"YAYALAR KIRMIZI ÇİZGİMİZ"

banner297

İçişleri Bakanlığı tarafından ’Yayalar Kırmızı Çizgimiz’ sloganıyla başlatılan farkındalık çalışması kapsamında Manisa’nın en işlek noktalarından biri olan 8 Eylül Caddesi Kafe Sera yayındaki ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeritler kırmızıya boyandı.

Manisa 30.03.2021, 13:58
"YAYALAR KIRMIZI ÇİZGİMİZ"
banner388

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmesinin ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Manisa’da da devletin tüm unsurları ime farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla etkinlikler düzenlendi. Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz sloganıyla 8 Eylül Caddesi Kafe Sera önünde gerçekleşen etkinliğe Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi başkanı Hüseyin Üstün, Manisa İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, 32 öğrenci katıldı. Protokol mensupları çocukların ellerinden tutarak birlikte yaya geçidinden karşıya geçti. 

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, ülke olarak her konuda gelişme zorunda olduklarını kaydederek, trafik hizmetlerinin bunların başında yer aldığını açıkladı. Trafikte yaşanan olumsuzlukların insan hayatını olumsuz etkilediğini vurgulayan Vali Karadeniz, “İçişleri Bakanlığımızın 2 yıldır yürütmek olduğu öncelik yayanın projesi çok önemli bir aşama kat etmemizi sağlamıştır. Bugün de burada kırmızı çizgimizi çiziyoruz sloganıyla yayaların trafikte önceliğini vurgulayan bir sürecin bir aşaması daha gerçekleşiyor.  Burada amaç yayaların güvenli bir şekilde yolda yürümelerini sağlayarak, karşıdan karşıya sağlıklı bir şekilde geçebilmelerini sağlayabilmektir. Bunun iki taraflı olduğu unutulmamalıdır. Yaya karşıdan karşıya geçerken önceliği sadece yaya geçitlerinde kullanabilecek. Yoksa yolun her tarafında geçebilecekleri algısı yanlış. Eğer orada trafik polisi varsa trafik polisinin yönlendirmesi daha önemlidir. Trafik polisinin, sinyalizasyonun olmadığı yerlerde yaya geçitlerinde öncelik bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yayanın olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar (3)
Hüseyin 4 ay önce
Yayalara yol verenler:Belediye'nin elektrikli otobüsleri,polis ve zabıta araçları,nadiren hususi araç sürücüleri.Yol vermeyenler:dolmuşlar,motosikletler,orta şeritte kalmış engellilerin geçmesini engellemek için hızını arttıran ya da başını çevirip görmezden gelen hususi araç sürücüleri.Ne hikmet ise polisin beklediği noktalarda kesinlikle kurallara uyuyorlar.
hasan 4 ay önce
ilk önce yayalara yaya geçidi nasıl kullanılır onu öğretsinler yayaya yol veriyoruz odun gibi bakıyor geçmiyor yayaya yol veriyoruz diye arkadan gelen araç durmuyor bide korna çalıyor
NY 4 ay önce
Manisa'da yayalara yol vermeye ne gerek var ki.Kendileri istedikleri yerden,istedikleri gibi,istedikleri zaman geçebiliyorlar zaten.Bütün yollar onların.
25
açık