SUNUCUYA BİR TEPKİ DE MANİSA'DAN

banner297

Manisa Bitlisliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevdet Çiçek, sunucu Didem Arslan Yılmaz'a tepki gösterdi.

Manisa 25.08.2021, 09:24 25.08.2021, 09:45
SUNUCUYA BİR TEPKİ DE MANİSA'DAN

Sunucu Didem Arslan Yılmaz, bir programda canlı yayına bağlanan kişiye, “Biraz anlarım ben kürtçeden. Halayla konuşun türkçe konuşsun, hepimiz anlayalım. Burası Türkiye. Doğu dili bilmiyoruz biz. Bilsek hadi neyse” demişti.

Sözleri büyük tepki çekti. Didem Arslan Yılmaz'a bir tepki de Manisa Bitlisliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevdet Çiçek'ten geldi. Çiçek sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti'nde Taliban sözcüsü televizyonlara çıkar, Arapça konuşur problem olmaz, Yunan çıkar konuşur problem olmaz. Ama kürt konuşursa burası TÜRKİYE CUMHURIYETİ diyip yayından atılır. Kürtçe duyduğunda yüzünü buruşturan, üstenci bir dille aşağılayanlar bu toprakların kardeşlik ruhundan nasibini almayan bahtsızlardır. Allah her türlü ırkçılığın belasını versin! #HaddiniBilDidemArslan" ifadelerini kullandı.

ÖZÜR DİLEDİ

Yayından alınan kadının konuşulanları gizlemek istediğini bu yüzden Türkçe yerine Kürtçe konuşmak istediğini ifade eden Didem Arslan Yılmaz, kadını Kürt olduğu için değil küfrettiği için yayından aldığını söyledi.

KIZLARA TÜRKÇE HAKARETLER ETTİ
Didem Arslan Yılmaz, şunları söyledi:

"1-Dünkü yayınımıza, Urfa’dan gelen Hayriye Taşcı, “babası benden 4 aylık bebeğimi kaçırıyor, bana yardım edin”diyerek, ablası Ayfer Taşcı ile birlikte programımıza katıldı. Kızlar aileleri tarafından tehdit aldıklarını söyleyip, öldürülmekten korkuyorlardı.

2- Yayın devam ederken kızların Halası Türkan hanım yayına bağlanmak istedi. Yeğenleriyle şakır şakır türkçe konuştu, önce kızlara türkçe hakaretler etti. Sonra da aniden kızlarla kürtçe konuşmak istediğini söyledi.

KÜRTÇE KONUŞARAK GİZLEMEK İSTEDİ
3- Hala Türkan hanım, benim ve seyircimin kızlarla konuşmasını anlamamızı istemedi. Yeğenleriyle kürtçe konuşarak, konuşulanları gizlemek istedi. Halanın bizden önceden tercüman talebi de olmadı.

KÜRT OLDUĞU İÇİN YAYINDAN ALDIRMADIM
4-Türkan hanımı, kürt olduğu için yayından aldırmadım. Yeğenlerine hakaret ve küfürler ettiği için yayından aldım. Öyle olsa yeğenlerini yayına konuk etmezdim.

5- Kürtçeye bir tepkim olamaz. Yayında doğu dili diye hiçbir ifadem de yok….

İNGİLİZCE DE KONUŞMAK İSTESEYDİ AYNI TEPKİYİ GÖSTERİRDİM
6- Hala Türkan hanım, Arapça da konuşmak isteseydi, İngilizce de konuşmak isteseydi, aynı tepkiyi gösterirdim. Çünkü, onun ne söylediğini bilmemiz gerekiyordu, kızların can güvenliğinden endişe ediyordum.

YANLIŞ ANLAYAN VARSA ONLARDAN ÖZÜR DİLERİM
7- Sivaslı bir ailenin kızıyım. Memleketimin doğusu batısı kuzeyi ve güneyi ile ilgili ayrım yaptığımı iddia etmek, hele etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç.

8- Yayının sadece 10 saniyesini servis edip sanki ortada bir siyasi tartışma varmış gibi linç başlatanların amacı “ülkenin fay hatlarını kaşımak” Not: Bu arada kürtçe konuşan vatandaşlarımızla hiçbir sorunum yok, yanlış anlayan varsa onlardan özür dilerim."

Yorumlar (6)
mehmet demirci 3 ay önce
yAllah suriyeye
Hüseyin 3 ay önce
Ne işi var Suriye de kendi ülkemiz bize yeter
Hüseyin 3 ay önce
Doğru malesef Kürtçe ye karşı bir ön yargı var ama gerek yok böyle ayrıştırıcı şeylerle saygılar.
muzaffer kıratlı 3 ay önce
boş yapmışssın.. önce tamamını izle öyle konuş. linç ettiniz kadını.
ayrıca ırkçılık yapan adidir.
keto 3 ay önce
ırkçılıgı kim yapıyor anlamadım Dediği gibi ırkçılığı kim yapıyorsa Allah............... sını versin
keto 3 ay önce
yayından atılması mı ?rahatsız etti
yoksa burası Türkiye Cumhuriyeti demesi mi ? (TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nİ vurgu yaparak mesaj atmış)
türkiye ikinci bir flistin olmamalı ?
bir oyuna itiliyoruz galiba toplum gittikçe geriliyor. en ufak bir şeyden aşırı tepki geliyor. Herkes haddini bilmeli. vatansızlık çok zor. bu toprakların kıymetini bilmeliyiz.
19
hafif yağmur