ÜNLÜ RESSAM DOĞAYI RESMEDİYOR

banner297

Manisa'da yaptığı resimler ve sanatıyla 7'den 70'e herkesin takdirini toplayan Ünlü Ressam Hidayet Gültekin, sürrealist (gerçeküstü) resim tarzıyla çevre bilincini anlatmaya çalışıyor. Ütopya düşüncelerin sanatçıya farklı pencereler açtığını belirten Gültekin, 'Doğayla Dost Olmak' isimli sürrealist tablosu hakkında bilgi verdi.

Manisa 05.04.2021, 11:40 06.04.2021, 10:07
ÜNLÜ RESSAM DOĞAYI RESMEDİYOR
banner388

HABER: DİYAR ASLAN

36 yıldır resim sanatıyla ilgilenen Ressam Hidayet Gültekin'in çizdiği resimler büyük ilgi görüyor. Sosyal medyada çokça paylaşılan resimleri, vatandaşlar tarihi Kurşun Han'da yer alan resim atölyesinde inceleyebiliyor.

Ressam Gültekin, "Son çalıştığım 'Doğayla Dost Olmak' isimli sürrealist tablomda, çevre bilincini aşılamayı, bunu insanlara aktarmayı çalıştım. İnsanı, doğada üstün bir varlık olarak değil de doğanın bir parçası olduğunu anlatmaya çalıştık. Karınca da bu doğanın bir parçası, insan da bu doğanın bir parçası. Asıl olan doğayı korumak, 'Yaşatırsan yaşarsın' anlayışını benimsetmek. Mümkün olduğu kadar koruyucu bir anlayışla doğaya sahip olmamız gerektiğini anlatmaya çalıştım" dedi.

HİDAYET GÜLTEKİN KİMDİR?

İşletme mezunu olan Ressam Hidayet Gültekin, resim sanatına lise öğrencisiyken ilgi duyar. Sivas’ta ressam ve heykeltraş Selahattin Aydemir’in atölyesinde 6 yıl çalışır. Camilerde motif işlemeciliği, dekorasyon işleriyle uğraşır. 14 kişisel sergi ve pek çok karma sergi açar. Manisa’da trafoların boyanmasını işini tamamlar ve trafoların güzel bir görünüm kazanmasını sağlar. Evinin terasını resim atölyesine çevirir. Valilik projesi gereği 28 okulun iç ve dış duvarlarına ücretsiz olarak çizgi film karakterleri, Atatürk ve Türk büyüklerinin resimlerini yaparak okulun içine ve dışına sanatsal bir boyut getirir. Ressam Hidayet Gültekin, Almanya, Hollanda, İsviçre, Fransa, Belçika gibi birçok Dünya ülkesini gezerek farklı sanatçılarla tanışma fırsatı bulur. Ressam Hidayet Gültekin, 10 yıl Taytanlı İlhan, Hafsa Sultan, Kazım Karabekir, Ahmet Tütüncü İlköğretim Okullarıyla, 85. Yıl Çok Programlı Lisesi’nde görev alır. Bu okullarda bir taraftan öğrencilerin güvenliğini sağlarken diğer taraftan sosyal çalışmalarda önemli rol üstlenir. Bu süre zarfında düzenlenen okul gecelerinde de korolara bağlaması ile eşlik eder. Ressam Hidayet Gültekin, sanatsal ve sosyal çalışmalarını Manisa Atabey Anaokulu’nda sürdürmekte olup ayrıca Kurşunlu Han'da bulunan resim atölyesinde sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.

(Doğayla Dost Olmak tablosu)

Yorumlar (1)
Tarzan45 4 ay önce
Güzel çalışmalar, başarılarınızın devamını dileriz..
40
açık