Manisa’nın yeni ticaret merkezi nasıl olacak?

banner297

Muradiye Organize Sanayi Bölgesi'nde toplamda 142 adet olan Hizmet Destek Alanları (HDA) Dükkanları, Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’nin altı farklı noktasında inşa edilmeye devam ediyor.

Manisa 27.01.2022, 11:30
Manisa’nın yeni ticaret merkezi nasıl olacak?

Muradiye Organize Sanayi Bölgesi tarafından 6 ayrı bölgede toplam 142 dükkandan oluşacak olan ticaret merkezinin lansmanı Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde oda binasının konferans salonunda gerçekleştirilmişti.
 

MUOSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, Manisa’nın yeni ticaret merkezi olarak ifade edilen Hizmet Destek Alanları (HDA) Dükkanları hakkında şu bilgileri aktarmıştı:

“Her ne kadar yapmış olduğumuz seçim bir genel kurul ve başkanlık seçimi olmasa da Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Müteşebbis Heyetle yönetilen fakat Yönetim Kurulu’nun tamamen sanayiciden oluştuğu nadir OSB’lerdeniz. Geçtiğimiz 20 yılda imara açılan ve günümüzde 140 firmayı bünyesinde barındıran Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’nde, bu zamana dek arka plana atılmış sorunları çözmek, kendi göbeğimizi kendimiz kesmek için yönetime geldik. Bugün itibariyle 300 hektara yakın arazisinde 140 firma ve 8 bin çalışanıyla bugün Manisa’daki 2. sanayi bölgesidir. Muradiye OSB her ne kadar tüzel kişilik kazansa da bugün çağdaş bir OSB konumunda değil. 15 yıllık bölgemizde süre gelen elektrik sorununu çok kısa bir sürede tarihe gömeceğiz. İşte liyakat ve hizmet budur. Bölgemiz kaçak hafriyat ve çöp merkezi haline gelmişti. Sokak sokak hepsini temizleyip belediyenin gösterdiği yere taşıdık. Yaklaşık 600 kamyon temizlik yaptık. Şimdi 4 personelimiz 7/24 kontrol ve temizlik gerçekleştiriyor. Çevre ile ilgili bir kültür oluşturmaya çalışıyoruz. Dükkanlar bölgemizin kuzeyinde ve batısın konuşlanan dükkanlar. Ticaret, küçük imalathane, banka, sağlık, lokanta gibi. Biz bu bölgeyi 2 sene içinde komple ticaret merkezi haline getireceğiz. Fabrikalar için tüm tedarik zinciri bu bölgede olacak.

Eğer imar revizyonunu yapmasaydık, altyapımız için sanayicimizden milyonlarca dolar almak zorunda kalacaktık. Metrekare başına 20 dolar alınacaktı. 150 bin metrekare yeri olan sanayiciden 30 milyon dolar alınacaktı. Biz buna izin vermedik. Bu dükkanlardan sağlanacak gelirle alt ve üst yapıyı bitireceğiz. İmar revizyonumuzun başarısının bir meyvesi olan HDA Dükkanlarımızı satarak sanayicimize yük olmadan altyapı ihtiyacımız için gerekli miktarın önemli kısmını karşılamış olacağız. Sadece arıtma için kredi kullanacağız. Onu da bakanlık kredisi kullanacağız. Hedefimiz bölgemizi çevreyi kirletmeyen yeşil bir OSB haline getirmek.
Yapılacak dükkanların hepsi Muradiye OSB’ye ait tapulu alanlara yapılacaktır."

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu