TARIM MÜDÜRÜNDEN MISIR FİYATLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, mısır hasadı döneminin başlaması dolayısıyla Hamzabeyli Mahallesinde mısır üreticileriyle bir araya gelerek hasat çalışmalarına katıldı. Mısır üretimi yapılan tarım arazilerinde incelemelerde bulunan İl Müdürü Öztürk, bizzat kullandığı biçerdöver ile mısır hasadı gerçekleştirdi.

MANİSA 22.09.2020, 16:06
TARIM MÜDÜRÜNDEN MISIR FİYATLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Verimli ve bol kazançlı bir hasat sezonu geçirilmesi temennisinde bulunan Metin Öztürk; “Müdürlük olarak üreticilerden beklentilerimiz, sertifikalı tohum kullanmaları, bitkinin ihtiyacı olan gübreyi toprak analiz sonuçlarına göre vermeleri, basınçlı sulama sistemini özellikle de damla sulama sistemini kullanmalarıdır. Dane kaybını en aza indirebilmek için de biçerdöver operatörleri çalışmalarında gerekli hassasiyeti göstermelidirler” dedi.
Manisa’da bu yıl yaklaşık 260 bin dekar mısır ekiliş alanından yaklaşık olarak 320 bin ton ürün beklediklerini belirten Öztürk; “İl ve İlçe Müdürlüğümüzde çalışan teknik personellerimizce biçerdöverle yapılan hasatlar sürekli kontrol edilmekte olup, Müdürlüğümüzün belirlediği müsaade edilebilir dane kayıp oranı % 2’dir. Çiftçilerimiz mısırlarını biçerdöverle hasat ettirirken özellikle dane kayıp oranlarını arazilerinde kontrol etmelidirler. 
Dane kaybını en alt seviyeye indirebilmek için biçerdöverlerin belgeli operatörlerce kullanılması gerekmektedir. Çiftçilerimiz operatör belgesi olmayan sürücülere biçim yaptırmamalıdır. Çiftçi, tarlasına giren biçerdöveri sürekli kontrol altında tutup, dane kaybına sebep olan operatörleri İl ve İlçe Müdürlüklerine bildirmelidir. Sabah erken ya da akşam saatlerinde rutubet çok daha fazla olduğundan hasat yapılmamalı, bir tarladan diğerine geçerken mutlaka biçerdöver ayarları kontrol edilmeli ve elekler sık sık temizlenmelidir” dedi.
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu yıl için dane mısır alım fiyatını 1,325 TL/Kg olarak açıkladığını ifade eden İl Müdürü Öztürk; “Şuan itibariyle tüccar alım fiyatı 1,45 TL/Kg olarak devam ediyor. 17 İlçemizin 11’inde danelik mısır ekimi yapılmaktadır.  İl Müdürlüğümüzce 2019 yılında 3.129 üreticimize 6.770.475 TL dane mısır destekleme ödemesi yapılmıştır.
Hasat döneminin çiftçilerimiz için hayırlı olmasını diliyor, ürünlerinin bol kazançlarının bereketli olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu