MANİSALI SÜPER ANNEANNE

banner297

Doğuştan 'serebral palsi’li olan torunu Deniz’in hayata tutunabilmesi için ona adeta arkadaş oldu. Süper anneanne, torunu ile yaşadığı yılları yazdığı kitapta topladı.

Manisa 24.07.2021, 12:30 24.07.2021, 12:52
MANİSALI SÜPER ANNEANNE

Haber: Ahmet Ünsal

Onun yaşındakiler, bırakın yazıp çizmeyi birilerinin desteği ile yaşamlarını sürdürürken, 80 yaşındaki Nuran Güleşçi, serebral palsili torunu Deniz Ünsal sayesinde yazar oldu. 

Bugün 24 yaşında olan yüzde 96 engelli torunu Deniz Ünsal ile geçirdiği tüm yaşamını kitaplaştırdı. 

4 çocuğu ve 6 torununu görebilme şansını yakalayan Nuran Güleşçi’yi sağlık ve dinç tutan unsurların en başında 1997 yılının 14 Ocak’ın dünyaya gelen engelli torunu Deniz Ünsal oldu. 

Kimsenin yardımı olmadan onun yaşamını gün ve gün not eden Nuran Güleşçi, tüm çocuklarına gelecek hazırlayabilmek için Almanya’ya giderek gurbetçi işçiler arasındaki yerini aldı. 

Yıllarca gurbette çalışan Güleşçi, çocuklarına da rol model olmayı başardı. 

HAYATININ HER NOKTASINA DOKUNDU   

Eğitimci kızı Nihal Ünsal’ın dünyaya getirdiği Serebral Palsi’li torunu Deniz Ünsal için tüm doktorlar ‘Kesinlikle her türlü olumsuzluğa kendinizi hazırlıklı kılın’ demesine karşın o hiç yılmadı ve umudunu yitirmedi. 

 Bir yandan evlatlarına kol kanat gererken diğer yandan da torununun hayatta kalması ve hayata bağlanması için ne yapılması gerekiyorsa her türlü olumsuz süreci pozitife çevirmeyi başardı.  

Torununun beslenmesinden, konuşmasına, ilk adımları atmasına kadar tüm gelişmeleri an ve an takibe aldı. Okul öncesinden başlayan eğitim hayatında merdivenleri tek tek çıkarak ilkokulu, orta okulu ve lise eğitimini tamamlamasının yolunu açtı.  

 Kelimenin tam anlamıyla torunu Deniz’i ilmek ilmek işledi. 

 Deniz’in Eğitim hayatını sürdürdüğü o yıllarda eş zamanlı olarak bulduğu yüzme öğretmeni Şule Şenyoğurtçu Dalyan’ı bularak yüzme öğrenmesinin yolunu açtı.      

 Bedensel Engelliler Yüzme takımına girmesini sağlayarak birçok Türkiye birincilikleri almasının öncü oldu. Onunla mutlu oldu, onunla üzüldü fakat yılmadan onun hayatında her daim yer aldı. 

80 yaşındaki Nuran Güleşçi, yazdığı tüm notları bir araya getirerek ‘Yüreğimde Sonsuz Deniz’ adını verdiği kitapta buluşturdu.  

 

KİTABIN ARKA KAPAĞINDAKİ ŞİİR YÜREKLERE DOKUNUYOR    

 

Kitabın ön kapağına ‘Bir elin nesi var, iki elin sesi var’ sözünden hareketle iki elin yapamayacağı başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını gözler önüne serdi.  

Kitabın arkasında ise torunu Deniz’e hitaben yazdığı O şiir ki gerçekten dizeler yürekleri sızlattığı gibi göz pınarlarının akmasına neden oluyor. 

İŞTE O ŞİİR 

Acıyor yüreğim acıyor 

Dalmışım derinlere, bir ses 

Acıyor, döndüm baktım, 

İki kara gözle karşılaştım 

Sanki bir deniz, bir derya görüyorum, 

Dolu ve berrak bir göl gibiler, 

Acı dolu bakıyorlar… 

Yüzüne baktım çaresiz, 

Garip bir ifadeyle bakıyor, 

Kıvrılmış gül yaprağı gibi, 

Takati kalmamış pembe dudakları, 

Acıyor diye mırıldanıyordu… 

DENİZ’İM SENİ ÇOK SEVİYORUM İYİ Kİ BENİM TORUNUMSUN” 

Ateş Yayıncılığın öncülüğünde basılan ‘Yüreğimde Sonsuz Deniz’ adını verdiği 96 sayfalık kitabıyla ilgili konuşan Nuran Güleşçi, “Ben bugün bu yaşıma rağmen dimdik ayakta ve dinç isem bunu torunuma borçluyum. Onunla geçirdiğimiz 24 yılı kitabıma yazdım. İnsanlara şunu söylemek isterim ki gördüğünüz her engelliye acıyarak değil onlara öz güvenle bakmalarını sağlayın. O güveni verdiğinizde başaramayacakları hiçbir şey yoktur. Deniz’im seni çok seviyorum iyi ki benim torunumsun. Kitabın satışından elde edeceğim gelirle onun hayatını daha renkli hale getirmeyi planlıyorum” dedi.

“İŞTE BENİM HAYATIM” YOLDA  

Torunun hayatını kitaplaştırmayı başaran Nuran Güleşçi şimdilerde kendi hayatını yazmak için kolları sıvadı. 80 Yıllık yaşamında neler yaşadığı, Almanya’daki gurbet hayatını içine alan kitabının adını bile koydu. ‘İşte benim hayatım’ isimli kitabın ise son dokunuşları tamamlamak üzere olduğu dile getiren Nuran Güleşçi “Bence her insanın hayatı bir roman.Herkes yaşadıklarını mutlak yazmalı. Diziler, flimler yaşanmışlıklardan meydana geliyor. Yaşınız kaç olursa olsun mutlak yazın ve tarihe ışık tutun” ifadelerini dile getirdi. 

Deniz ise anneannesi sayesinde oldukça sosyal ve aktif yaşamında çevresine enerji saçmaya devam ediyor olmanın mutluluğunu taşıyor.

Yorumlar (1)
Emi ne ablan hosca kalin 2 yıl önce
Anneanne sen cok sizin gibi akilli ve azimli anneler var oldukca devlet yardim beklemeden aklimla mantiginla isini yaptikca Allahda senin isini kolaylastirir sag ol var ol selametle yolun acik olsun8