"MANİSALILAR ARTIK TOPLU TAŞIMAYI TERCİH ETMİYOR"

banner297

COVID19 tedbirleri kapsamında halk otobüslerinde yolcu kapasitelerini yarıya düşürülmesiyle şoförler zor durumda kaldığını söyledi. Manisa Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı, vatandaş mağdur olmasın diye yakıt ücretlerini kendileri karşıladığını ve çoğu iş arkadaşlarının sanayi masraflarını karşılayamadığını belirtti.

MANİSA 10.08.2020, 15:43
"MANİSALILAR ARTIK TOPLU TAŞIMAYI TERCİH ETMİYOR"

Vatandaşların artık toplu taşımaları tercih etmediğini ifade eden Erdoğan Akatmacı, “Biz Covıd-19 hastalığı yayıldığından bu yana nisan- mayıs aylarında yüzde 10 kapasiteye düştük. 70 binlerden 7 binlere. Zaten o günlerde de sadece Manisa halkı mağdur olmasın diye kendi imkanlarımızdanyakıt alıyorduk. Gerçekten de çok zor şartlarda devam ediyoruz. Çoğu arkadaşlarımızın sanayi masraflarını, yedek parça tamir masraflarını ödeyecek gücü yok. Vergiler, SSK, BAĞ-KUR ödenmedi. Günü kurtarmaya bakıyoruz ama o da mümkün olmuyor. İnsanlarda bir korku kaldı. Vatandaş toplu taşıma tercih etmiyor. Haziran-Temmuz gibi yüzde 40 kapasite ile çalışıyoruz. Geçen yıl bu aylarda 60 bin kişi varken, bu yılın aynı günlerinde 27-28 bin yolcu taşıyoruz. Oda yaktığımız yakıtla, tamir gücünü karşılayamıyoruz. Covid-19 yayılmaya başladığında 65 yaş ve üzeri tehlike taşıyor diye bir sınırlama gelmişti. Fakat şuan sınırsız biniş devam ediyor. Vatandaş şuan bisiklet, motorsiklet, özel otomobil tercih ediyor” dedi. 
Akatmacı, “Aslında araçlarımız 25 kişilik. 17-18 koltuğumuz var 6-7 koltuğu da engelli bireylerimiz ve bebek arabaları için eksilttik. Bunlarla birlikte 25 yolcu alıyoruz şuan. Taşıma kapasitemizin yarısı yolcu alıyoruz. Gerçekten çok zor şartlarda devam ediyoruz. Geçen aya kadar araçları bir boş bir dolu şeklinde yapıyorduk. Daha sonra üçte 2 yaptık. Gçen hafta itibariyle de tamamını çalıştırmaya başladık. Daha sık çalışıyoruz, temizlik ve hijyene dikkat ediyoruz. Belediyemiz sürekli dezenfekte ediyor otobüsleri. Fakat biniş kapasitesi normale yaklaşmıyor bile. Normali bırakın yarının altında devam ediyoruz. Belediyeler Birliği ve Türkiye Halk Otobüsleri Birliği Türkiye geneli Ankara’da görüşmeler yapılıyor. ÖTV’siz yakıt talebimiz var. Maliyetler düşük olsun belki o zaman fiyatları arttırmaya da gerek kalmaz ve vatandaşlar daha çok kullanır. Fakat bir an önce yakıt indirimini talep ediyoruz. 6 yıldır ücretsiz taşıyoruz. Araç başına ayda bin lira para veriliyor ama ücretsiz 4-5 bin liralık yolcu taşıyoruz. Ne kadar ücretsiz taşıyorsak yetkililerde bize biniş başına ücret versinler. Böyle giderse bu arabalar yollarda dökülüp kalacak.  En sonunda birçok meslektaşımızda bu işi yapamayacak hale gelecek. O yüzden hükümetten ve yetkililerden destek bekliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (5)
ŞIMARIK OTOBÜSÇÜLER 6 ay önce
En güzeli olmuş. Kendini Manisa'nın sahibi sanan şoförleriniz, şu virüs döneminde otobüsler dolsun diye yarım saatte, kırk dakikada bir araba kaldıran hat sahipleriniz azcık akıllanmışlardır inşAllah.
F. URAL 6 ay önce
Türkiyenin en pahalı toplu ulaşım birimlerinden biri olduğunuz, engelli vatandaşlara, yaşlılara hor gözle bakıp durakta bıraktığınız. İnsanlara kabadayı gibi davrandığınız için olabilir mi?
vatandaş 6 ay önce
Madem zarar ediyorsunuz,yapmayın bu işi,izmirde 3 kuruşa koca memleketi geziyoruz,burada hem pahalı hemde bu şöförlerin kaprisini çekiyoruz.
En güzeli hepsi elektrikli kırmızı otobüs olsun.
şöfor 6 ay önce
EVET HALK OTOBÜSLERİ PERİŞAN DURUMDA. PEKİ NEDEN ÜCRETSİZ BİNİŞ KANUNUNA BAŞKANLAR KABUL ETTİ. GEREKİRSE KONTAK KAPTSINLAR. BUNU YAPMAZ İSENİZ ZATEN İŞİNİZ BİTİRİLEREK KONTAK KAPATACAKSINIZ.
parçalı bulutlu