ODA BAŞKANINDAN TABLET AÇIKLAMASI

banner297

Manisa Elektronik Ürün Güvenlik Sistemleri Telekomünikasyon Cihazları Esnaf Odası Başkanı ve Türkiye Elektrik Elektronik Teknisyenleri Benzeri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Üzen, pandemi döneminde televizyon, tablet ve cep telefonu gibi ürünlere talebin fazla olduğunu söyledi. Cihazlara olan talep nedeniyle stoklardaki ürünleri bitirdi. Özellikle uzaktan eğitim alan bazı öğrenciler bilgisayar, tablet gibi ürünlere ulaşamayınca sorun yaşamaya başladı. Başkan Üzen, “KDV fiyatlarının kaldırılması gerektiğini eğer kaldırılmazsa çoğu vatandaşın sıkıntılı zamanlar yaşayabileceğini söyledi.

MANİSA 23.10.2020, 17:01
ODA BAŞKANINDAN TABLET AÇIKLAMASI

Üzen,“ Pandemiden dolayı uzaktan eğitimde arz talep fazlalığı var. Bu nedenle ürünlerin sıfırından ziyade ikinci el ürünler dahi şuan da bulunamıyor. Pandemide zaten üretime ara verildi.  Bu dünya genelinde aynı şekilde oldu. Üretim durunca da bu defa piyasadaki ürünlerin hepsi bitti. İkinci el dahil olmak üzere. Öğrenciler hatta şuan da bilgisayar olmadığından dolayı cep telefonlarıyla işlerini görmeye çalışıyor. Bazı telefonların işlemcileri zayıf bazıları hızlı. Zayıf olanlar bu işlerini bile görmekte zorlanıyor. Son 2-3 sene de çıkan telefonlar ancak EBA’dan ders yapılabiliyor. Bunun yanı sıra internet ihtiyacı da çok önemli. Alt yapının olmamasından dolayı birçok yer de internet hizmeti verilemiyor. Devletin bu konuyla ilgili acil çalışma yapması lazım. Özellikle ulaştırma bakanlığı konuya el atmalı. Manisa merkez de dahi birçok nokta da alt yapı yetersizliği var. Bunların bir an önce yapılması ve faaliyete geçirilmesi lazım. Baz istasyonlarından gelene internetlerde de yavaşlama oluyor zaman zaman. Aşırı yüklenmeden dolayı alt yapıda büyük sorunlar var.  Bu konularla ilgili çalışmalar yapılması lazım. İnternet ile ilgili ücretlerin vergiden muaf edilmesi lazım. İnternet ücretleri çok yüksek bütçeli. Bu da eğitime engel. Her ailenin bütçesi eve internet almaya yetmiyor. Özellikle alt yapının olmadığı yerlerde bazı firmaların baz istasyonlarıyla internet almak gerekiyor. Bunlarında fiyatları aylık 200 TL oluyor.  Buna da ailelerin bütçeleri yetmiyor.  Bunlarda da vergi indirimleri gerekiyor” dedi. 

Taleplerin fazla olmasından kaynaklı olarak ürünlerin yetersiz kaldığını belirten Üzen, “Sadece  Eba’ya endekslememek lazım bu sorunları.  Birçok kuruluş artık toplantılarını uzaktan yapıyor. Bunu Sivil Toplum Kuruluşları, devletin üst kademelerindeki birimler,  Milli Eğitim Bakanlığı. Bunlar hepsi atık uzaktan toplantılarını gerçekleştiriyorlar. Bu şekilde olunca bu defa arz talep meselesi oluyor. Ne kadar talep oldukça piyasa da artık ürünler stokta kalmıyor.  Yurtdışından da üretim yeterli derece ürün gelemediğinden dolayı ürün hem yok hem de fiyatlar yüksek. Fiyatının yüksek olmasının nedeni doların yüksek olması ve talebin çok olması. Bu nedenden dolayı fiyatlar oldukça yüksek. Ama yüksek olmasına rağmen yine de vatandaş buna ulaşamıyor.  Bulamadığı için çocuklar eğitimden mahrum kalıyor.  Bu defa cep telefonlarıyla halletmeye çalışıyorlar.  Bakalım bir müddet bu şekilde idare edilir. Ama ileri ki günler de inşallah bu sorun halledilir. Devletin de bu konuyla ilgili çalışma yapması gerekiyor” dedi.

Elektronik cihazlara daha fazla ihtiyaç duyulduğundan KDV fiyatlarının kaldırılmasını talep eden Üzen, “Manisa’da elektronik aletler de talep yüzde 100 arttı. Sadece bizim üyeler değil teknoloji şirketleri de dahil yetiştirememeye başladı.  Bu pandemi de elektronikçilerin, bilgisayar ve iletişimcilerin işleri oldukça yoğunlaştı. Yoğunlaşınca da stok olmayınca tekrar iş yapamaz hale geldi.  Satacak ürün bulunamadı. Bulamayınca bu bize eksi yönde yansıdı. Daha fazla iş yapmamız gerekirken stok azlığından dolayı ve doların yüksek olmasıyla birlikte çok fazla iş yapamadık.  Normal bir süreç olarak biz bunu tamamladık.  Normal pandemiden önceki işlerimizin biraz daha üst seviyedeydi.  Son olarak bilgisayar, tablet internet hizmetlerinde KDV’lerin düşürülmesi veyahut kaldırılmasını talep ediyoruz. Çünkü pandemiden dolayı bu cihazlara ihtiyaç çok fazla ve eğitimi de engellememek için KDV’lerin düşürülmesi şart” diye konuştu.

Yorumlar (0)
15
açık