banner299

banner298

Manisalılar normalleşmeyle birlikte kendilerini kapı dışarı attı

banner297

Kimisi banka işlerini, kimileri elektrik-su-telefon faturalarını yatırmak için şehir merkezine akın etti. Bankalar, PTT önlerinde uzun kuyruklar gözlemlendi. Hava sıcaklıkları artması ile birlikte kendilerini dışarı daral atan gençler de güzel havanın tadının çıkarttı.

Manisa 18.05.2021, 15:55
Manisalılar normalleşmeyle birlikte kendilerini kapı dışarı attı
banner388

Haber: Ahmet Ünsal

Manisa’da 29 Nisan’da başlayan ve 17 Mayıs’a kadar devam eden tam kapanma döneminin ardından kademeli normalleşme dönemiyle birlikte bankalar, PTT ve alışveriş mağazaların önleri uzun kuyruklara sahne oldu. Öte yandan hava sıcaklıkları artması ile birlikte kendilerini dışarı daral atan gençler de güzel havanın tadının çıkarttı. Gençlerin rahat tavırları sahil yerlerindeki görüntüleri aratmadı. 
Vatandaşlar normalleşmenin ikinci gününde de sokaklara, caddelere akın ederek yoğunluk oluşturdu. Banka ve mağaza önlerinde uzun kuyruklar oluştu. Kademeli normalleşme dönemi 1 Haziran’a kadar devam edecek. 
Türkiye’de Covid-19 tedbirleri kapsamında 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayan tam kapanma 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00 itibariyle sona erdi. 1 Haziran’a kadar devam edecek olan kademeli normalleşme dönemi başladı. Kapanmanın sona ermesi ile birlikte Manisalılar sokaklara akın etti.  Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte güzel havayı fırsat bilen vatandaşlar caddeleri, parkları doldurdu. Ramazan Bayramı sebebiyle işlerini halledemeyen vatandaşlar mağaza ve bankalar önünde uzun kuyruk oluşturdu. 
 Manisa Valiliği İl hıfzıssıhha kurulu Normalleşme kararları çerçevesinde 1 Haziran’a kadar izlenecek tabloda  “ Kademeli Normalleşme Tedbirleri” genelgeye göre, Hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis, Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapılabilecek. Alışveriş merkezleri (AVM) ise; hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacak. 17 Mayıs-1 Haziran arası kademeli normalleşme döneminde aşağıda sayılan işyerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecek. Gazino, taverna, birahane, nargile salonu kafeleri, Sinema salonları, Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, İnternet kafe salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, Hamam, sauna ve masaj salonları, Lunaparklar ve tematik parklar. Tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. işyerleri hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecekler.  Marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışındaki ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında da izin verilmeyecektir. Pazar yerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları ise pazaryerleri kurulmayacak. Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde çalışabilecekler."

Yorumlar (0)
19
kapalı