banner299

banner298

Yazdığı kitapla böbrek nakli konusunda çağrıda bulundu

banner297

1974 yılında Yozgat’ta doğan ve Manisa’da yaşayan Betül Şahin Şimşek, 10 yıldır böbrek yetersizliğinden dolayı diyalize giriyor. 3 çocuk annesi Betül Şahin Şimşek, diyaliz sürecinde yaşadıklarını Vuslatı Bekleyen Satırlar kitabında ele aldı. Şimşek yazdığı kitapla vatandaşlara böbrek nakli konusunda çağrıda bulundu. Kitabın ilk bölümlerinde Kutlu Doğum Haftasıyla ilgili şiirler, son bölümde de diyalizle ilgili bilgiler yer alıyor. 

Manisa 20.04.2021, 16:16
Yazdığı kitapla böbrek nakli konusunda çağrıda bulundu
banner388

Betül Şahin Şimşek, “Küçüklüğümde bir problemim olmadı, evlendiktin sonra 36 yaşında sonra sağlık problemlerim ortaya çıkmaya başladı. Tabi ki küçüklüğümde sıkıntılarım vardı ama bu kadar değildi. Yazdığım şiir kitabında da diyaliz durumumum anlatıyorum. Ben sanıyordum ki diyaliz 4 saat hastanede nasıl vakit geçireceğim. Meğerse öyle değilmiş. Bu tabi ki Allah’ın bir kaderi. Allah’tan gelen bir şey. Diyaliz şöyle bir şey. Ben size diyemem mi yarın siz benim yerime gidin. Böyle bir şey olmuyor. Yaşam mücadelesi için Allah’ın imtihanı olduğu için mecbur makineye gidiyoruz. Eğer makine olmazsa biz ölürüz. Ege Üniversitesi’nde tedavi görüyorum böbrekle ilgili.  Diyalizim burada Nefronege Diyaliz Merkezi Hastanesi’ndeyim. Doktorlarımız çok iyi birer aile gibi olduk. Ben şuan kana kana su içemiyorum. Bazen duamda diyorum Allah’ın sana geldiğimde kana kana su içeceğim diyorum. Sabah erkenden diyalize gidiyoruz. Tartılıyoruz. Bir bardak suyu fazla kaçırdıysak, vücutta sorun oluyor. 4 saat diyalize giriyoruz. Bu benim son şansım. Rabbimden diliyorum hayırlı bir böbrek nakli gelsin. İnsanların böbrek bağışında bulunmalarını istiyorum. Türkiye’de 70 bin tane insanın böbreğe ihtiyacı var. Diyaliz çoğaldı” dedi.  
Diyalize giren böbrek hastalarının yaşadığı sıkıntıları kitapta anlatmak istediğini ifade eden Betül Şahin Şimşek, “Şiirimde ne diyorum. Çok korkuyordum diyalize girmekten. Yazılmış kaderime ne gelir elden. Kaçıyordum hastaneden doktorlar beni görmeden. Dediler ki diyalize girmezsen zehirler çok geçmeden. İnsanlar üzgün olduğu zaman şiir yazmak istiyor. Duygusal oluyorsun ameliyatlarda. Ben çok ameliyat oldum. Onun için insanların böbrek bağışında bulunmasını istiyorum. Aynı zamanda kutlu doğum haftasındayız. Vuslatı Bekleyen Satırlar kitabım çıktı. Kitabımın arkasında da diyalizi anlatıyorum. Diyaliz kolay bir şey değil. Haftada 3 gün giriyoruz. Girmezsek idrar kanı zehirler” dedi.

Yorumlar (0)
20
açık