su akıyor yapan yok arıyoruz gelinecek deniyor.
4-evler çok yokuş yaşlılar dinlene dinlene çıkıyor önceden düşünülebilirdi.
5-evin içinde klozetlerden su akıyor.
6-kapanmayan kapılar var.
7-ankastre için prizler denk gelmiyor.
8-şofben için ayrılan yere demirdöküm eca şofbenleri sığmıyor.
9-çöp şutları çalışmadığı iiçin millet çöplerini evin önüne atıyor.
10- 110 lira site aidatı alınıyor millete ev teslimi yapılmış taksitler başlamış. Niye millet hem kira hem taksit versin nasıl ödeyecek asgari ücretli.
11-televizyonlar çalışmıyor.çocuklar sıkıntıdan patlıyor.
12-pimapen pencere ve kapılarda sorunlar var.
Avatar
MURADİYELİ - 10 ay önce
Neyi Düzgün Yaptılar ki. Gelin Muradiye'nin Halini Görün. Belediyeciliğin B sini bile bilmiyorlar. Yeni parke yaptıkları sokaklara 1 ay sonra gediz elektriğe kazdırıp yine sokağı maf ediyorlar. Eski belediyenin yaptığı yerleri ya kapatıyor yada ben yaptım diye sallıyor. az kaldı Muradiye de onları sallayacak.
Avatar
Toki sakini - 10 ay önce
Dar gelirli vatandaşa erken taşınmasaydın demek ne kadar doğru?
Avatar
Tam Manisalı - 10 ay önce
Kılıç Kayayı zerre miktar tanımam,kısaca kendisini övmek için hiç bir bahanem yok.Ancak hizmet noktasına gelince kendisi bana göre şahaser bir adam,koca bir Manisa inşaa ediyor resmen.Ve bunu tüm burokratik engelleri aşarak sabırla yapıyor.Gelelim iddalara, yuh diyorum ya.O iddia sahipleri önce gidip bankadan %2,30 ile kredi çeksin,100 milyara 300 milyar ödeyip, şikayet etmeyecekleri hazır bina alsınlar.Yaw TOKI sizi ihya ediyor,hala neyin nankörlüğündesiniz.
Avatar
manısali - 10 ay önce
Devam---
13- Bu sorunlar giderilip ev teslimi yapılamazmıydı? İnsanlar mağdur edilmek zorunda mı?
14-Biz sadece belediyeyi eleştirmiyoruz.Kim sorumlu kim yetkili ise herkes okusun diye eleştiriyoruz.

15-Allah razı olsun. Faizsiz ev sahibi olduk.Teşekkür ederiz nankörlük yapmıyoruz.
Elbette sabrediyoruz ama bazı şeyler sabırla olmuyor.Mesela aşağıya su akarken banyonu yapamıyorsun.Klozetten su kaçırırken tuvalete gidemiyorsun.Anlatabilmişimdir umarım.

Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ederim umarım 2.etap konutlarına taşınacaklar bizim gibi mağdur edilmezler.
Avatar
Manisalı - 10 ay önce
Camisi yok deniyor doğru mu?