TUNÇ SOYER'DEN MANİSA VALİLİĞİNE YAZILI ÇAĞRI

banner297

Ege Belediyeler Birliği ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gediz Nehri’nin kurtarılmasına yönelik girişimlerini sürdürüyor. “Temiz Gediz, Temiz Körfez” sloganıyla çıktığı havza turundaki incelemelerinin ardından Gediz’in kurtuluş reçetesini içeren 12 maddelik deklarasyon açıklayan Soyer, başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, Uşak, Manisa ve Kütahya valilikleri ve havzadaki belediye başkanlıklarına bir yazı gönderdi.

Manisa 16.08.2021, 15:38
TUNÇ SOYER'DEN MANİSA VALİLİĞİNE YAZILI ÇAĞRI
banner388

İzmir Körfezi'ne akan Gediz Nehri’ndeki kirlilik kaynaklarını tespit etmek için “Temiz Gediz Temiz Körfez” sloganıyla çıktığı 4 günlük havza gezisi boyunca Gediz’in 401 kilometrelik yatağında incelemelerde bulanan Ege Belediyeler Birliği ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 12 maddelik kurtuluş reçetesi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Kuraklık nedeniyle can çekişen Marmara Gölü’ne hayat vermek için ilk adımı atan ve DSİ 2. Bölge Müdürlüğüne yazı yazarak göle bu yıl içinde bir milyon metreküp su vermek için başvuru yapan Başkan Soyer, Gediz’i kirleten kaynaklara dikkat çekmek ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, Uşak, Manisa ve Kütahya Valilikleri ile il özel idareleri, belediye başkanlıkları ve kirliliğe neden olan kurumlara yazı gönderdi. Başkan Soyer, gönderilen yazılarda tespit edilen kirlilik kaynaklarının koordinatlarını belirterek, kirliliğin boyutlarını gösteren fotoğraflara da yer verdi.

Soyer’den iş birliği çağrısı
Kirlilik kaynaklarının koordinatların da belirtildiği 12 ayrı yazı içeriği ile toplamda 62 yazıyı ilgili kurumlara ileterek yasal yaptırımların yapılmasını talep eden Ege Belediyeler Birliği Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kirliliğin giderilmesine yönelik gerekli iş ve işlemlerin yapılması konusunda her türlü iş birliğine açığız. Ege Belediyeler Birliği ve Gediz Nehri’nin kirliliğinin ulaştığı İzmir ve havzada yaşayan tüm vatandaşlarımız adına doğa ve eşsiz kaynakların korunması hususunda gerekli tüm işlemleri yapacağınıza ve yasal yaptırımları eksiksiz uygulayacağınıza inanıyorum” dedi.
Havzada uzun yıllardır yaşanan kirlilik ve kuraklık sorununa dikkat çeken Soyer, “Ege Belediyeler Birliği olarak Gediz’i kurtarmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Gediz’in kurtuluşu için yapılması gerekenleri 12 maddelik deklarasyon haline getirdik. Bunları adım adım uyguluyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (3)
XXX 1 ay önce
İlk önce İzmir in kirlettiği akarsuları kurtarın sayın başkan...
Manisalı 1 ay önce
Akarsuyun ne olduğunu bilmek, akarsuların nerelerden doğup, geçip, nerede döküldüğünü bilmek çok bir zeka istemez ama olaya siyasi yaklaşmaya kalkınca insan komik duruma düşebiliyor. Gediz nehrinden bahsediliyor haberde, nereden nereye aktığı, nerelerden geçtiği belli. Manisa olarak Gediz nehrinin kirlenmesine katkımız inkar edilemeyecek boyutta. Tarımsal kirlenme, atık kirlenmesi zaten malum da, bu kirlenmeye en büyük katkıyı sağlayanlardan biri olan Muradiye OSB ye bir an önce Manisa osb gibi arıtmanın yapılması elzemdir. Yoksa böyle at gözlüğü ile takım tutar gibi siyasi bakarsanız olaya, Gediz nehrini de göremezsiniz...
ozgurtrk 1 ay önce
İzmirin içme suyu Manisa da bulunan farklı sondajlardan gidiyor başkanın amacı farklı... Merkeze yakın bir mahallede bir sürü sondaj var. araştıran bulur... Buna sayın Chp'li Manisalı vekiller ne diyecek acaba...
33
açık